M-am hotarat.....(adoptie)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daria spune:

Buna fetelor, m-am bucurat foarte mult cand am gasit acest subiect activ si cu asa de multe postari.
Ne-am intors si noi din vacanta, prima vacanta in trei. Ne-am simtit foarte bine si Maria a fost foarte incantata. Am vesti bune - dosarele de adoptie se judeca chiar si in vacanta judecatoreasca, saptamana trecuta, pe 20 iulie, am avut infatisarea si cu asta s-a sfarsit lungul drum pe care l-am avut de facut. Va doresc ca la voi, celor care incepeti acum sau celor care sunteti pe drum, sa nu fie asa de greu cum a fost la noi, dar a meritat. Maria ne-a schimbat viata.

& Maria (3 ani)
www.ldd.home.ro/MARIA.HTM

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Oana, multumesc pt raspunsuri! Credeam ca e ceva mai complicat. Imi mai poti spune ce intelegi (sau ce-ar trebui sa se inteleaga ) prin "apartamentul, de care stiam cu siguranta ca este asa cum trebuie"?

Iti doresc sa-ti gasesti copilul/copiii cat mai repede, sa vada si ei ce inseamna adevarata dragoste de mama!

Daria, Maria voastra e SU-PER-BA! Sa va traiasca si sa fiti fericiti impreuna, pana la adanci batraneti!

Fetele, vazand pozele Mariei, ale Laurei, ale lui David si ale celorlalti copii, m-a dus gandul la urmatoarea intrebare: cum, CUM?! au putut renunta mamicile lor la ei?! Imi dau lacrimile gandindu-ma, ele nu i-ai privit in ochisori?!

Dar am si un raspuns care ma mai incalzeste : au renuntat pentru ca nu erau copiii lor; acestia sunt copiii nostri/vostri, au fost dinainte de a se naste!



"Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Daria,ma bucur sincer ca ati rezolvat si voi.Si cand te gandesti cat ne-am precipitat de frica vacantei magistratilor.Oricum,tot raul spre bine,am putut sa stam linistiti in concediu.Si pentru Anca marea a fost un mare motiv de bucurie.Tot spun ca voi posta si eu poze noi cu ea dar nu apuc.
Rozi,nu-ti face probleme mari in ceea ce priveste locuinta.Ea trebuie sa asigure un minim de confort si ideal ar fi daca ar exista si o viitoare camera a copilului.Tu in ce faza esti cu procedura de adoptie?
Oana,sper sa-ti gasesti cat mai repede copilul.Este mai aproape decat te astepti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Rozi - apartamentul nostru este un simplu apartament de bloc, cu 3 camere - adica are si viitoarea camera a copilului - si este amenajat in urma cu 3 ani, adica este relativ nou. Este un apartament frumos care mie imi este foarte drag pentru ca este prima casa care este a noastra si in care am investit foarte multa dragoste. La asta m-am referit!! Camera copilului inca mai este birou, deocamdata si asa va ramane pana in momentul in care voi stii daca voi avea o fetita sau un baietel si cat de marisor va fi. Abia atunci voi amenaja camera.
Meme - iti multumesc ca ma incurajezi. Maine dimineata mergem la Sf Ecaterina sa sondam terenul. Se pare ca au bebelusi acolo, asa ca ... cine stie poate plecam doi si ne intoarcem trei!! Glumesc, dar, totusi ...
Liliana vorbea foarte frumos de Anca asa ca TE ROG fa-ti odata curaj si pune cateva poze sa o vedem si noi!!!!
Va pup, Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Prea m-ati rugat frumos ca sa va mai pot amana!Mi-am facut timp si am postat cateva poze cu Anca,din vacanta la mare.Si inca ceva,de azi,ne poarta si numele,pentru ca ne-am indeletnicit,in fine, sa-i facem certificatul de nastere.
Ganditi-va ,toate cele care sunteti in asteptare,ca in curand veti putea si voi sa petreceti concedii de vis,alaturi de ingerasul vostru!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

Este o scumpica si ... cu chestia aia imbulinata pe cap este mortala de-a dreptul!!!
Acum inteleg de ce v-ati indragostit de ea!!
Felicitari pentru certificat!! Sper ca ati sarbatorit evenimentul cum se cuvine!!
Eu plec acum in cautari! Mergem la Sf. Ecaterina si apoi la Giulesti si Polizu. Tineti-ne pumnii.
Va pup, Oana

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Oana,ce ai rezolvat azi?M-am tot gandit la tine si am retrait si eu emotiile de acum cateva luni.Tin minte ca am cautat pe Google si am gasit adresele si numerele de telefon de la mai multe leagane.Din pacate nu le mai gasesc,erau notate pe o hartie pe care am pierdut-o.Poti insa sa le cauti si tu.Nu abandona nici varianta asistentelor maternale.Tot mai multi copii abandonati sunt integrati in astfel de familii.Poti sa gasesti si aici copii mici, adusi direct din spitale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_mm spune:

L-AM GASIT!!!!!!!!!
E baietel, e brunetel cu ochii albastri, are doua luni si o saptamana, aproape 5 kg. Si este SUPERB!!
E al nostru!!
Marti seara il luam acasa pe Eric Alexandru!!!
Va multumesc tuturor din suflet!! Fara voi in mod sigur nu as ajuns atat de repede atat de departe.
Oana si Eric

Oana Melinte-Moraru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:

Felicitari Oana!!!!

sincer m-a strabatut un fior cand am citit vestea de la tine.Ma bucur ca intrii si tu printre noi mamele care avem copii obtinuti prin adoptie.Uite asa mai apare un Alexandru si tare ma bucur.Daca mai ai insa ceva intrebari sa stii ca suntem aici si te vom ajuta .Oricum asteptam fotografiile si numai vesti bune.

De acum sa fie numai voie buna , rasete de copil si bucurie la voi in casa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meme spune:

Bravo Oana!Cand ti-am spus ca este mai aproape decat te astepti!Cat ma bucur ca nici tu nu ai fost macinata de lungi cautari!Dar nu ne mai fierbe,unde l-ai gasit,povesteste-ne cum ti-a iesit in cale!Si pregateste-te deja pentru fitness,eu am slabit cateva kg imediat dupa ce Anca a venit acasa.De aceea i-a ramas numele de "copilul atomic".

Mergi la inceput