"Pozne" de bebe mic...

"Pozne" de bebe mic... | Autor: adi_edi

Link direct la acest mesaj

Nu am crezut ca o sa rid cu hohote prea curind dupa nasterea lui Edi (am avut dureri si la trei saptamini dupa nastere, am avut mare noroc cu maica-mea care a stat cu noi pina a facut bebe 5 luni). Pentru ca sotul meu lucra uneori si noptile, cind ma sculam sa alaptez si sa-l schimb, la inceput venea maica-mea sa ma ajute (of, Doamne, ce neajutorata am fost! Dar a trecut).
Cind facea treaba mare, stiam, ca facea niste zgomote... Insa de multe ori m-a pacalit, termina cu zgomotele, si cind ii desfaceam pampersul, ma astepta o surpriza: inca un jet, "dedicatie speciala pentru mami"! Prima data cind a facut chestia asta, taica-meu (ca era si el in vizita) a izbucnit intr-un ris nebun, mie imi venea sa-i dau cu ceva in cap, eram toata "pictata" si pe deasupra si cu dureri! Dar mai tirziu ma distram si eu de "pacalelile" lui Edi.
Intr-una din nopti (cred ca avea Edi vreo doua saptamini), cind sotul era la serviciu, ca de obicei maica-mea de planton, hai sa schimbam copilu'. Trebuie sa va spun ca eu l-am schimbat tot timpul (pina mi-am rupt un deget, dar asta e alta poveste), maica-mea statea cu o punga linga noi sa pun pampersul murdar. Desfac ca de obicei pampersul, si ma asteapta o surpriza... lichida: Edi hotarise sa faca pipi, care a tisnit ca dintr-o fintina arteziana, si atunci sa o vedeti pe maica-mea incercind sa prinda jetul... in punga... Credeti ca a reusit? Ei, as! Da' a meritat incercarea, ca s-a trezit cred ca tot blocul de hohotele noastre de ris, mi-au trecut toate durerile, iar bebe se uita la noi cu niste ochi...
Adi si poznasul Edi

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Am ras si eu imginandu-mi scena cu punga...
Poate nu strica asa ceva in dotare.
Cu treaba mare a patit-o sotul meu, dar nu ne-am dat seama decat mai tarziu, ca-i mirosea tricoul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:


eram sa mor de ras! Tare de tot! Dar ptr voi cele "picurate" si "stropite" ...nu e chiar asa! Numai voi stiti cat munciti de pe urma unor astfel de pozne!

Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

Si pe mine m-a bufnit rasul, dar m-am abtinut putin, ca doarme fii-mea, dar "punga" e ceva super!

Daca tot vorbiti de pozne, va pot spune ca si copila mea mai devreme a facut o pozna, nu ar fi prima, dar este prima de acest gen.
La masa de dimineata, pe tavita scaunelului de luat masa ii pun tot felul de obiecte, asta pentru a sta linistita sa manance. majoritatea ajung pe jos. Azi i-am pus, ca asa mi-a venit la mana, un tubulet cu caramele, frumos colorat. A pasionat-o scrisul si culorile un minut, dupa care a ajuns jos(tubul). Dupa masa am facut curat pe jos, dar caramelele au ajuns langa frigider, chiar sub el putin. N-am stiut, n-am vazut, am si uitat de ele. Erau neincepute.
Inchipuiti-va ca a gasit tubul, l-a bagat in gura, si... a muscat.
O secunda cat am trecut in balcon, si o aud miam-miam, ma intorc si o vad cum ii curgea pe barba ciocolata( caramelele erau invelite in cioco) si mesteca. Ii bag degetul in gura si cand... scot un ghem de caramel, staniol si hartie colorata.
Ce sa fac saracuta, isi gaseste alte preocupari ca dulapurile sunt legate, ca nu va mai spun si istoria lor!
Pozna, pozna, dar trebuie grija mare cu bebelusii astia!

CriXia
http://community.webshots.com/user/crixia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaangeli_que spune:

Totala faza cu punga,imi aduc aminte de nepotica mea ca a facut pipi direct in gura nasei la botez,haiul lumii si popa radea pe sub mustata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Ha,ha,ha ce haioasa e pustoica ta,
sa-ti traiasca si la cit mai multe partide de ris



"Omul cel mai fericit este acela care face fericiti pe cit mai multi oameni".

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=alba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

quote:
Originally posted by mariaangeli_que

Totala faza cu punga,imi aduc aminte de nepotica mea ca a facut pipi direct in gura nasei la botez,haiul lumii si popa radea pe sub mustata

rade,ca maine poate sa fie si mai rau



haios!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

maria, de Paula si Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

si eu am facut destule dusuri duín astea..dar pe tricou,ca de mic a avut marc al meu o tasnitoare tare zdravana..nu s.a mai intamplat de cand avea o luna doua....pana la botez la 8 luni,cand,dupa ce l-a scos popa din cristelnita si l-a pus in brate la nasa pe materialul ala frumos de botez...a "botezat-o" si el pe nasa

http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce

poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni)
http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0

Mergi la inceput