Ficatul in alimentatie - cu ce il inlocuim?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns franqois spune:

Dupa 1 an jumate eu i l-am dat fript pe gratar si ii place foarte mult. Acum la 2 ani mananca si ou si ficatel in aceeasi zi.

Toate cele bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lia spune:

Ma-ntorc,ca am giudecat intre timp.
Mei,da' de ce nu-l cointeresezi(a se citi "santajezi")?Ca sunt atatea lucruri cu care poti sa-l faci sa manance orice bazdaganie care nu-i place,nu doar cantitati impresionante de ficat....
In plus,sunt o gramada de cereale si de biscuiti facuti din cereale,care contin cantitati serioase de fier(asigura necesarul zilnic),sunt bune la gust si s-ar putea sa-i placa.
Imi amintesc de mine insami pe la 7 ani....NIMIC nu-mi placea,nu doar ficatul:P si ma gandeam ce frumos si constructiv ar fi sa se inventeze neshte pastilutze pe care sa le inghitzi si sa nu mai trebuiasca sa-ti pierzi vremea mancand...Si santajul a functionat intotdeauna perfect in cazul meu(ex. nu mananci tot,nu iesi afara la joaca).Si la Iepu',care n-are decat 3 ani si jumatate "cointeresarea" e piatra de temelie,can' vine vorba de mancare.
Poti sa-i dai si niste suplimente,pentru copii peste 7 ani sunt o gramada de suplimente nutritive.


Lia&Andrew

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korinna spune:

madalina..am sa incerc si eu reteta ta..oricum eu destul de asemanator o faceam decat ca puneam cartof,morcov si la sfarsit unt ..cand le mixam..da nu stiu ce anume nu-i place..cred ca gustul totusi....habar n-am...
Si decat sa vomite.....

KORINNA mamika x 2


http://community.webshots.com/user/korinnay

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Medicul meu pediatru mi-a zis ca este alimentul cu cele mai multe toxine si ca este indicat sa nu-l dai copiilor, mai ales sub 2 ani si ca ar fi gresita ideea ca ar contine cel mai mult fier.
Parerile sunt impartite.


& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Saru'mana, fetelor. N-am nici un succes cu ficatul, de oricare ar fi si oricum l-as prepara. Il vomita numai cat il miroase :P.

Ok, deci carne, oua, spanac... Cred ca o las balta cu ficatul asta, auzisem si eu ca are tot felul de toxine, dar nu stiu cum am intrat la idei....
Spanacul ii place, azi am facut pui cu broccoli si ardei copti si cum vine de la scoala, il indop.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

stii cum faceam eu cu Fabian al meu ca sa manance ficat?
ii faceam piure sau supa si in alta farfurie puneam ficatelul dat prin sata de strecurat ceaiul(iesea foarte fin) luam cu lingurita piureul si presuram deasupra putin ficatel si uite sa mi-a mancat strengaru meu ficatel .
alta regula de baza este sa nu il fierbi cu ceea ce ii faci lui de mancare(daca este o cantitate mica) ca sa nu prida aceal gust de ficat.
bafta si sa incerci si aceasta metoda poate merge si la al tau .
sa imi spui daca a mers da?
pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Lacri, Matei are acuma 7 ani si de foaaaarte multa vreme refuza sa guste,macar,ficat. Cand era mititel si manca fara sa stie , i-l stecam in piureuri si papa fara probleme.
Mai tarziu au aparut, evident, si propriile lui simpatii si antipatii alimentare, iar ficatul e, cred, pe primul loc la capitolul antipatii.
Am renuntat sa i-l mai bag pe gat (ca vomita), dar acuma m-au apucat angoasele - ca daca n-am procedat cum trebuie si de fapt ar fi trebuit sa ma strofoc mai mult?

No, m-ati linistit, se poate dezvolta normal si fara ficat (in alimentatie, of course), daca in rest mananca de toate...

tuturor,
J.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Nici noi nu ne omoram deloc cu ficatul. Incearca sa i-l faci pate cu un mixer si sa il pui pe paine. Noi asa mai mancam din cand in cand, destul de rar ce e drept dar decat niciodata!!! Oricum la fel de bun e spanacul, carnea de vita sau fasolea...
David si mamica lui
http://community.webshots.com/album/151350507MWoGWz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

eiiiiiii.......dar ai flacau mare!eu credeam ca e micut!scuze
sa-ti traiasca!la varsta asta nu mai merge pacalit!
sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si mult noroc !
pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput