Fetele din USA, poftiti la o barfa!!! (20)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Ana(de la palarie) sa stii ca si pe mine m-a durut capu' aseara de m-am dus devreme la culcare, nu de la interventie ci de la engleza. Io cred ca incerc sa ma concetrez sa inteleg cat mai bine ce mi se vorbeste si de aici, invariabil, ma doare capul.
A mai patit cineva asa ceva? Asa se intampla cand nu stai toata ziua printre ei sa te obisnuiesti sau sunt eu pe aratura?

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

sigur, oana, e stres mare sa te concentrezi si de la stres e clar ca poti avea migrene sa te tine zile intregi. pupici si ai grija de tine, roaga-i sa vorbesca mai rar eventual.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

nici macar nu comentez la subiectul cu ceea ce inteleg...as vrea macar o data intr-o conversatie cap coada sa nu rog sa imi repede anumite chestii...asta e...
keep going! nu adancesc subiectul ca ma deprim..
in rest, fusei la dr ,tot baiat( am facut ultrasound) deci e Lucas toata ziua si ma bucur ca e asa ca mie nu imi plac schimbarile asa in ultima faza...
toata lumea m-a felicitat ca arat f bine asa ca macar ma consolez cu asta...
Oana, daca vrei sa ma vezi pun camera si ma vezi pe yahoo ca inca nu am poze...
no,cam atat de pe frontul de vest.....pup la gasca



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

cred ca tocmai mi-am schimbat opinia despre pedeapsa cu moartea
http://www.montereyherald.com/mld/montereyherald/entertainment/8812562.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

quote:
Originally posted by Cleomax

cred ca tocmai mi-am schimbat opinia despre pedeapsa cu moartea



bietul om... nimeni nu voia sa-l asculte nici pe el, nici pe rudele lui


oriunde ati fi, fiti uniti, dragi romani...
http://community.webshots.com/user/atomskin-date

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Laura Ovin si io pe YM sa te vaz ne-creata! satz fie de bine noul look

Oana, inteleg tot(mai putin slang inca), scriu aproape perfect, atata de perfect ca ma pune sotamiu sa ii mai soptesc la spelling, pe cuvant. in schimb, am inca un accent cauzator de migrene altora. nu reusesc sa pronunt perfect cuvintele, oricate exercitii fac si oricat as turui toata ziua(cand merg la munca)/seara(cu omu mieu). deci, si pe mine ma doare capul. cred ca n-am o conformatie mandibulara potrivita limbii engleze, sau cum sa zic? nu stiu...o veni cu timpul? sau mor accentuata?

Cleo nu cred ca ai fost prea departe de adevar, am venit nerfoasa acasa :)) dar la faza cu doctorita nu a fost vina mea, ea tre sa consulte un logoped...oricum, era cabinet pentru spanish ppl...am nimerit gresit.

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Eu ce sa mai zic, pana deschid gura ma gandesc de 7 ori, f rar le dau mai negandite asa si in general cand vorbesc in engleza obosesc.
O sa ma duc pesemne sa voluntariez la county (desi e la computere si cica tb sa security check; cum or face ei asa nu stiu) si va fi mai bine, sper. Ce ma seaca e ca scriu mai bine decat vorbesc
Auzi conc. da' de cati azi vietuiesti pe aicea, daca nu e cu suparare?
Hai va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

dragele mele, vin acum cu o rugaminte...
care e procedura -in conditiile in care noi suntem cu H1b- cu obtinerea certificatului de nastere al lui bebe?
de unde il luam ? de la spital? si apoi faza doi ..ca sa obtinem cetatenia romana cum facem ? mergem la consulat?
si faza trei -pasaportul lui de care va fi? va avea nevoie de viza?ma gandesc ca de va trebui sa mergem in tara la interviu, sigur imi trebuie pasaport? dar si viza? ...no, sper caa ti inteles oaresce...de nu ,mea culpa ,zic again...
pup la toata gasca




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mn spune:

quote:
Originally posted by Laura _Oprescu

dragele mele, vin acum cu o rugaminte...
care e procedura -in conditiile in care noi suntem cu H1b- cu obtinerea certificatului de nastere al lui bebe?
de unde il luam ? de la spital? si apoi faza doi ..ca sa obtinem cetatenia romana cum facem ? mergem la consulat?
si faza trei -pasaportul lui de care va fi? va avea nevoie de viza?ma gandesc ca de va trebui sa mergem in tara la interviu, sigur imi trebuie pasaport? dar si viza? ...no, sper caa ti inteles oaresce...de nu ,mea culpa ,zic again...
pup la toata gasca

Laura




- certificatul american il iei de la Court (am auzit ca unele spitale fac cererea pentru voi)
- pentru certificat romanesc: iti trebuie o copie de la certificatul american + $30. Si o sa iti dea unul termporar fara Personal Number, dupa care cineva trebuie sa mearga la primaria sect 1 sa il inregistreze.
- el fiind nascut aici este american, deci nu are nevoie de viza daca sta mai putin de 1 luna in tara. Probabil restul fetelor poate sa iti spuna mai multe despre pasaport, noi nu am ajuns la faza asta.


--
mn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lexi spune:

Pasaport iti trebe musai, noroc ca-i simplu de scos pe meleagurile astea. Daca-i copilul minor, e nevoie de ambii parinti ca sa semneze hartoagele ( http://travel.state.gov/DS-0011.pdf ), chiar de le completezi in linistea caminului conjugal, semnatura o dai in fatza ofiterului starii pasaportuare. Noi asa am facut si tare bine ne-a fost.

Sederea cetateanului american in Romania s-a prelungit de la o luna la 3 luni, fara viza. Dupa 3 luni, te duci frumusel in sediul din N Iorga si ceri prelungiri, cu suma aferenta si capul plecat functionarii nu-l taie.

Mergi la inceput