Copii nascutzi in 1996

Copii nascutzi in 1996 | Autor: korinna

Link direct la acest mesaj

Deschid si eu subiectul asta.cu gandul ca poate imi va fi de ajutor sa-mi inteleg baiatul cel mare care de cele mai multe ori ma aduce la disperare!
El implineste 8 ani pe 25 septembrie!
Termina acum clasa 1....si tarre greu mai resusesc sa-l fac sa stea cat mai mult aplecat asupra activitatii sale de invatat.Daca s-ar putea sa stea numai la fotbal...la desene si mai ales la computer.Asta(computerul si jocurile de le el)e singura metoda de constrangere de a invata!
Va astept cu sugestii si..reclamatii!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Al meu baiat implineste 8 ani pe 12 august
Dupa cum stii, Cori, e greu cu scoala in ziua de azi dar calculator presteaza doar in weekend (pt. ca nu are timp in zilele de scoala si nu vrea el "ca-l oboseste mai tare"-cum spune el).Pot sa ma laud cu el referitor la lectii: de la ora 13-16 (pana vin de la serviciu) isi face singur temele, lasand doar ce nu este sigur pe el sa ma intrebe cand ajung acasa... Norocul meu !!!
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

Daca te referi la perioada de acum, de sfarsit de an scolar, e normal sa nu-i mai stea mintea la lectii, ci la joaca. Asa e si Diana, dar pot sa zic ca a terminat scoala, mai are ore vineri si gata! Ea a implinit 8 ani in februarie si trece clasa a III-a.
Ne-am mutat de 2-3 zile intr-un alt apartament si nu are stare, inca nu avem cablu TV, abia ieri i-am adus calculatorul, eu n-am pus totul in ordine si ma exaspereaza! Se plictiseste, mai citeste ceva, dar prefera sa iasa afara, la joaca.

http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rosa spune:

Fata mea a implinit 8 ani in aprilie si acum termina clasa aIIa. Noi stam acceptabil la capitolul calculator, preferatul ei e tv-ul cu toate show-urile de copii si adolescenti.
Marea problema in vacante e plictiseala, ca atare trebuie sa-i fac program de intilnit cu prieteni aproape zilnic Din pacate aici nu are mediul in care am crescut noi, cu iesit la joaca in fata blocului si a ta era lumea intreaga..Activitatile copiilor sint bine supravegheate de parinti, ceea ce poate ca nu e chiar atit de rau, dar le limiteaza un pic spiritul de independenta.

Copiii vostri cum vor petrece vacanta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Azi..avem serbarea..sper sa iasa frumos!!!
ca am muncit la facut inimioare cu sclipici...cifre...si alele...

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanaDo spune:

Noi am avut ieri "Serbarea abecedarului"
A fost super, Robert a fost litera "D" si cifra 2, am avut program de poezii despre scoala, program de dansuri populare si tango (toata clasa ia lectii de cha-cha,samba,populare,tango,s.a. la Palatul copiilor gratuit), sceneta "Boroboatza si la final festivitatea de premiere unde s-au acordat 9 diplome de merit celor care au terminat cu "foarte bine" pe linie(din 25 copii/clasa)... bineinteles ca am fost unul din cei 9
Serbare frumoasa, Corina !!!!Sa ne dai vesti !!!
Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

Si noi am fost ieri la "Serbarea Abecedarului".
Andrada - 30 aprilie 1996 - a fost literele A si U .
Maine va fi festivitatea de inchiderea a anului scolar si va citi mesajul clasei I in fata scolii.
In alta ordine de idei, terminam primul an de scoala f. multumiti, fara probleme cu invatatul. Poate si pt faptul ca a fost la sistem "step by step". Cit priveste calculatorul si TV se pare ca e problema acestei generatii ... sau poate ca e noastra a parintilor.

VACANTA PLACUTA !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

Mihai este litera M si cifra 10!
Are poezii despre iarna,vacanta si altele..o gramada de poezii!
Si la ei se dau diplome de merit ,insa nu si coronite..desi am inteles ca la alte scoli se dau!
O sa facem poze si promit sa va trimit!Disponibile deja de deseara..ca sunt cu digitalul!

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria2 spune:

Buna, fetita mea a implinit 8 ani pe 6 aprilie si acum termina clasa a doua. Nu avem probleme cu scoala pentru ca sta foarte mult si citeste singura, iarla mate eu abia acum am aflat ca a invatat impartirea pana la 3. Problema noastra este alta: nu stie deloc sa scrie in romana. Am crezut ca daca stie alfabetul de la engleza se va apuca singura si de romana dar mi-a spus ca <nu este chiar la fel> deci in vacanta va trebui sa-mi fac timp pentru limba romana-scris. Voi cum a-ti invatat copiii care scriu, citesc si gandesc in alta limba sa scrie si in romana?
Tot in vacanta va merge si in tabara pentru ca a fost si anul trecut si i-a placut foarte mult. Acolo au in fiecare zi program de mare, de cantece, poezii si suete si mai fac niste plimbari la diferite obiective turistice.
Cred ca ajungem si in tara in iulie.

mp

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Diana mea va implini 8 ani in 22 noiembrie. A terminat azi cl.I si ma pot mandri cu o fetita cuminte, dar incapatanata. Cu jocurile pe calculator stam bine, nu exagereaza, tv-ul il are la dispozitie atunci cand nu ne uitam noi, ii place sa se joace cu papusile Barbie, de-a scoala sau sa citeasca, sa modeleze, sa picteze.
Si noi trebuie sa ne vizitam cu prietenele ei, deoarece nici eu nu o las in fata blocului, nu-mi place anturajul, plus ca nu o pot urmari, nu am geam inspre partea unde stau copiii.

Serbarea am avut-o la inceput de iunie, au fost minunati cu totii,Diana a fost litera Z. Au prezentat si un dans popular osenesc si au fost niste scumpi.

Pupam toti copilasii care de azi au intrat in vacanta!!!

Mihaela, Diana si Silvia
http://community.webshots.com/user/mihaela_s20
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma spune:

La noi la festivitatea de premiere a fost o brambureala! S-a tinut in sala de sport pentru ca a plouat, dar organizarea a lasat de dorit. Nu s-au acordat premii, doar diplome pentru rezultate deosebite tuturor copiilor din clasa si o carte in plus pentru cei cu rezultate bune la concursul de matematica "Cangourou".
Diana facuse repetitie pentru un moment artistic si a fost foarte dezamagita ca acesta nu a mai avut loc din cauza aglomeratiei si caldurii excesive din sala.




http://community.webshots.com/user/freediaro

Mergi la inceput