Sunt nasa de cununie, cu ce ma imbrac?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

In orice manual de bune maniere se specifica ca este obligatoriu purtatul dresurilor. La fel, nu sunt acceptate sandalele decupate, asa cum la barbati camasile trebuie sa aiba maneca lunga. Deci nu tine numai de cum e mai comod pentru cineva, ci este o regula de eticheta. In ziua de azi nu stiu cat se mai tine cont de regulile astea, mai ales ca marea majoritate a lor nu se mai pot aplica. Depinde de fiecare. Mai ales chestia asta cu dresurile - cred ca vara, chiar si la o nunta (unde ai pretentia ca se tine la eticheta), 95% din invitati nu au dres.
Cu rochiile: ar mai fi varianta sa inchiriezi o rochie. Pretul inchirierii este pe undeva pe la 1/3 din pretul de vanzare. De ex, daca vrei o rochie de 600 USD, te costa sa o inchiriezi vreo 200-250 USD - suna mai bine. Cu atat mai mult cu cat nu stiu daca ai s-o mai porti vreodata, daca ti-o cumperi.(ma refer la modelele pe crinolina si bustiera).
Stiu ca la creatoarea Monica Darie poti face asta; e posibil si la celelalte ateliere de moda specializate pe rochii de mireasa si ocazie.

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miguela spune:

quote:
Originally posted by Adina Iulia

In orice manual de bune maniere se specifica ca este obligatoriu purtatul dresurilor. La fel, nu sunt acceptate sandalele decupate, asa cum la barbati camasile trebuie sa aiba maneca lunga. Deci nu tine numai de cum e mai comod pentru cineva, ci este o regula de eticheta.

Cand o sa incepem sa ne comportam firesc, natural, nu dupa "manuale" si "eticheta" de acum 2 secole?
quote:
Originally posted by Adina IuliaIn ziua de azi nu stiu cat se mai tine cont de regulile astea, mai ales ca marea majoritate a lor nu se mai pot aplica. Depinde de fiecare. Mai ales chestia asta cu dresurile - cred ca vara, chiar si la o nunta (unde ai pretentia ca se tine la eticheta), 95% din invitati nu au dres.

Exact ce spuneam, regulile se adapteaza la oameni, nu oamenii la asa-zisele reguli. In fond de ce trebuie sa ne complicam singure viata?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miguela spune:

Am fost la nunta, bineinteles fara ciorapi. M-am simtit excelent, mireasa la fel (nici ea nu a purtat dres). Dar de fapt voiam sa scriu despre altceva. Ati vazut recent la TV reportajul despre cuplul din Bucuresti care si-a serbat nunta la Poiana Cerbului? Mie mi-au placut, nuntasii pareau sa se simta in largul lor, au respectat si traditia (costume, rochii de ocazie), dar faptul ca toata lumea (sau cel putin femeile) era desculta le-a dat un aer natural, relaxat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

Am vazut in sfarsit rochia nasei mele, e foarte frumoasa. Ea nu stia ce rochita sa isi faca caci e insarcinata in 6 luni cu burtica destul da maricica. Rochita e larga de la sani in jos din tafta verde , iar la sani din organza drodata tot vernil, Este foarte frumosa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

miguela niste prieteni de-ai mei si-au facut luna de miere in Maldive si povesteau ceva asemanator... ca desi seara la restaurant toata lumea se imbraca elegant, femeile cu rochii de seara, toti umblau desculti .

Mi-am comandat si eu rochia, pana la urma la croitoreasa, saptamana viitoare ma duc la prima proba. Sper sa iasa bine ca am emotii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miguela spune:

kehleyr, eu iti tin pumnii! Distractie placuta!

Mergi la inceput