Copii nascutzi in 1996

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Buna,

nu prea am scris in ultimul timp dar sa stiti ca citescce mai scrieti.
Noi nu avem "cangurul" aici(presupun ca este un concurs ca o olimpiada, nu?) dar Anastasia are continuu teste acum.

Adica la fiecare 2 zile are cate un test la cate o materie.
Aici nu mananca nimeni litere pentru ca se pune mare accent pe limba (au in fiecare zi de la 8 la 10 -limba greaca-) dar la mate ii lasa destul de lejeri, adica acum abia fac impartiri fixe(fara virgula) si probleme cu lungime, greutate,etc.

In rest, lecturile obligatorii(pe care le citesc de fapt doar copiii constiinciosi) si muuulta gramatica si istorie.

Va pupam

mamica de 2 printese si un print

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina horsa spune:

LA MULTI ANI pentru NICOLAS (mamica ulisernic), un pusti deosebit pe care l-am cunoscut la intalnirea de la Sofitel din toamna si mi-a intrat la suflet imediat ( ca si mamica lui).Mihaela, sa fiti sanatosi cu totii si la fel de frumosi la suflet cum va stiu eu!

Madalina

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

LA MULTI ANI DIANA!!!
MAMI ALMA SA-TI TRAIASCA FETITA, SA FIE SANATOASA SI PLINA DE VESELIE!!!

Mihaela , Diana Alexandra(22 nov 1996) si Silvia Petra(10 sept 2003)

pozici noi

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noutati despre copilasii vostri nu mai aveti?
Diana nu a trecut la Cangur, a avut 6 greseli si tare rau ii pare.
Cum e in vacanta mamici? Mai liniste sau mai multa agitatie cu copiii?

Mihaela
Diana si Silvia

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=42663&whichpage=1" target="_blank">Tudorel are nevoie de mama lui!
Ajutati-o pe Alina sa-si implinesca visul!

bebelusi august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Noi, nu stim rezultatul la Cangur.
In vacanta pt noi e oarecum mai "greu". Eu si tati plecam dimineata la servici si ajungem cel mai devrema la ora 17 acasa. Asa ca Andrada ramane dormind, singura, mai tirziu vine buni sa stea cu ea , mai ies impreuna la o plimbare si mai nou joaca carti amandoua. In rest desene animate, calculator , mai citeste si citeodata mai vine cite o colega de clasa pe la ea. Fiind in vacanta as fi vrut sa stea mai mult pe-afara, dar nu vrea sa iasa singura.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

N-am mai scris demult din lipsa de timp asa ca acum imi iau revansa LA MULTI ANI TUTUROR COPILASILOR PE CARE NU AM APUCAT SA-I FELICIT! .Sa nu zic intr-un ceas rau Robert s-a schimbat ca prin minune este mult mai cuminte si mai responsabil si cu scoala merge excelent asa ca nu am motive sa ma plang.Nu stiu ce a determinat schimbarea asta insa eu sunt foarte fericita.A facut toate temele de vacanta singurel si fara sa-l indemne nimeni si cel mai important este ca a scris frumos si le-a facut foarte bine.Totusi multe probleme de matematica mi se par grele pt varsta lor si prea putin explicite in ce priveste cerinta,de cateva ori m-au pus si pe mine in incurcatura.Voua vi s-a intamplat?

Andra ,mamica lui Robert si a Mariei album no1 album no2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Aici a fost testul anual de mate si engleza, la clasa a III-a, pt ca incepand din a IV_a se da si "stiinta" , care in mare cuprinde biologie, elemente de geografie, si altele, deci mai multe materii "aruncate" impreuna in "stiinta" asta. Oricum scoala de aici nu se compara cu cea din tara. Abia acum se face impartire si inmultirea, ca sa nu va mai spun ca lectiile lor nu tin mai mult de 10-15 minute, cu un maxim de 20-30 de minute, ca sa nu streseze copiii. Si copiii care iasa din scolile americane sunt nestresati si needucati. Ceea ce mai gasesc ciudat, e ca in pauza de masa care o iau in cantina scolii, copiii trebuie sa stea cu colegii de clasa la masa, nu au voie decat vinerea sa stea cu copii din alte clase. Merg pe ideea sa se cunoasca copiii mai bine intre ei. Si hop cand se cunosc mai bine, in anul urmator au alti colegi si alta invatatoare. Ggreu se leaga prietenii de-o viata aici.

Eu ii dau lui Calin lectii suplimentare, dupa optica americana, ii stric copilaria si timpul liber. Dar asta e, decat analfabet, mai bine suparat pe mine, momentan.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sanca spune:

Laura,

te inteleg complect, ca si eu inghit cu noduri sistemul american de invatamant. Baiatul meu, in clasa a treia. Prgram de scoala de la 9 la 1530. Cand ajung acasa de la servici, adica la ora 1800, nu stiu ce sa fac mai intai - sa stau cu el de lectii, sa le dau de mancare, sau sa stam si noi de un joc, ceva fun de facut impreuna. . .

Cu toate ca Elliot e la zi cu scoala, e mare puturos. Am vrut sa-l dau la Sylvan learning, dar cand am auzit cat vor pentru niste meditatii in grup de 3 studenti, mai bine l-as pune la private school, ca ies mai ieftin.

Alta chestie care nu-mi pica bine in sistemul lor, este premierea. Ce premiere este aia, sa dai o bucata de hartie la toti copii din clasa, in diferite saptamani de scoala? Balamuc. Nu pot sa aibe si ei o medie pe an? Aici toti copii sant egali, nu vor sa jigneasca pe nimeni.....



copii ca ai mei nu are nimeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Buna seara tuturor,

Ma gandeam,navigand pe aici printre subiectele DC,daca nu cumva exista si un club al copiilor din 1996.Iata ca l-am gasit si ma bucur mult!
Baiatul meu,Alexandru,e nascut in 18 februarie 1996.Are deja 9 ani si e in clasa a II-a,in Timisoara.
Citeam despre dilemele legate de ideea de a convinge "studentii" nostrii de a studia mai mult si cu constiinciozitate...De aceste probleme ma lovesc si eu mai mereu.Sincer,mie mi se pare foarte grea scoala in ziua de azi.Alex invata,dupa cum bine stiti,lucruri din mate si romana pe care eu una le-am invatat in a III-a sau a IV-a.Chiar recunosc ca au fost probleme de mate pe care nu am stiut sa le rezolv...Oricum,si la mine,una din metodele de constrangere ramane calculatorul,pe care il poate deschide numai in weekend in timpul scolii si numai daca e cuminte si asculta,iar in vacanta are voie dupa- amiaza,tot cu conditia sa respecte programul de vacanta.Am ajuns sa ma rog de el sa iasa la joaca...
Am ramas mirata cititnd de sistemul american de invatare...Ciudat!
Laura ,te admir pentru ceea ce faci si ca te ocupi de baiatul tau si acasa.Pai dupa cum scrii ca e scoala pe acolo....
Alexandru a participat si el la "Cangurul",dar baiatul meu nu e deloc atent,asa ca problemele cele mai usoare le-a gresit si le-a rezolvat pe cele grele...E imprastiat rau!!!
Pai....doresc tuturor numai bine si sanatate si...spor la scoala!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/petenchea/album?.dir=/45e0&urlhint=actn,ren%3as,1%3af,0

P.S.Poze cu Alex




Ana-Maria

Mergi la inceput