Schimbari ce apar la fete

Schimbari ce apar la fete | Autor: maria m m

Link direct la acest mesaj

Drage mamici,eu sunt mama unei fete de 13 ani si ma uimeste pe zi ce trece de cate schimbari au loc in aceasta perioada,a puberatatii.Propun ca in acest subiect sa scimbam pareri si sa invatam mai multe de la mamicile mai experimentate.
Si cat despre ce sa discutam in acest subiect,despre cresterea sanilor,despre menstruatie,despre acnee&Co......va astept

maria, de Paula si Miruna

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Maria, e dezastru cu schimbarile astea! S-o vezi pe Malina cum si-a tuns singura bretonul ca sa-i ascunda coshurile de pe frunte, cum se jeneaza de corpul ei si ma scoate afara cand se imbraca, cum se priveste in oglinda si-mi spune ca ce urata-i cu fatza plina de coshuri (nu-s asha de multe, dar asha le vede ea). E o idee buna si mi-ar prinde si mie bine s-o pot ajuta cumva cu un sfat. Am fost insa la cativa dermatologi degeaba. Ori cremele nu-si faceau efectul, ori odata erau asha de puternice ca i s-a dus pielea. Si m-au sfatuit s-o duc la cosmetica, dar parca nu ma lasa inima, la 12 ani???

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Exeact aceeasi problema o avem si noi cu cosurile.Nu stiu daca v-ar ajuta ,dar noi am gasit un produs cosmetic bun care o ajuta pe Miru mult cu cosurile.Am sa-ti trimit pe PM numele acelui produs entru a evita sa fac reclama.

pupici si succes!

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

Hop si eu cu o fetita de 12 ani! Intr-adevar, e de groaza viteza cu care copii nostrii devin adolescenti!
Noi deja am scapat de emotiile aparitiei menstruatiei. Inca de acum doi ani i-am cumparat tot felul de carti de anatomie, speciale pentru copii, cu desene explicative pe jumatate serioase pe jumatate amuzante, adica potrivite pentru varsta lor. Acolo am indemnat-o sa citeasca despre transformarile care apar, apoi am discutat. La prima mentruatie eu am fost putin speriata (sau poate doar emotionata?)iar fetita m-a linistit spunandu-mi "mami, dar eram primtre ultimele fete din clasa care nu aveau ciclu" (asta in cls.V-a) Am avut impresia ca era chiar mandra ca i se intampla si ei.
Acum ne luptam si noi cu cosurile de pe frunte. Pana acum nu am recurs decat la metode naturale (ca sa spun asa), respectiv igiena fetei pe baza de spalari dese cu sapunuri antibacteriene. Totusi parca as incerca si ceva mai puternic.
Te rog, scrie-mi si mie pe privat despre ce produs "vorbeai" mai devreme!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gutman spune:

e greu sa intri in discutie alaturi de mamici.
fiica mea are acum 18 ani (luna viitoare) si problema cosurilor a preocupat-o si pe ea.
i-am spus ca nu poate sa le ascunda, ca nu scapa de ele daca le stoarce si am combinat igiena sever urmarita, la inceput pana s-a obisnuit cu cicaleala mea, si am adugat produse cosmetice dedicate care o ajuta sa fie multumita de cum arata.
nu exista o solutie general valabila.
teoretic se recomanda un control medical si urmat sfatul medicului.
dar se poate si fara medic daca ne cunoastem copilul si urmarim efectele produselor folosite
recunisc ca au fost si produse pe care ea nu le-a folosit vazand ac nu-i sunt de folos; deci selectia o face chiar ea, trebuie doar ajutat-a sa se cunoasca si sprijinita sa aibe rabdare: efectul nu apare in 5 minute.

toate cele bune

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TORIA spune:

Of doamne hai ca vin si eu din urma cu a mea,Alice a facut 12 ani in Martie ciclu inca nu a venit si ceva cosuri au iesit pe nas,in ultimul timp am observat ca da mai multa atentie tinutei cand pleaca la scoala dar in rest inca se comporta binisor inafara de-a se rasti la mine altadata,dar cred ca e din cauza pubertatii.


FIECARE PENTRU EL SI DUMNEZEU PENTRU TOTI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

quote:
Originally posted by TORIA

Of doamne hai ca vin si eu din urma cu a mea,Alice a facut 12 ani in Martie ciclu inca nu a venit si ceva cosuri au iesit pe nas,in ultimul timp am observat ca da mai multa atentie tinutei cand pleaca la scoala dar in rest inca se comporta binisor inafara de-a se rasti la mine altadata,dar cred ca e din cauza pubertatii.


FIECARE PENTRU EL SI DUMNEZEU PENTRU TOTI



fi sigura ca e din cauza pubertatii.Mirunei i-a vent ciclul luna trecuta,pe 19 mai...acuma trebuia sa-i vina de 5 zile si nu a venit.Stie cineva(mamicile experimentate)cat intarzie prima oara?Eu nu mai tin mine....

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dee-Dee spune:

"Domnisoarei" mele i-a venit prima data anul acesta in februarie. Apoi a avut o pauza pana de Pasti (aprilie. De atunci se intampla cam la 3 sau 4 saptamani, inca nu e regulat. Am discutat cu medicul meu ginecolog (fara a duce fetita la medic) daca sunt normale pauzele si intervalele neregulate si am inteles ca nu este motiv de ingrijorare, cam asa se intampla pana se "echilibreaza" putin organismul.
Deci nu va faceti griji pe tema asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by maria m m


fi sigura ca e din cauza pubertatii.Mirunei i-a vent ciclul luna trecuta,pe 19 mai...acuma trebuia sa-i vina de 5 zile si nu a venit.Stie cineva(mamicile experimentate)cat intarzie prima oara?Eu nu mai tin mine....

maria, de Paula si Miruna



unele fetite il au foarte neregulat la inceput..o colega de-a Mariei a avut ciclu la interval de 2, 3 luni, ca apoi sa vina la trei saptamani..

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Aha,am perceput.
Mersi de raspunsuri si domnisoare sanatoase,frumoase si pline de viata.

Descantec,tu cum te sescurci cu cosurile la Maria?Dar cu celelalte schimbari?

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voljena spune:

fie-mea are 13 ani. ciclul inca n-a sosit, dar daca seamana cu mine mai are de asteptat 4 ani.

niste cosuri micutze are, mai ales pe nas, poate o lasa mai usor cu machiatul (eu zic ca de la asta i se trage mai degraba), in rest isi epileaza parul de pe picioare si brate de vreo 3 ani, nu ca ar avea mult, ca n-are, si-i si blond, dar cred ca ma vede pe mine si imita (io mi-s bruneta insa).

altminteri - crize de personalitate (prost inteleasa) face de cand o stiu, s-a nascut adolescenta... si lumea ma mai intreaba de ce nu am decat un copil mai ales in tara asta unde-si fac cate o droaie (in 8 ani de scoala, dintre colegii/colegele fiica-mii, ai de sunt singuri la parinti pot sa-i numar pe degetele de la o mana).

au inceput sa-i creasca sanii acum vreun an, cateodata isi pune sutien cu umplutura si bluzite decoltate, alteori se acopera cu vesminte de la gat pana-n pamant desi sunt 30C. culmea ca la scoala s-ar imbraca ea cel mai sexy daca i-ar merge... zic eu ca i-o iau simturile inaintea bunului-simt.

o cam las in plata ei cat nu mi se pare ca sare calul prea tare ca altfel vai de urechile mele... mai mult reusesc cu ea sugerandu-i lucruri si apoi facand-o sa creada ca de la ea vin... maestra a strategiei am ajuns, cateodata insa ma oboseste procesul asta tehnologic si o dau pe-a dreapta si mama-mama ce scantei ies!

Mergi la inceput