oglinda

oglinda | Autor: descintec

Link direct la acest mesaj

http://www.coolgirl.ro/forum/viewtopic.php?t=127&start=0

Lorelay, 16 ani
eu nu-i consider in nici un fel eu nu-i pot avea nici ca prieteni nici ca dusmani.nu ma inteleg cu ei deloc.e doar o relatie formala.ca si cand am fi niste straini.atata tot

bad girl, 15 ani

intotdeauna am fost "printesa lu` tata"... cu el nu am probleme, dar nu pentru ca ma intelege sau chestii din astea ci pentru ca ne vedem foarte rar... intotdeauna este ocupat, si, simtindu-se vinovat rareori imi spune NU la ceva... iar cand o face.. logik ne certam..
cu mama am perioade in care ma inteleg bine (rare ce este drept) si zile la rand cand ne certam degeaba, ne scoatem ochii.. am o mama foarte dificila, si desi sunt o alintata si as putea avea tot cea ce imi doresc.. multi imi plang de mila...

am invatat totusi sa ma descurc cu ei, oaredecat..si astept ziua cand voi pleca cat de departe de Romania si de restrictiile lor.. ii iubesc , dar ne-am intelege mult mai bine daca ne-am vedea mai rar....


Chrisylla, 19 ani

Naspa,dar nici mama mea nu e usa de de biserica....ma impac cu tata,cand nu se enerveaza,dar cu mama e dezastru.Nivelul comunicarii noastre pe o scala de la 1 la 10 e 0.Naspa,nu?

Maica`mea formuleaza niste aberatii de`ti vine sa m ori de ras...daca nu se refera la tine... : nu e bine sa lasi un baiat sa te imbratiseze inainte de o luna de cand il cunosti...e rusinos sa te saruti cu un baiat pe strada...daca te vopsesti,te "boiesti" (=te machiezi),porti fuste scurte esti o stricata...daca nu mai esti virgina nu ai voie sa porti rochie alba de mireasa....dacae post nu va uitati la televizor...daca va uitati la televizor,cautati ceva cultural....etc etc etc

Si culmea e ca ea s`a culcat cu tata inaite de casatorie...si`acuma imi face mie morala


Irina, 16 ani
nici nu stiu, incep sa cred ca am o relatie cu ai mei destul de normala pt varsta la kr sunt...ma rog, excluzand ca nu vor sa ma lase cu prietenii la mare ceea ce ma face sa plec de acasa...of!


angel.in.filth, 16 ani, baiat
hm..pt mine parintii mei..deffinetly inamici...

pfoaai,nu mai vb de mama,mi-e rushine cu mama mea pe strada...si nu ma mandresc cu chestia asta ...

cihu, 17 ani
eu ma intzeleg bine cu ai mei .. nuami ca nu prea vb cu ei ... nush d c , fara intentzie dar cnd sunt acasa nu prea gasesc subiect d conversatzie

joe, 15 ani
pt mine nu sunt nicikumm, dar dak tr stabilit neaparat, atunci sunt inamici. cu mama nu as vb despre guyz &sex & things like that nici sa imi dai in kp! mi-e intr`un fel jena...e km naspa...mereu imi spune sa ii povestesc c mi se intampla, kr - kumm, cu baietii, bla bla....am incercat odat` sa ii sp d un baiat si s`a enervat. apoi, dak ii povestec tot felu', nici nu ma asculta. btw, mi-am uitat mobilu' aks si mi-a citit mesajele. knd am ajuns a sp sa nu indraznesc sa inchid usa la kmera, k ea tr sa stie c fuck eu in kmera mea, cu cine vb....bla bla...doamne! e kmera mea, e coltisorul meu. doh! in rest, dak ii sp ceva interesant (=discutam p tot felu' d tm d`ale ei) ma inteleg bine cu ea. faza naspa e k ma lasa in town pana la 9:30 (NASPA)....sa vdtzi dak vine toamna sau iarna ma lasa si mai putin i need social life kumm s`ar spune.
cu tata...well, pe tata il manipulez...dak plang sau ma matai, sau ma supar...face c vreau...imi da bani, ma lasa etc. el e fain dar dak il enervez cu notele (qestie c se intampla rar, dar se intampla) face urat.


a_ndrada, 14 ani
parintii mei sunt super ma inteleg f bine cu ei.binenteles ca exista si certuri destul de dese dar inofensive.si stiu ca tot ce fac este pt binele meu.

i don,t need u, 14 ani
nu ash putea sa-mi consider parintzii "inamicii mei" pt ca oricum ar fi ei, buni sau rai, sunt oamenii care mi-au dat viatza shi sunt printre putzinele persoane care ma iubesc neconditzionat...

Raluka, 14 ani
mama si cu mine am fost 2 straine in aceeasi casa..mereu a fost rece fata de mine incat la o vreme ajunsesem sa cred ca nu am fost un copil dorit (sunt singura la parinti).Acum ai mei au divortat si...material o sa o duc mai greu dar macar o sa fiu cu tata ..inainte nu petreceam mult timp cu el si...e chiar amuzant si de treaba,cand nu e vorba de baieti

BabyDeea, 18 ani
despre mama.. ce sa zic.. nu prea vorbesc cine stie ce cu ea.. nu-mi place..mi-e jena..odata mi-a zis ca si`a dat seama.. ca eu am facut`o cu prietenul meu..dar nu ma pedepsit nu nimic..oricum eu am negat! iar.. cu tata nu prea ma conversez..decat.. "ai bani?" "cati vrei?" si atat

iceGirl, 15 ani
Yo ma inteleg bine cu parintii..chiar foarte bine ...mai ales cu tata...nu vb prea multe cu ei...adik despre baietii ,sex sau chestii de genul asta ...dar imi sunt alaturi si micile certuri care le am cu mama sunt legate de ora la care vin acasa ..afara ma lasa pana la 10 iar cand merg in oras sau in mamaia(vara) pana pe la 2-3 ptr ca merg cu sora de 17 ani ...niciodata nu m-a certat ptr cum m-am imbracat (ii place stilul meu nebunesc chiar daca celorlalte pers de varsta ei nu) sau ca ascult muzica prea tare...intotdeauna am stiut sa-i fac sa renunte la ideile lor si sa zica k mine

insatiable, 20 ani
o intrebare... pe voi va asculta parintii? sau doar va aud si se fac ca v-o inteles?







D.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

Brrrrrrrrr.......am si eu o fata...asa o sa fie??????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Doamne, Dumnezeule!
Nici la mine n-a fost comunicare (intre mine si parinti), si eu ziceam de ai mei ca aveau unele idei invechite, si o sustin si acum (nu spuneam asta doar din cauza varstei pe care o aveam pe atunci!)Dar nici o data macar, nu i-am considerat dusmani!
Parca nu puneam problema in felul in care o pun copiii acestia!
Stiu, vremurile s-au schimbat, mentalitatile au evoluat...
Sper ca fata mea n-o sa vorbeasca (chiar) asa despre mine...
Brrr!!!!





« C’est une grande folie que de vouloir ętre sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:

Offfffffff! Si eu am baiat! Parintii inamici!!! Sper sa nu ajungem la asta!

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Nu cred ca e asa de grav, la varsta asta folosesc expresii si de dragul expresiilor,exagereaza in gesturi, cuvinte, imbracaminte si se simt neintelesi. Plus ca nu cred ca e "la moda" sa te intelegi cu parintii. Cu atat mai putin sa-i asculti.

Nu vreau sa minimalizez problema, dar ... cred ca e mai bine sa se planga ca se cearta cu parintii din tot felul de "nimicuri" decat sa spuna ca nu vorbesc cu parintii lor pentru ca nu sunt ascultati doar auziti.

Asa cum am mai spus am un baiat de 14 ani, as fi curioasa sa stiu ce le spune prietenilor despre mine... dar sincera sa fiu, nu cred ca intru in discutiile lor

M-a surprins putin ca fetele din diferite motive, nu au probleme cu tatii. Pentru ca sunt mai putin activi in viata lor sau pentru ca sunt mai "lejeri"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen spune:

Da, ii recunosc...asa vorbesc in mod curent despre parinti. Nu stiu cate din exemplele date reflecta adevarate probleme de comunicare din partea parintilor dar si copiii au o parte din vina. Ei vor sa faca totul pe cont propriu, chiar daca le intinzi o mana de ajutor sau ii provoci la o discutie, putini se incumeta sa o poarte. E "prapastia" dintre generatii care pentru ei pare de netrecut. Nu vor sa aiba incredere, se tem ca nu vor fi intelesi. Se simt mai in siguranta cu cei de varsta lor decat cu parintii. Poate Adela are dreptate, ca "e la moda". Mai tarziu,dupa 17-18 ani, cand se vor maturiza cu adevarat vor fi mai deschisi la comunicarea cu parintii, poate vor simti ca dicuta "de la egal la egal" se simt in stare sa-si asume niste responsabilitati pentru ceea ce fac.

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

nici mie nu mi se pare foarte grav..totusi, destul de trist..problema evidenta mi se pare mie faptul ca parintii nu stiu sa vorbeasca cu ei..in nici un caz nu as atribui nici un centimetru din vina copiilor..e chiar laudabil ca vor sa faca totul pe cont propriu..de intelegrea, intuitia, diplomatia, umorul, sensibilitatea unui parinte depinde sa stie sa ii intinda mana de ajutor de care are nevoie..si intr-adevar, nu in adolescenta se face pasul..nu e prea tarziu nici atunci, dar e mai usor daca o iei din timp..din confesiunile de mai sus imi pare ca e mult mai usor unde copiii sunt acceptati cu taoet cele ale varstei lor..rezumatul meu ar fi: sa nu criticam!

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

ideea in care am dat fragmentele de mai sus nu era sa fac din ele o sperietoare:)..eu, de exemplu, sunt gata sa accept ca-s o scorpie imposibila uneori fiindca ii impun anumite limite..ma gandeam ca putem extrage cateva......reguli, sa le spunem...porunci..cele zece porunci ale reusitei comunicarii cu adolescentii :))..putem vedea si comenta greselie..sau ceea ce din punctul lor pare o gresala a parintilor si cum o putem "masca" :)..prima ar fi

1. nu critica!


D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

ai dreptate, descintec si aici e si greseala mea, uneori o critic pe aia mica: de ce faci aia, nu fa aialalta, cum poti sa te imbraci asha, etc.
dar sper sa reushesc sa ma stapanesc

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

2. baga un oki pe forumurile lor din cand in cand. Asa poti afla lucruri interesante despre ceea ce gandesc despre parinti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Incearca sa eviti comentariile de genul: pe vremea mea ... cand eu eram de varsta ta - faceam-dregeam (cu alte cuvinte eram mult mai breaza)... daca as fi avut conditiile pe care le ai tu (ajungeam prim ministru)... si eu care ma chinui, ma sacrific ...

Parerea mea.

Mergi la inceput