M-am hotarat.....(adoptie)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns terry spune:

la noi a fost exact ca la liliana csaki.
cu toate ca legea este una, se interpreteaza diferit. in bucuresti, chiar de la sector la sector difera aplicabilitatea legii. nici noua nu ni s-a spus ca ar trebui s-o cheme pe "mama" in instanta sau sa-i aduca la cunostinta ceva legat de cel nascut de ea.noi cand am vazut-o pe andreea avea toate actele rezolvate, era adoptabila. singura pb.pe care am intampinat-o a fost greseala numelui ei de familie in extrasul din carnetul de nasteri de la spital. atunci, intr-adevar a trebuit sa fie chemata "mama" pentru a se face corectura pe cale judecatoreasca. cum nu s-a prezentat (citata fiind de 2-3 ori)s-a judecat in lipsa, facandu-se corectura pe baza copiei BI al "mamei". acest fapt ne-a intarziat cu vreo 4 luni sentinta definitiva de adoptie si trecerea copilului pe numele nostru. sa fiti f.atenti la aceste date. la noi a fost o greseala de o litera pentru care am tras atata.despre "mama" am aflat din ancheta sociala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Fetelor mi se zbarleste pielea pe mine, eu sunt o berbeaca incapatanata, nu stiu ce-as fi facut daca eram in locul vostru si stiam ca am dreptate. V-am spus, cred c-am fost o fericita, cu Laura am avut un mic incident nu f. grav. Era in 2000, in perioada adoptiilor internationale cand fundatiile primeau un anumit punctaj pt. fiecare copil adoptat in tara si in functie de asta primeau apoi repartitii pt. adoptiile internationale.Cand mi-au trimis dosarul la CRA, in loc sa-l bage pe fundatia de la care o luasem pe Laura, l-au bagat pe alta ca avea asistenta nu stiu ce interese, numai ca cei de la fundatia cealalta n-aveau nici un interes sa-mi rezolve mie repede problema, asa ca mi-am rezolvat-o eu, le-am luat la rand si le-am zis ce-aveam de zis stiind ca am dreptate si stiind si de invartelile lor, s-au miscat super repede dupa asta.Acum cu David, am avut aceiasi asistenta la DPC, parca eram cele mai bune prietene, totul a mers ca pe roate, fara cea mai mica problema. Dar oricum, senzatia mea e ca parca se misca mai bine aici, uite ca-mi confirma si Terry. Noi insa suntem cu toate niste curajoase si nu ne speriem cu una cu doua, mai mult le sustinem si pe cele ce vor sa ne urmeze, asa-i? Sa le spunem ca nici o problema intampinata nu-ti poate umbri bucuria de a-ti strange copilul in brate.
Oana, cei de la DPC si eu vorbim acum pe proiectul de lege, mari transformari n-a suferit el in trecerea prin Parlament da' stai sa vedem forma finala si normele de aplicare.
Daca tipa naste si e convinsa ca nu vrea copilul, poate sa-si dea consimtamantul dupa trecerea termenului legal(cu conditia sa fie majora) si daca nu pleaca fara sa-si dea o adresa politia nu se amesteca, n-are de ce. Doar in situatia in care adresa ei e necunoscuta se cer relatii de la Directia de evidenta informatizata a persoanei. Intradevar maternitatea e obligata sa sesizeze Directia cu privire la copiii aflati in dificultate iar Directia ia masura care se impune, in speta, plasamentul de urgenta, dar din ce-am vazut eu in proiect, pe urma Directia trebuie sa sesizeze instanta care decide cu privire la mentinerea masurii sau ia o alta masura. In ce priveste demersurile pe ca vor trebui sa le faca cei din Directie pt. integrarea in familia largita, mi-e destul de greu sa cred ca vor fi obligati sa-i intrebe pe rand pe parinti, bunici, frati si surori, unchi si matusi daca vor sau nu copilul. O sa vedem cum se va aplica efectiv. Iti tin pumnii, luati-va intai atestatul, ma mai interesez si eu la Directie.
va pup pe toate,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Am si eu cateva intrebari pentru fetele care au definitivata adoptia.
Spuneti-mi si mie cat a durat la voi sa se intoarca dosarul de la CRA? Dosarul nostru este aprobat si trimis cu posta "rapida" de 2 saptamani si nici acum nu a ajuns la DPC. Nu stiu ce sa mai cred.
In instanta cat dureaza procesul?
De cand intra in aplicare legea noua a adoptiei?
Am citit buletine informative si sunt cateva schimbari, care nu mi se par a fi in bine pentru familia adoptatoare.
Multumesc pentru ajutor si succes tuturor.


& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Daria,pot sa-ti spun ca la mine a durat cam 3 saptamani pentru a ajunge o hotarare de la un sector la altul(in momentul incredintarii in vederea adoptiei),cu "posta rapida".Fiind deja patita m-am interesat ce alta procedura poate exista si iata ca am aflat.Daca dpc-ul trimite un reprezentat la cra pentru a ridica hotararea imediat ce aceasta a fost redactata,cei de la cra nu o mai trimit prin posta.Trebuie doar ca ei sa fie dinainte instiintati de acest lucru.Astfel am scutit cele 3 saptamani de"plimbare" prin posta.Intors de la cra ,dosarul teoretic mai sta doar cateva zile la dpc,cand juristul intocmeste actiunea si obtine un termen in instanta.Acum depinde si ce noroc ai de termen.Noi am obtinut unul foarte rapid,la 10 zile de la depunerea actiunii,dar acesta poate sa varieze intre 1 si 4 saptamani.Din nefericire pentru tine,de la 1 iulie magistratii intra in vacanta si practic poti sa obtii un termen abia incepand cu 1 septembrie,cand isi reincep activitatea.Nu-mi vine sa cred ca la voi dureaza formalitatile de atata vreme!
Va urez multa bafta in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Fetelor, hai ca dupa ce a postat Liliana m-am mai linistit. E clar ca nu e peste tot la fel.
Asa cum v-am zis, la noi mama naturala, nici nu voia sa se stie ca are copil deci....
totul s-a desfasurat in secret pentru ea, sa nu afle nimeni, l-a dus la 1 saptamana de la nastere direct in leagan, si l-a lasat acolo, dupa care a venit la 45 de zilwe si-a semnat acordul de decadere din drepturi.
apoi nu s-a mai auzit nimic de ea, si nici nu mai avea de ce. noi stim de unde e si cum o cheama, dar ea nu stie de noi nimic (Doamne ajuta!)

legat de greseli si noi am tras un pic, la Tribunal, la prima infatisare a uitat jurista de la DPC sa se prezinte, pe motiv ca nu primise citatie(!) si ne-au dat o alta data pentru proces, dupa vacanta judecatoreasca...



Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Oana, vesti bune, zic eu, pentru tine si pentru cele care se mai afla in situatia ta. Noa lege a adoptiilor a fost deja publicata dar va intra in vigoare abia de la 1 ianuarie 2005.Pana atunci toata procedura se desfasoara pe legea veche, cu un amendament, a fost abrogata legea abandonului asa ca vor putea fi adoptati copiii a caror situatie e clara deja, cei pentru care ea isi da consimtamantul in aceleasi conditii ca pana acum(la minim 45 de zile de la nastere) si cei ai caror parinti au fost decazuti din drepturi.
Asadar, cele care sunteti hotarate mai puteti pana la sfarsitul anului sa incepeti procedura pe aceasta lege, care e mai simpla si mai clara decat cea care va urma.
va pup si va tin pumnii,

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana csaki spune:

Daria, ai informatia de la CRA sau de la DPC? Eventual suna tu la CRA sa vezi daca intradevar a plecat de la ei dosarul. Ti-a raspuns si Meme, in plus pot sa-ti mai spun ca daca ai termen si dosarul e complet se termina la primul termen iar sentinta iti e comunicata foarte repede dupa aceea.

http://community.webshots.com/user/lilianacsaki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns terry spune:

trebuie sa-i pisezi la cap cu telefoanele.
noi nu am vrut sa impingem nimic si i-am stresat pana s-au saturat de noi. de fiecare data invocau diverse motive pentru intarzierea dosarului. chiar nu mai retin cat timp a durat fiecare etapa, cert e ca totul a durat 1 an si 2 luni (incluzand si asteptarea modificarii numelui). am avut ghinion de o asistenta sociala tare inceata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Liliana - ti-am vazut pagina cu copii!!!!!!!!!!!
Sunt superbi!!!! Ai niste copii superbi! Sa-ti traiasca!!
Informatiile pe care ni le dai sunt absolut fantastice!! In urma cu doua saptamania cand m-am bagat in subiectul deschis de flory (apropo unde a disparut?!) un bebe pentru noi era mai mult o dorinta fierbinte si un vis frumos. Acum totul devine din ce in ce mai tangibil. Am hotarat cu Viorel sa nu ne gandim efectiv la un copil pana cand nu avem atestatul in buzunar. Dupa ... poate chiar in aceeasi zi mergem si ne luam copilasul!!! Nu cred ca as rezista acuma sa gasesc bebelusul perfect si sa nu il pot lua acasa sa il iubesc!!
Va pup pe toate, Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Bravo Oana! Inseamna ca ai un suflet mare si tu si sotul tau!
Sa va dea Domnul sa aveti parte de un copil minunat, cel putin asa cum am avut eu!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput