Izmene ca ale tale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Ce sa mai spun, imi umple zilele cu bucurie.
Azi si-a pus un prosop alb pe cap si a spus:
"Sunt Mos Craciun cu plete albe"
Acum vreo doua luni a venit la noi instalatorul, un om in varsta care avea mustati si par alb, iar Roxana a spus si atunci:
"A venit Mos Craciun sa repare la baie"
Bietul om, canadian, nu intelegea ce vorbea ea, iar Roxana, ca sa fie mai convingatoare, i-a cantat de cateva ori prima strofa din "Mos Craciun".

Cu Doamne-Doamne Isus (da' jos nu e?) am mai progresat. A vazut o iconita cu Fecioara Maria si pruncul Isus si a spus ca "mama tine in brate pe Doamne-Doamne in sus (Isus) bebelus".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cl spune:



Donia, sa-ti traiasca printesa! Faza cu izmenele e cea mai tare .

Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mi-am amintit de o intamplare de la 2 ani si jumatate. Eram in parc si am vazut un catel pe care il plimba stapana. Roxana s-a intors spre mine si mi-a explicat ca un om mare:
"Vezi, catelu', il plimba mama lui"
La un moment dat catelul a reusit sa scape, iar stapana l-a prins si l-a batut cu cureaua pe poponeata, iar Roxana a continuat cu explicatiile, ca sa-mi intre bine in cap:
"Ii da bataie mama lui, catelu' a fugit de la mama lui, e pe'culos" (periculos)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:

Super Donia, cred ca nu ai timp sa te plictisesti cu gizuta ta.E o scumpa si o isteata.Are copii de virsta ei in jur sa se joace?
Spor la jucat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Va multumesc tuturor!
Chiar ca ne jucam in cea mai mare parte a zilei. Si joaca-joaca, si joaca-treaba, adica facem mancare, punem rufe la spalat impreuna... Asa ca totul dureaza mult mai mult.
Noi mergem la curs de engleza doua seri pe saptamana si Roxana sta la familia unui baietel mai mare decat ea cu cateva luni si incepe sa invete engleza de la el. Peste cateva zile vom merge la circ, va fi prima ei experienta si sunt tare curioasa sa vad cu ce impresii ne intoarcem.
Deci, antreneaza-te pentru joaca, Ilinca o sa creasca vazand cu ochii. Vin vremuri faine pentru voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Nu prea frunzaresc acest capitol, dar acum din intamplare mi-am bagat nasul. Citind prima postare a lui Donia despre scumpetea ei...cata nostalgie m-a cuprins dupa vremurile copilariei...Donia sa iti traiasca scumpetea! Si sa ne mai povestesti nazdravaniile ei!

Before judging somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Clopotzel, multumesc! E drept ca si eu, privind-o si ascultand-o pe Roxana, imi amintesc de copilarie... Si cand sunt obosita, uneori, imi gasesc puteri din exemplul mamei mele, care a fost toata Dragoste si Rabdare, desi eram 3 copii.
Astazi am avut o zi de confruntari si razboieli, am pedepsit-o, a plans, ne-am impacat si iar am luat-o de la capat. Pe seara am facut pace si am avut din nou parte de distractie.
Cand s-a intors de la cumparaturi cu tata, i-am spus:
"Vezi, Roxana, ce bun e tata, ti-a luat inghetata."
Iar ea, contrariata:
"Nuuu, nu e de mancare!"
Eu, si mai contrariata:
"Cine?"
"Tata, tata nu e bun de mancare"
In lipsa de altceva, i-am spus:
"E bun, adica e ... e bun, e cumsecade"
"Nuuuu, tata nu cade"
La culcare, am respectat ritualul care include 3 rugaciuni si "Somnoroase pasarele" - Roxana tine cu strictete la acest ritual, n-am voie sa uit nimic. In plus, ne-am rugat pentru bunici, veri... tot familionul, iar in final ea a continuat:
"... si pentru elefantuuuul si pentru paianjenuuuul..." - de ceva timp a invatat "Un elefant se legana / Pe o panza de paianjen."
Ma umfla rasul uneori si in cele mai serioase momente. Azi, dupa una din certuri, ma pregateam eu sa tin o teorie moralizatoare, iar ea mi-a spus: "Esti bucurata daca nu fac rele?" Mai tine predici daca poti, cand faci eforturi sa nu hohotesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emilly spune:


dulce foc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

E isteata foc printesa ta...inca nu ti-a pomenit nik despre un eventual fratior sau surioara?


Alycia si cei doi flacaiasi!
daca vreti sa ne vedeti da-ti clik aici:
http://community.webshots.com/user/penciu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Multumesc, Alycia! Roxana m-a intrebat o singura data de ce nu are o sora, am scapat usor. Inca ne mai gandim si noi la al doilea copil, mai ales ca am vazut dupa pozele voastre ca niciodata nu e prea tarziu. Mai ales cand am vazut cat de protector il tine Andrei pe Mircea in brate. Sa-ti traiasca si tie flacaii, sunteti frumosi cu totii!

Mergi la inceput