Copii nascutzi in 1996

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

De ale scolii, tot incercand sa inteleg sistemul american.

Pe copii ii invata alfabetul, si sa scrie din K (Kindergarden). Literele se invata sa se scrie de tipar, litere mici, si litere mari. Nu bastonase, nu cerculete, nimic. Am crezut ca e un sistem depasit, pe care l-am folosit noi in scoala. Scrisul cursiv este introdus deabea in clasa a treia. Baiatul meu, refuza sa scrie cursiv. In primul rand pentru ca e obisnuit sa scrie de tipar, iar in al doilea rand, pentru ca nu i-a invatat inca sa scrie literele capitale de mana, iar in al treilea rand pentru ca e un puturos.
Avem probleme cu profesoara lui Elliot care se plange ca ce urat scrie baiatul. Pai scrie urat pentru ca nu are rabdare si e grabit tot timpul, dar eu zic ca e si vina scolii si a sistemului de invatamant.

Eu una habar nu am cum sa-l fac sa scrie frumos, ordonat si cursiv. Nu am nici un fel de inclinatie didactica, si cum sa motivez eu un copil sa scrie cursiv.

Am vazut pozele cu Alex - feciorul lui Ana68, invatacel in clasa 1, si pe caietul de scris, pare mult mai organizat decat Elliot al meu in clasa 3 . ..

Aici nu se face caligrafie, dictare - nici macar nu au auzit de asa ceva.




copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Nici noi n-am aflat rezultatul la Cangurul.
Multumesc mult pentru urari! Abia acum am vazut, imi cer scuze! Vacanta a trecut repede, Diana a avut verisorii din Iasi aici, lectii mai putine decat de obicei, nici de joaca in aer liber nu a prea avut parte, din cauza vremii.
Voi participati la concursul Euro-Junior? Sau la concursurile de pictura sau realizarea copertilor dupa Hans Andersen?

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Dany-13 ian.1996 ,mami gabi350
Stefan-19 ian.1996, mami descantec
Calin-ian.1996, mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996, mami micaels
Alexandru-18 febr. 1996, mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996, mami ulisernic
Diana-23 febr.1996, mami alma
Anastasia-6 apr.1996, mami Maria2
Andrada-30 apr. 1996, mami mirela68
--------, apr.1996, mami rosa
Vali-16 iun.1996, mami Den
Andy-1 iul.1996, mami Rovki
Robert-12 aug.1996, mami OanaDo
Radu-17 aug.1996, mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996, mami madalina horsa
Mihai-25 sept.1996, mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996, mami dany-dany
Robert-24 oct.1996, mami ralualexandrei
Diana-22 noi. 1996, mami mihaela_s
Elliot------------, mami Sanca


Ana68 bine ai venit! V-am trecut pe listutza!Am vazut si eu pozele! Copiii nostri sunt aproximativ de aceleasi varste...cum se inteleg ai tai? Am vazut ca dorm in aceeasi camera, ale mele la fel. Nu-l deranjeaza noaptea pe Alexandru? Nu se trezeste dimineata cand pleca Alexandru la scoala?

Cu interziere ii urez ANASTASIEI Sa creasaca maaare !!!!

Sanca, daca doresti sa completez datele in listutza am nevoie de datele de nastere ale lui Elliot.
Sa stii ca nici in Ro nu se mai face caligrafie la scoala. Dictare da, chiar din plin, cel putin invatatoarea Dianei.





Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

Am ramas uimita cand am citit despre sistemul american de invatamant .Nici ca la noi dar nici ca la ei nu e bine.Robert este mai organizat acum asa ca isi face lectiile relativ repede ,insa tot multe raman dupa parerea mea.Ce ma enerveaza este ca la scoala vin tot felul de bazaconii de reviste pe care le baga pe gat copiilor si parintilor care trebuie sa cotizeze.Are atatea carti frumoase din care a si inceput sa citeasca si nu vad rostul acestor reviste care sunt prost alcatuite si prea putin educative,eu incerc sa ii deschid sufletul catre carti si am avut ieri o discutie si i-am explicat ca nu este obligat sa cumpere asemenea reviste chiar daca ceilalti o fac asta nu inseamna ca sunt neaparat foarte bune sau ca isi merita banii.Dupa parerea mea nu ar trebui sa se faca comert in scoala cu cate si mai cate.

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s
Elliot11 ianuarie, mami Sanca[/b]




Si aici la scoala comertul e in floare. La inceputul anului le da la copil revista "Sally Foster" si sa comande parintii, prietenii si neamurile - bomboane, hartii de impachetat cadouri, fundite si alte lucruri inutile pe care le-as cumpara normal de la magazin. Jumatate din profit se doneaza scolii. . .
In primavara se incepe colectia pentru licitatie. Fiecare clasa fac cate un cos. De exemplu clasa lui Matei face cos cu cafea (cani, cafea, gift certificate), clasa lui Elliot au cos intitulat "bucataria" - in care se pun fel de fel de obiecte pe tema asta. Eu am donat la fiecare clasa 20 de dollari pentru fiecare cos. Apoi se vand bilete pentru licitatie, si oamenii merg si liciteaza pentru ce le place.
In aprilie avem Jog-a-thon, un concurs de alergat, unde se doneaza bani pentru scoala, vezi tu doamne, sponsorizezi copilul care alearga, si banii se aduna bani pentru scoala.
Astea sant marile evenimente de la scoala, dar mereu au cate ceva de strans bani.
Eu nu inteleg cum pot fi in atata nevoie de bani. Parte din banii pe care-i platim din "property taxes" se duc la scoli, programul cu lotto - parte din bani se duc la scoli, sant magazine - Target, Vons, Alberston, care contribuie din profiturile lor la scoli. Totusi, trebuie sa se stranga mai mult. . .

copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Buna seara tuturor,

Sanca,Alex e in clasa a II-a acum,poza era facuta cand era in clasa I.Invatatoarea lui Alex e o tipa severa,foarte serioasa si pune mare pret pe studiu.Cand a fost sedinta cu parintii,prima sedinta ma refer,ne-a spus tot ce are de gand sa faca si cum se va prezenta stilul ei de a colabora cu elevii.Pe mine m-a incantat tare mult si mi-am zis "Doamne-ajuta".Eram un pic speriata la gandul ca cine stie cum vor fi orele de curs si stilul ei de predat.Dar se pare ca am avut mana buna la inscriere si...Alex face carte.Fara falsa modestie pot spune ca Alex e primul din clasa si asta mi-a spus-o doamna lui invatatoare de cate ori m-a prins pe la scoala(eu merg foarte rar pe acolo).Interesant este ca ,pe langa faptul ca e severa la orele de curs,totusi e foarte apropiata de copii invatatoarea si de la bun inceput le-a impus copiilor sa-i spuna pe numa.Ei in clasa se tutuiesc.Iar Alex,ca sa poata face fata cerintelor doamnei munceste mult atat in timpul scolii,cat si in vacante-mate si romana(scris si mai ales citit)la greu.Inainte de a-si face temele pe curat,le rezolva pe caietul de acasa,le verific si daca e bine si scris frumos poate trece pe caietul de scoala.Adevarul e ca trebuie sa ai rabdare ,ca parinte.Iar la scoala,in ziua de azi,cum am mai scris,le cere mult mai mult decat atunci cand am facut eu scoala.
Mihaela S,multumesc mult ca m-ai trecut si pe mine pe lista.M-am bucurat tare mult!Alex a avut camera lui anul trecut,dar nu ma intreba ce nazbatii facea acolo de unul singur,nesupravegheat.Asa ca am decis ca cel mai bine e sa il am sub "lupa".Asa ca Alex si-a mutat ambasada cu mine si Luana.La inceput l-a deranjat cea mica,nu se prea odihnea,dar s-a obisnuit repede si acum raman si eu mirata ca Luana urla cat o tin bojocii si el sforaie.Alex e in pat la 20.30 cel tatrziu,dar Luana nu adoarme inainte de 23.00.Uneori,rar,se intampla sa se trezeasca si Luana cand se trezeste Alex,dar acum a mai crescut si sta cuminte in pat pana adoarme iar.Cand Alex era in clasa I era prezenta la ora 7 si ea,avea treaba sa mearga si ea la scoala.Acum nu mai e asa.In rest se inteleg bine.Alex o iubeste tare mult si ii ingaduie aproape orice:i-a rupt deja vreo 3 caiete si i-a distrus creioane-scrie si ea...Sunt haiosi cand Alex face temele si e concentrat la ce face,hop si Luana si tipa la el pe limba ei si Alex,ca sa il lase in pace ii da dreptate si o lasa sa ii ia ceva.
Andra,sa stii ca si pe mine ma dispera chestia asta cu obligatia de a cumpara tot ce se vinde prin scoala.Nu stiu cum se poate evita asa ceva,cert e ca doamna lui Alex ii obliga efectiv sa isi cumpere cartile si revistele,culmea e ca le si folosesc la ore.Ma rog,Alex odata s-a enervat si i-a spus invatatoarei in fata ca el nu mai cumpara nimic,ca isi strange bani pentru altceva,iar doamna s-a suparat pe el si i-a spus ceva de genul ca are pretentii din partea lui.Nu stiu ce o fi vrut sa spuna,dar a trebuit sa platim...
Cam asta ar fi dragi mamicute de copilasi marisori...Degeaba protestam,zic eu,asta e sistemul si,vorba ceea,nu putem scuipa impotriva vantului....Asta e!
Va doresc tot binele din lume,sanatate si....rabdare cu carul!Bafta invataceilor!


Ana-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Elliot-11 ian.1996 mami Sanca
Dany-13 ian.1996 mami gabi350
Stefan-19 ian.1996 mami descantec
Calin-ian.1996 mami Laura Takacs
Andrei-12 febr. 1996 mami micaels
Alexandru-18 febr. 1996 mami Ana68
Nicholas-20 febr. 1996 mami ulisernic
Diana-23 febr.1996 mami alma
Anastasia-6 apr.1996[/green mami Maria2
Andrada-30 apr. 1996 mami mirela68
--------, apr.1996 mami rosa
Vali-16 iun.1996 mami Den
Andy-1 iul.1996 mami Rovki
Robert-12 aug.1996 mami OanaDo
Radu-17 aug.1996 mami Lona
Maria Ruxandra-11 sept. 1996 mami madalina horsa
Mihai-25 sept.1996 mami Korinna
Alexandru-28 sept.1996 mami dany-dany
Robert-24 oct.1996 mami ralualexandrei
Diana-[green]22 noi. 1996 mami mihaela_s





Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

La scoala Dianei nu e obligatoriu sa cumpere reviste. Nu stiu cate vin, noi cumparam doar Universul meu si asta pantru ca pana si mie mi se pare interesant. Habar n-am in rest daca mai vine ceva, Diana nu m-a solicitat iar invatatoarea nici atat.
In scoala se strang bani-dar pe clase-di recuperarea hartiei si a flacoanelor si in acest fel isi fac bani pentru teatre, filme, etc. E o initiativa pe care eu o apreciez.

Ana68 acelasi program il avem si noi doar ca Diana se culca putin mai tarziu, pe la 21-21.30 dar Silvia tot la 23, ca si Luana.
Am mare noroc ca Silvia nu se trezeste noaptea deloc, ele dorm singure in camera lor. S-a intamplat doar o data sau de 2 ori sa se trezeasca Silvia noaptea, dar Diana nu s-a trezit. Iar dimineata doarme dusa cand o trezesc pe Diana.


Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Hai ca si uitasem de "facutul temelor pe curat".... Trei ani de cand sant iara la scoala, si uitasem complect de sistemul asta. Cred ca o sa-l pun in aplicatie si in casa noastra.
Aici temele sant facute pe foi. Hartii cat cuprinde. Nu au caiete. Matematica nu o fac pe caiet cu patratele. Eu am gasit unul si il fortez sa lucreze in caietul de matematica si sa faca exercitii din culegerea de mate.
Nu stiu de ce nu au caiete in sistemul lor de invatamant. Listele cu cuvintele care trebuie sa le invete se dau pe bucatele de hartie....
O data pe sapatamana arunc cate un maldar de hartii la gunoi.
Vad ca nu ii intereseaza de pomi


copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Salutare,

Mihaela S....ce bine ca ai copiii cuminti...!Esti o mama fericita!Eu am doi...nebuni acasa.Nu stiu de unde au atata energie?!O fi de la mancarea pe care o mananca cu pofta sau de la poluare?!Zau asa!Stau si ma intreb si rad de mine si de intrebarile pe care mi le pun.Nu mai stiu ce sa le fac:rupti de obositi de sunt si tot ar mai trage o portie de joaca sau de topaiala.Cu Alexandru si eu am incercat sa il las sa stea pana pe la 21-21.30.Se pare ca nu i-a priit,pentru ca dimineata trageam la propriu de el ca sa-l dau jos din pat.Asa ca la 8 seara trebuie sa se culce...Dupa mintea lui noaptea ar trebui sa aiba 24 de ore si ziua sa fie nelimitata-pentru joaca,evident.Foarte interesanta initiativa de la scoala Dianei.Uite ca doamna lui Alex nu s-a gandit la asa ceva.Mi-ai dat un subiect pentru prima sedinta cu parintii.Doamna lui Alex tot cere bani pentru renovarea si decorarea clasei,ca sa nu mai pun la socoteala investitiile pe care le-a facut pentru copii,asa zice ea.Asa ca i-ar prinde bine sa faca ce face doamna Dianei.Cel mai mult m-a enervat ca in clasa I am dat fiecare parinte cate 1 milion de lei sa cumpere calculator pentru clasa,iar copiii nu l-au folosit decat de 3-4 ori(si nu au apucat toti copiii sa puna mana pe el) si,al naibii calculator,zace stricat pe dulap ca nu sunt bani sa fie reparat.Asta e!Ma bucur,cum am scris,ca Alex invata carte.
Bafta Dianei la scoala si pupici Silviei!
Sanca,e foarte interesant ceea ce scrii...E bine ca te tii,cum se spune,de capul copilului tau si ii faci program.Te admir pe chestia asta!Mult succes si bafta nazdravanului la scoala!
Dragelor,tre'sa culc monstruletul Luana.Pupici si...ne mai citim.
Nu uitati sa deschideti subiect nou la clubul asta...Pa!

Ana-Maria

Mergi la inceput