Copii nascutzi in 1996

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Ma alatur si eu voua cu scolarul meu de clasa a doua, a implinit 8 ani in ianuarie, in toamna merge in a treia. Mare "fushereala" anul asta cu lectiile, nu i-a stat capul deloc la ele, si nici nu i-a mai placut scoala asa de mult ca anul trecut. N-am idee de ce, desi invatatoarea a fost mai buna- aici in fiecare an e alta invatatoare, si alti colegi. E ca si cum i-ar pune pe toti copiii de cl I intr-o oala si pe urma trag la sorti care in ce clasa va fii anul viitor. Jocurile electronice si TV-ul sunt durerea mea cea mare. Nu reusesc sa-l fac sa citeasca o carte decat constrans si amenintat ca nu-l mai las la TV sau sa se joace. Afara nu vrea sa mearga, e drept ca nici copii nu sunt in vecini deloc, dar avem o gradina mare, ar putea sa se joace singur, cum ma jucam si eu cand eram de varsta lui. Tot in casa ar sta numai. Ma gandesc sa-l trimit in vacanta de vara la anul in Romania, sa invete si el ce e sa fii copil cu adevarat, ca aici slabe sperante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Laura Takacs..eu zic sa-i punem de manutza pe Mihai si pe baietelul tau.Cum il cheama ca nu am vazut niacaieri..sau poate mi-a scapat mie!
Al meu abea astepta vacanata....Serbarea a fost lunga si obositoare...nu mai suportam eu caldura....30 copii si tot atatia parinti..ba chiar dublii intr-o clasa de curs.....
A fost dragut..da prea lung..si m-a enerfat asta al meu ca la poezii cand le spunea il bufnea rasul..ma incruntam la el..da mai rau faceam..asa ca a trebuit sa ma uit pe pereti!!!
Acum e in vacanta..calculatorul si fotbalul al lui sunt!
Eu nu stiu cum sa-l fac sa fie mai serios!!!
Numai ar zburda mereu..Ce bine era daca aveam o fetita..asa cu zice Maria2 ca e aei!!!
Va pup si vacanta placuta!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Baiatul meu face 8ani pe 24 octombrie.La serbarea abecedarului a fost binisor sa zic,nu de alta dar i-am facut un coif cu litera A si nici n-a inceput serbarea ca la si rupt,asta ca tot i-am atras atentia de vreo 20 de ori!La premiere insa a fost groaznic pt ca a inceput cu clasele a opta si pana au ajuns la noi ,nu ne mai doream decat sa plecam mai repede.In ce priveste coronitele,eu n-am inteles prostia care mi-a fost servita ca argument,cum ca daca li se acorda coronite celor care au luat premiu,restul se vor simtii marginalizati??!!Pai,copiii astia au invatat un an intreg straduindu-se sa ia pe toata linia FB,nu vad unde e discriminarea,na ca mi-am amintit exact!!Oricum i-am explicat lui Robert ca important e ca a fost cel mai bun din clasa si ca a invatat f. multe lucruri.In ce priveste calculatorul negociem zi de zi.Kirynna la sfarsit de an nici lui nu-i mai statea capul la lectii,cred ca e o chestie generala.Cu cititul stam bine tot asa negociem iar obiectul santajului e calculatorul bineinteles.O sa-l trimit cu mama inArdel dupa ce facem nunta,ca noi nu cred sa avem timp de relaxare anul asta.

andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Scuze,am apasat pe taste aiurea si fara voie ti-am pocit nick-ulvoiam sa spun Korinna!

andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Korinna, pe cel mare il cheama Calin, iar pe bebe Alex. Sunt inscrisa si aici si la scutece (cel mic are 7 luni). Ce sa mai zic, parca nu-l mai preocupa nimic inafara de jocuri si TV. Ma tin tot timpul (cand sunt acasa) de capul lui sa iasa afara, sa mai citeasca. Acuma de luni incoace l-am trimis intr-o tabara de zi unde scot aia untul din copii. De trei ori pe zi ii baga in piscina, ii pun sa joace fotbal sau baseball, ii plimba in padure pana la rau, si ii mai lasa sa se si odhineasca. Am uitat sa va spun ca tabara asta e in aer liber, de adapost pt ploaie au niste corturi groase gen militare, puse pe platforme de lemn, si un pavilion. Seara, adica dupa masa la 5:45 (ca atunci ajung de la serviciu) cand il iau acasa e lat de oboseala, abia mai merge. Ma costa $450 pt doua saptamani, pt ca dimineata ia autobuzul (ala a fost $70 extra) iar tabara oficial se termina la ora 4, dupa care pt cele 2 ore cat mai sta mai platesc inca aproape $100. Stiu ei metode prin care sa te uste de bani legal.

Dupa tabara va sta acasa cu femeia care are grija de cel mic.

Copiii vostri ce fac peste vara? Dati-mi si mie o idee pt un copil singur fara alti tovarasi in jur, cu ce sa-l tin ocupat? Am o piscina de cauciuc pe care o sa i-o pun, sper sa o foloseasca peste zi, dar tare ma tem ca TV-ul si jocurile electronice vor fii de baza. O saptamana imi pot lua eu liber si il duc la niste parcuri de distractie,dar pe urma? Ultimele trei saptamani de vacanta se duce in tara cu taica-sau, dar pana atunci sta acasa.

Era sa uit sa va spun ca aici nu se face serbare de sfarsit de an, ci asa prin mai au o "chestie" pe care o numesc Concert de Primavara, la care canta si se fatzaie pe scena. Nu se dau premii, nu se da nimic, nici un fel de ceremonie. Eu ceremonie aici la sfarsit de an am vazut doar la liceu si facultate. Cand am terminat si ne-au inmanat nici macar diplomele, ci niste hartii simbolice- diplomele au fost trimise prin posta mai tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Laura, nu cred ca ideea cu piscina de plastic e destul de incitanta pentru 8 ani. Cred ca mai buna e cea cu trimisul la bunici pentru o perioada. Stiu si alte mamici care se plang de aceleasi probleme mai ales in USA dar daca te mai linisteste putin asta, unii dintre acesti baietei sunt acum liceeni de care mamicile sunt foarte mandre desi sistemul atat de diferit de cel roman le-a ingrozit initial.
Ai putea opta pentru niste chestii care sa-l pasioneze,de ex. Anastasia este innebunita dupa pian si canta foarte mult. Lectiile bineinteles ca pentru noi sunt un efort dar te asigur ca a meritat. Poate vrea chitara, sau inot, sau olarit (asta ma gandesc eu pentru cand o sa creasca Alex al meu).

mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Tot eu sunt, am citit si am constatat ca am gresit prima fraza. Voiam sa spun ca traba cu piscina nu cred ca o sa mearga. Nu am putut sa reintru in raspuns dupa ce l-am trimis.

mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

da...obiectul santajului e clar...si la noi..CALCULATORUL!...Acum al meu e plecat la bunicii ceilalti..asa ca o luna stau si eu lejer..ma pot ocupa de nunta.Ca pe 25 sept facem nunta..asta uitasem sa va spun!!
ralualexandrei.....la voi despre ce nunta este vorba???
aaaa..si ca sa vedeti coincidenta...nunta mea va fi exact in ziua nasterii lui Mihai..baiatul cel mare!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by Maria2

Tot eu sunt, am citit si am constatat ca am gresit prima fraza. Voiam sa spun ca traba cu piscina nu cred ca o sa mearga. Nu am putut sa reintru in raspuns dupa ce l-am trimis.

mp



pe bara mesajelor scrise de tine ai un icon cu o scrisorica si un creion..cu butonul respectiv poti sa editezi mesajul si sa-l modifici

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Crina..deci alde matale..umblii prin toati mesajili noastri..ntz ntz!!!
Eram curioasa ce cupil de '96 ai tu!!!hhihi

Corina mamika de baietzi


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput