Mamici din Constanta(8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza, neatza...
Tatiana(S) am trimis PM.
restul de burtici, veniti? hai, mergem la un shopping si dupa la o cafea/praji/bere, ce vreti voi. mamicilor, si voi sunteti binevenite!!!
o zi super va doresc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Liris sa dea Dumnezeu sa ne "join", ca de DPN si alte preziceri ne vom ocupa noi! Tu sa ne spui simptome si tot ce-ti vom cere noi, si vom prezice si ce culoare vor avea ochii bebelusului! Vom fi adevarate moase!

Gravidutzelor, am fost aseara la magazin la Lisa si la Vic's si va spun ca body-urile "Z" sunt mai scumpe la Vic's. Doar la body-uri m-am uitat, caci asta am luat si eu( eu am cautat gen maieu, ca-i tare cald in casa). In drumul meu am trecut si pe la mag Modern( parca, cel vis-a-vis de Posta mare)si acolo aveau body de la 1 iunie cu 139.000 lei. Destul de scumpe!
Grija mare gravidutze pe unde aruncati banii! In rest, odihna multa!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Buna dimineata!

Eu nu mai pot sa tin pasul cu voi, dar incerc mereu sa va prind din urma .

Oana, chiar imi place "periuta" lui Paul. Te pricepi. Abia astept sa-i luam motul Mariei si sa o tund, pt. ca nu vrea sa tina nici o clamuta in cap si tot timpul e cu parul in ochi. Daca era dupa noi, o tundeam de mult, dar...nu ne-a lasat mama. Nu pot sa cred, mai avem doua sapt. pana la mot.

Burticilor, spor la cumparaturi. Doamne, ce frumos era anul trecut pe vreamea asta, cand faceam ultimele cumparaturi pt. bb! Aveti grija, sa nu cumva sa le lasati pe vanzatoare sa va bage pe gat lucrusoare groase. Asta era problema mea anul trecut. Ma certam cu vanzatoarele, care imi spuneau ca nu ii trebuie body cu maneca scurta asa de mic ca doar nu o s-o imbrac in tricou din prima zi si ca ce imi trebuie palarie, sa-i cumpar caciulita. Acum nu zic ca nu am luat si hainute cu maneca lunga, dar ma distrau tare mult cand vroiau sa ma convinga sa imbrac copilul cum vor ele.

Avem ultimele "rezultate" la msuratori: 11 kg !!!!! si 81 cm. Acum eu sunt cam ingrijorata de nr. impresinant de kg, dar este destul de lunguta pt. ele. Cu masa musculara avem probleme (adica nu prea e), asa ca ne apucam de gimnastica.

Va pup
Cornelia



http://community.webshots.com/user/cornelianis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ione spune:

Buna mamici,
Azi fetele mele s-au tezit la 8.00, cind eu ma pregateam sa plec la servici, aseara au adormit la 22.00, dupa o plimbare de 3 ore afara, au fost super obosite. Noaptea se ami trezesc la 4 sau 5 sa mai bea laptic cite un biberon si apoi dorm. La voi cum este?
Si la micul dejun au mancat cite 2 cremvusti si cite un oulet fiert urmat de o cescuta de compot.
Spor la pregatiri Cornelia pentru mot, ce pot sa-ti spun , te pregatesti mult, si momentul trece asa repede.
Ganduri bune.
Ionela si gemenutele Maria & Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Cornelia, sunteti fericite cu asa par! Noi ducem lipsa si chiar dorul! Am intrat duminica la B'you si cred ca 10 minute am admirat clamute de fetite. Ma batea gandul sa cumpar, dar nu am ce sa-i prind Alexiei. Nici mot nu prea are, iar la spate, mai deloc!
Nu-ti face probleme! La 81 de cm !!! cat vroiai sa aiba? Arata foarte bine, nu este grasa, se vede ca e lunguta! Stai linistita!
Ce gimnastica vrei sa faci? Nu o forta sa mearga, o va face cand doreste ea!
Uite, Alexia, merge de-a busilea pana unde vrea sa ajunga(de exemplu la dulap), acolo se ridica in picioare si daca are pe ce se sprijini, si chef, face pasi laterali, daca nu, se lasa in fund, si o ia tot de-a busilea mai departe.

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caty spune:

Dragelor,
Buna dimineata,
si eu va prind mai greu din urma dar eu sunt mai aglomerata.
Delia s-a facut bine, aproape ca nu mai tuseste si am inceput-o cu Dinu.Asta noapte la 24 avea temp 39.5 asa ca ma intrat la frectii cu otet, sosetute ude, calpol si supozitoare si pana la urma i-a scazut temperatura. Imi era asa mila de el mititelu. Parca vroia sa-mi spuna ca ii este rau si scotea niste gemete de-mi rupea sufletu'.
Astazi o sun pe dr. sa-i povestesc si sa vad poate vine sa-l vada.
E posibil sa fie de la raceala? Abia i-a trecut acum 3 saptamani.

Ufff, tare repede ma pierd cand se imbolnaveste Dinu. Astazi dimineata era mai bine.

Va pupam si sper sa revin cu vesti mai bune.

Dady, si pentru Anduta pupici si insanatosire cat mai repede.

Pupici la toate fetele.


caty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

quote:
Originally posted by tatianaS
Fetelor mi se umfla picioarele si ma dor ingrozitor seara, ce sa fac?
V-am innebunit cu intrebarile mele, stiu.




Daca ti se umfla picioarele exista posibilitatea de preeclampsie. Mi-amintesc si eu ce mai citeam pe vremea cand eram gravida. Spune-i dr.-ului neaparat chestia asta. Nu manca sarat deloc (sarea retine apa in organism). Ti-ai mai facut analize recent?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Cornelia, frizerita ma fac! L-am tuns eu, ca nu cred ca statea cuminte daca il duceam la frizer.
Eu si Cornelia ne-a intilnit intimplator ieri pe la Bulevard si a vazut "opera mea de arta" din capul lui Paul.
Daca iti spun ca si Paul are tot 11 kg????!!!!!! Imi vine sa innebunesc... Nu stiu cum sa il mai fac sa manince mai mult.
Caty, sanatate lui Dinu, poate ar fi bine sa ii dai ceva vitamine pt. imunitate.
July a lipsit ieri de la apel, daca intra ea sigur iti va da niste sfaturi. July pe unde umbli?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

quote:
Originally posted by liris

eu sper sa va "join" in viitor, sa pun si eu DPN si doctor care ma urmareste...desi aici nu se face asa... exista o moasa care-ti ia tensiunea si gata.tot ea te urmareste pe timpul sarcinii. ecografie nu se face pe perioada sarcinii. nu exista alegere : nastere naturala sau cezariana. default este naturala, doar daca intervin probleme grave se face cezariana. femeile sunt incurajate sa nu mearga la spital ci sa nasca acasa.
Olanda am inteles ca are o rata de mortalitate infantila infioratoare probabil si ptr incapatinarea lor de a lasa totul sa "mearga natural".

Probabil ca ati citit pe la alte subiecte ca in Romania medicii sunt buni , mai buni ca-n Occident de multe ori , insa saracia sugruma totul in Romania.
aici cei tineri sunt cam dati la o parte de la sistenta medicala , ptr ca cei batrini sa fie prioritari la asistenta medicala. nu-i rau sa avem grija de batrini, dar totusi tinerii sunt viitorul.



Liris,eu nu stiam de kestia asta cu rata mortalitatii in Olanda, ce porcarie... In unele aspecte strainii sunt mult mai stupizi ca romanii. Dar trebuie sa recunosc, din cate am vazut si eu prin nordul Europei, ca au niste batrani frumosi de-ti vine sa-i iei acasa. Babete cu perle la gat, esarfe si tocuri,coafate, imbracate in roz, lila, ciclamen, verde praz, etc. Iar tinerii sunt slepmeti, desirati sau obezi, plini de acnee, nepieptanati si imbracamintea casual e dusa la extrem.
Iarasi mi se pare nasol ca nu poti face cezariana la cerere, eu una asa am facut si nu-mi pare rau deloc.

Roxi ce, cand , cum e cu gogosile alea si cu berea ?

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Oana, nu e chiar pericol de preeclampsie cu umflatul picioarelor...sunt mult mai multe simptome si mai grave. edemul (umflarea extremitatilor) e normal in ultimele 2 luni de sarcina, ai ales dinc auza caldurii si a retentiei de apa in tesuturi - solutia cea mai la indemina e ridicatul picioarelor pe scaune si bautul a 2-3-4 l de apa pe zi. eu recunosc ca beau vreo 3-4 si tot mi se umfla picioarele seara....dar scapam noi si de asta.
Laura, pai eu zic ca peste vreo 2 saptamini, ca vine toata mobile pina atunci...cu toate ca Crix vrea sa va tin pe jos, auzi....
Cornelia, pai Mariutza e inaltutza bine, nu tii face griji de kilograme...
Caty, Dinu face totusi mult prea des febra....are si numarul de leucocite crescut? nu cumva ii tot ies dintisori de face febra asa mare si asa des? ai fost la doctorita Ciobanu?

Mergi la inceput