operatie hernie ombilicala

operatie hernie ombilicala | Autor: hi_lara

Link direct la acest mesaj

A trecut cineva prin asa ceva cu puisorul ei? Noi nu (mai)avem de ales si ma gindesc cu groaza la acest lucru. Puteti sa-mi recomandati un chirurg pediatru bun in Bucuresti.
Multumiri in avans, Ligia si Horia (1an 8 luni)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Personal nu, insa am o cunostinta care si-a operat fetita anul trecut, cand avea 3 ani.
A fost la Dr Basca la Spit Grigore Alexandrescu. Operatie fara nici o problema, a doua zi fetita era cu chef de joaca, nu o durea nimic.
Este un doctor foarte bun dar foarte zgarcit la capitolul comunicare, daca acest aspect te intereseaza. Si tocam pt ca este f buna asteptarea pt consultatie dureaza f mult. Familia lor a facut cu randul, au venit de dimineata si au stat cam 4 ore.
Daca te intereseaza o pot suna pe sora mamei sa vedem daca mai are coordonatele.

Mult succes si sa alegi un doctor care iti inspira incredere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hi_lara spune:

Draga Lyada, mersi mult de raspuns.Mi-ai fi de mare ajutor daca imi poti da coordonatele medicului (daca nu ti-e greu sa le obtii).Noi am fost trimisi de catre pediatru la unul, cind Horia avea doar 2 luni,care daca nu ar fi fost asa superficial, nu am fi ajuns la operatie.De aceea simt nevoie sa ma consult si cu persoane care au trecut prin asa ceva.Inca nu ne este clar virsta optima pt acesta operatie...am auzit de 2-3 ani.
Multumim din suflet, Ligia si Horia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nora spune:

Si Andrei are hernie ombilicala dar nu se prea vede. Cand e bolnav si slabeste( oricum e un tip "subtire") se vede mai bine. Noi am stiut dintotdeauna de ea, dar nu ni s-a parut prea grav, dar nici nu am uitat.

Ligia, cand spui ca nu mai aveti de ales, ce inseamna? Care este starea herniutei lui Horia? Ca pe aici doctorii se hotarasc tare greu sa faca o operatie si sunt un pic prea inclinati spre natural.

Merci frumos de raspuns si multa sanatate pentru Horia!
Cu drag,

Nora, mamica lui Andrei si a lui Victor
http://community.webshots.com/user/NoraCosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danadarla spune:

Baiatul mai mare dintre tripletii mei a avut hernia si a fost operat la 3 luni. S-a facut totul destul de repede, l-au tinut peste noapte la observatie in spital, acum are aproape de 2 ani si nici nu se mai vede aproape. Am fost si noi cam speriati atunci, dar acum uitindu-ma inapoi imi dau seama ca e operatie de rutina pentru un chirurg pediatru.
Numai bine,
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

http://www.gahospita.go.ro/cp1.html

Iata linkul spitalului. Poti da telefon si intreba programul Dr Basca. Are zile in care vine de la 2. Mama nu a avut un telefon direct, s-a dus intr-o zi pt consultatie si a chemat-o el la 2-3 zile apoi pt operatie.
Atentie la program, chiar si cand el vine la 2 lumea sta la coada de la 8 (mai ales cei din provincie) si se sta f mult. E bine sa te ajute cineva caci nu poti sta cu copilul atatea ore.
Ma mai gandesc la chirurgi pediatri sau poate te mai ajuta cineva de pe forum cu o informatie. Stiu si de Niculina Bratu de la Budimex, ea este de garda miercuri si ai putea sa mergi la o consultatie. Este genul care daca o prinzi mai odihnita si libera iti explica mai pe indelete.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxi spune:

Si Clara a avut inca de mica, mica, hernie ombilicala, destul de urata. Doctorul nostru, dr. Stanciu-Budimex, ne-a spus sa asteptam pana pe la 2 ani ca de obicei se rezolva de la sine. Am tot asteptat, la 1 an si 6 luni, deja credeam ca nu scapam de operatie, si apoi in 2-3 luni, pur si simplu s-a vindecat singura. Acum, la 1 an si 9 luni, Clara nu mai are deloc hernie ombilicala, suntem super fericiti. Oricum noua dr. ne-a spus ca operatia se face dupa 2 ani, iar pana atunci nu aveam ce tratament sa facem, chestiile acelea cu pus banutul sa apese pe buric, cu o fasa, sunt frectie la picior de lemn. Multa sanatate!


Ruxi si Clara pisicuta, 1 an si 8 luni
Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hi_lara spune:

Draga Nora,inca de mic ni s-a spus ca are hernia destul de mare pt a trece de la sine.Adica apasind usor buricul se simte ca o butoniera care cu cit este mai mica cu atit sansele de vindecare sunt mai mari prin dezv musculaturii abdominale (sau prin metode de genul lipit cu un leucoplast special cit mai timpuriu).Pe Horia...nu pare sa-l deranjeze in vreun fel. Totusi, daca hernia are un volum mare sau daca persista pe o perioada de cativa ani, este indicata interventia chirurgicala.Complicatia cea mai frecventa si mai grava, in hernia ombilicala, este strangularea prin strictiunea continutului la nivelul inelului ombilical sau intrasacular rezultand tabloul clinic al unei ocluzii.

Danadarla, cum de l-au operat asa de micutz?...3 luni mi se pare cam mic mai ales in contextul in care nu stiu cit la suta din astfel de hernii trec de la sine.Ati avut complicatii?

Ruxi, bravo voua ca ati scapat.Cum v-ati dat seama? S-a retras buricul sau cum?Horia are 1 an si 8 luni...oricum nu ne grabim poate avem noroc...Doamne ajuta ca ne sta pe creieri...numai gindul spitalului si-mi ingheta singele in vine.

Lyada, multumesc pt informatii.

Pupici la mamici si bebici, Ligia si Horia


Mergi la inceput