M-am hotarat.....(adoptie)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

De gasit l-am gasit la Centrul de Plasament din Domnesti. tine de Sectorul Agricol Ilfov. Erau doi: o fetita de 1 luna si el. Ne-am decis aproape imedita pentru el. De fapt a si fost primul vazut.
Si fetita era o scumpete dar ... asa a fost sa fie
In ceea ce priveste kg de dat jos ... am de unde slava Domnului. Numai de s-ar da jos de pe mine ca m-am saturat de ele ca de mere padurete. Asa ca asta nu poate fi decat asa ... un fel de bonus la fericirea de a avea copilas
Dupa ce o vreme am plutit ca intr-un vid, m-a apucat un plans ... cu sughituri. Radeam si plangeam cand imi spunea Viorel "Ce faci, mai, mamica de baietel??" Suna atat de straniu!!! Acum cred ca sunt un pic panicata, confuza, ingrijorata ...
Imi fac putin griji si de primul moment cu ai mei parinti care nu stiu absotul nimic.
Marti cand il luam pe Eric plecam direct spre Constanta sa le facem cunostiinta cu nepotelul lor. Abia astept sa ii vad cum vor reactiona!!
Socrii mei au aflat ieri la telefon si au fost neasteptat de incantati. Abia asteapta sa il cunoasca pe nepotelul lor.
Ah!!! Dar ne-a venit o idee super. Este nebotezat asa ca vrem sa mergem la manastirea Sihastria, si sa il rugam pe parintele staret, pe care eu il cunosc de vreo 20 de ani - este pacientul fidel si prietenul de suflet al tatalui meu, in ciuda diferentei de varsta de vreo 20 de ani - sa il boteze acolo si sa ii fie nas lui Eric. Cum vi se pare ideea noastra. Oare poate el sa fie nas?? Ar fi nemaipomenit, nu credeti!!!
Sambata amenajam camera si mergem sa cumparam patut si carucior.
Avem o lista intreaga cu necesitati. Prietena mea Amy din SUA de care v-am povestit m-a sunat ieri sa imi spuna ca a mai pus la posta 6 cutii la limita maxima admisa de posta care or sa ajunga in 5 - 10 zile. Era foarte suparata ca nu imi poate trimite scaunul de masina si cosuletul pentru copil care depasesc dimensiunile impuse de posta!! Ba chiar se gandea sa faca un drum in Ro, ea sau sotul ei, ca sa ni le aduca. Sper ca am reusit sa o linistesc din punctul asta de vedere. Dar ... nu m-ar mira prea tare sa ma trezesc cu ea aici!!!!
Am scris o groaza!!!
As vrea sa strig in gura mare sa ma auda toata lumea - SUNT MAMICA!!!!!!!!
Este fantastic,
Va pup si va iubesc

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Oana , felicitari , sa va de-a Domnul multa sanatate si putere si copilul acesta sa va umple viata de bucurii!!! asa cum ne-a umplut-o si noua Diana-Maria!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Fetelor dragelor - ce mai faceti???
Am ramas ultimul mohican pe subiect??!!!
am fost ieri sa imi vad puiul si mi s-a rupt sufletul cand a trebuit sa plecam. Maine avem comisia pentru atestat si tot maine mergem sa il luam acasa. In ritmul asta, noaptea de marti spre miercuri va fi prima noapte petrecuta in 3! De fapt in 4 pentru ca nu il pot omite si pe Baron - cainele nostru!!
Am pregatit camera, am facut cumparaturi de ... foarte multe milioane, am primit de la verisoru' nostru Luca, care are 1 an si 2 luni, tot felul de hainute, jucarele, biberoane si altele. In fiecare dimineata intru in camera si mai gasesc cate ceva de pregatit sau de aranjat. Am facut de ieri bagajelul cu ce v-a purta maine, cu scaunelul de masina, etc. Nu va pot spune cat sunt de nerabdatoare!!!
Va pup, si sper sa mai aud cate cava de la voi.

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Buna Oana ,

nu ai ramas deloc singura pe aici , doar ca am crezut ca nu mai ai timp de internet.Daca pana maine crezi ca mai ai nevoie de ceva detalii sa stii ca iti raspund cu placere.Oricum ai fost privilegiata primind atatea de la altii si vei vedea ca ffff probabil multe lucrusoare nici nu o sa apuci sa le folosesti.Cel mai bine daca azi mai mergi sa-l vezi pe cel mic ar fii sa le intrebi pe doamnele de acolo detalii despre programul de masa si somn.Te va ajuta mult daca ii stii exact tabieturile si asa vei reusii sa-l faci sa accepte mai usor noua casa si noile persoane de langa el.In rest daca ai ceva de intrebat sa stii ca pana pe la 15 mai sunt pe aici si voi putea sa-ti raspund.

Oricum mult succes maine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Felicitari Oana,
Va doresc numai bine, bebe sa se acomodeze repede si va face asta foarte repede pentru ca este micut.
Ma bucur mult pentru voi si sa ne mai scrii cum este sa fii mamica.

& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

Oana, pentru ziua de maine.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

Oana iti doresc din tot sufletul sa va fie bine si sa va bucurati de bebelus! Sa il botezati si sa aveti viata fericita!!!

Dana si Diana-Maria
http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072
paginuta personala:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamagda spune:

felicitari oana! am citit cu mare emotie tot ceea ce ai postat despre adoptia bebelusului...iti tin pumnii si ma rog pt voi sa fiti fericiti! si eu ma gindesc f serios sa fac pasul spre adoptie...
te rog sa ne ti la curent cu tot ceea ce se mai intimpla,
oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

TRISTETE!!! Tristete mare - astea sunt cuvintele care ne definesc in acest moment!!
Este incredibil cata ... rautate, cred ca este cel mai potrivit cuvant, poate exista in unii oameni.
Ziua de azi a inceput pentru noi la ora 6 dimineata cu emotii si nerabdare, cu zambete de incurajare unul pentru celalalt - "A fos ultima noastra noapte in doi!!!" - gandeam noi in inconstienta noastra. Am ajuns la DPC pentru comisie cu 1/2 de ora mai devreme. Am intrat in comisie, am primit acceptul si, spre bucuria noastra, ni s-a redactat imediat atestatul, a fost semnat si stampilat si ni s-a urat succes si sa ne bucuram de copilasul nostru. Am plecat intr-o viteza catre Balotesti. Am telefonat inainte sa fim siguri ca o gasim pe dna directoare adjuncta acolo, ne-a intrebat daca avem atestatul si ne-a spus sa facem o copie dupa dosar si ca ne asteapta. Am ajuns!! Si aici a inceput Declinul!!!!
De cand am intrat ne-a zis ca foarte bine ca avem atestatul, acum ne vedem pe 21 august, atunci cand expira cele 30 de zile de la consimtamantul mamei. Ne-am blocat!!! Cu cinci zile inainte ne spusese sa venim cu atestatul si cu copia dupa dosar, ne redacteaza plasamentul de urgenta, si mergem la Domnesti sa il luam. NU! Acum, ne-a spus ca trebuie sa intre in comisie cu el, ca dureaza cine stie cat ... etc. Scandal. Ea la noi!!! Ca ce credem noi ca ea da copilul asa la primii care vin de pe strada, ca ii pare rau ca ne-a lasat sa vedem copilul, ca doar nu ne inchipuim ca suntem singurii care vrem copilul, ca sunt familii care asteapta si doi ani pentru un copil si noi vrem sa se rezolve totul asa ... de-o data???!!! Nu pot sa va spun ce era in sufletul nostru in tot acest timp!!!
Cam asta este!!!
Suntem cu sufletul facut bucati!! Ne-a spus sa nu ne apucam sa cumparam hainute si chestii de-astea ca nu se stie.
Ziceti si voi ... cum pot fi calificati acesti oameni care isi bat joc de sufletul nostru asa ... Dupa ce ca oricum avem in sufletul durerea incapacitatii personale de a avea un copil al nostru, mai vine si o persoana ca asta sa pune sare pe rana!!!
Nu stiu cat de coerenta a fost povestirea mea ...

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Oana, imi pare tare rau pentru ce vi se intampla, dar probabil sunteti din aceia care trebuie sa lupte din greu pentru orice realizare. De aceea eu zic sa te mai linistesti, sa verifici - eventual cu fetele de-aici - daca intr-adevar are dreptate si trebuie parcursi si acei pasi. Daca da, inseamna doar ca trebuie sa mai aveti rabdare.

Cunoscand ca multi oameni - nu ca asteapta, dar chiar pretind!!! - ceva pentru a-si face meseria, probabil directoarea a fost nemultumita ori ca i-ati dat prea putin, ori ca nu i-ati dat deloc. Nu ma pricep, dar poate acesti "oameni" vand efectiv copiii celui care da mai mult!! sa ma ierte Dumnezeu daca gresesc...

Asa ca, Oana, probabil trebuie sa lupti pentru copilasul vostru. Este extrem de dureros ce vi s-a intamplat, revolta ta o inteleg... Dar ridica-te si mergi inainte, alta varianta n-ai. Hai, ca suntem alaturi de tine! Nu stiu cum altfel as putea sa te ajut, decat incercand sa te imbarbatez. Daca tu stii cum, spune-mi!



"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput