La France (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Bine ai venit, Luminita printre noi! Sa-ti traiasca scumpul tau si sa te bucuri de el! Uite ce ma bucur eu ca se mareste gasca de frantuzoiace!
Eu am citit pe forum de acel accident, si tare m-am intrsitat. Vedeti ca este un subiect pe "discutii generale", parca "camionul bomba".
Fetelor, nu vreti deloc sa ma lamuriti si pe mine ce s-a intamplat la aeroportul de la Roissy?
Corina, ma bucur pentru tine ca ai petrcut we intre indragostiti, ca porumbeii! Nu ati facut poze? Sa va admiram si noi!
Va pup!

oana si bb din burtica (8 saptamani)
"Si maine mai este o zi..."
http://community.webshots.com/user/oanacretu..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Oana,la Roissy s-a prabusit o bolta de la terminalul 2E, au fost 4 morti si 3 raniti grav...s-a intimplat duminica dimineata, si din fericire nu era multa lume in terminal.

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Oana, la Roassi a cazut un perete ridicat de doar un an si a omorit vreo 5 persoane ,cam asta s-a intimplat .
Lumi ma bucur ca ai reusit !!bravo deci Bine ai venit printre noi!
Ai intradevar o frumusete mica de baiat si in plus mai are si un nume de inger ,eu ador numele asta !
Elena stiu ca ti se da doar "une attestation de niveau" BAC ,asta si vreau caci am gasit une formation (alta!!!!)unde mi-au zis ca ma acepta si cu astfel de atestat asa ca doamne ajuta ce-o scrie numa sa scrie !
Cu scoala cum mai mergi? eu am ajuns cred a 111-ea lectie daca nu mai mult si continui sa tot iau lectii ,abia in august mai dau din nou a treia oara !
In rest ce sa mai spun m-am uitat si eu la observatorul de seara pe net si m-am cutremurat ca si voi de nenorocirea ce s-a abatut asupra sarmanilor rominii ,numa soldati tineri care trebuiau sa se libereze peste o saptamina au murit ,apoi reportera si cameramanul de la Antena 1 si ei de 25 si 26 de ani!
"Doamne ocroteste-i pe romini"!

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://www.yamafoto.com/?ref=10692

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Va multumesc, Elena si Aurasu pentru informatie! Din pacate numai vesti proaste! M-am saturat, pe bune, sa aud cate vieti se pierd!

oana si bb din burtica (8 saptamani)
"Si maine mai este o zi..."
http://community.webshots.com/user/oanacretu..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Oana draga ,din pacate nu am luat aparatul de fotografiat cu noi!!!Deh ,batrinetile!!!
Ia sa imi spuneti si mie ce si cum faceti voi cu diploma ,ca ma intereseaza si pe mine!!!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Pai Corina, asa cum a zis si Aura, diploma o traduci in franceza si o trimiti la rectoratul Academiei de care apartii (traducerea plus originalul, parca, oricum ti le trimit inapoi), plus o scrisoare in care specifici ca vrei echivalarea, si cam in 2 saptamini iti trimit ei echivalarea, adica attestation de niveau ...

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

Dragelor - am si eu o intrebare: voi cat timp ati considerat ca e suficient sa stai acasa cu bebe?..ca noi ne gandim sa imi caut ceva de lucru din septembrie... Nu ca am avea neaparat nevoie..dar - pana sa am bebele il innebuneam pe sot la cap ca m-am saturat sa stau acasa! Acu parca nu as mai tine atat de tare..ca mi-e mila de bebe sa il las pe mana altcuiva
Si in alta ordine de idei - voi ce cursuri ati facut p-aici?
Aurelia tu ziceai ceva de echivalat diplome...Unde ar trebui sa merg sa le echivalez?...si..diplomele imi trebuiesc doar daca as vrea sa fac alte cursuri, nu?..ma gandesc si eu - oare ar avea nevoie la angajare de diplome echivalate? (desi nu m-ar mira!)


Hai pupici la toate!

L&D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spic de grau spune:

AAA..eu acu am vazut ultimul mesaj cu Academia...ok - v-am zis ca nu ma descurc inca cu site-ul..snt si eu mica ..ce vreti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Spic de griu, chestia cu diplomele e pur teoretica...cel putin pentru mine, ca am terminat facculta in 95, acum am impresia ca se vor incheia conventii intre Ro si UE si poate va fi altfel, dar in general nu exista o procedura de evhivalare automata a diplomelor, de la Rectorat primesti une attestation de niveau d'etudes, adica un fel de "da dom'le, persoana a ajuns pina la nivel de bac/bac+n, la ea in tara", si fiecare intelege cum vrea chestia asta.
Faza cu cursurile e urmatoarea: fie te duci la faculta si mai faci un an de 3éme cycle (DESS/DEA dar DEA e mai degraba pentru cei care vor sa continue apoi cu doctoratul), fie te reorientezi. Eu m-am reorientat, aveam o diploma de inginer in constructii dar nu mai doresc in ruptul capului sa continui, asa ca m-am dus la afpa, sit www.afpa.fr (afpa e un organism de formare continua pentru adulti, dezavantaj:pregateste pentru meserii nu foarte inalt calificate, dar cursurile sint gratuite, daca mai esti si demandeur d'emploi ai si sansa sa fii remunerat), un alt organism pentru cursuri ar fi CNAM www.cnam.fr ....

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Bine ,bine Elena te-ai reorientat ,dar nu ne-ai spus ce ai ales ,si sa stii ca AFPA nu e chiar asa de rea pentru ca dilplomele lor sint diplome de stat recunoscute peste tot si plus de asta te mai si platesc un pic de bani ,daca ai norocul sa fi lucrat in rominia cel putin un an jumate cu norma intreaga si sa poti demonstra asta cu adeverinta clara continind numar de ore lucrate in decurs de 18 luni consecutiv(trebuie sa fie minim 2000 de ore in 18 luni) i-ti platesc intreg adica vreo 620 de euros pe luna !
Pas mal! zic eu!
Atestatia de nivel mie i-mi trebuie sa ma inscriu la alt curs ,parca v-am mai zis si am vorbit deja acolo si ma acepta asa cu un nivel de BAC rominesc ,mai ramine sa trec si eu testele doua la numar ,vom vedea insa asta pe la vara ,
Cit despre statul acasa cu bebita Lumi eu nu m-am indurat sa caut sa lucrez pina cind n-a implinit Luca un an si jumatate si parca nici acum nu prea ma lasa sufletul dar stiu ca la toamna merge la scoala(gradinita) si atunci nici nu vreau ca eu sa pierd timpul degeaba ,sicer in locul tau as sta acasa sa profit de bebe pina pe la doi anisori gindeste-te ca astia sint ani care nu se mai intorc niciodata ,o sa-ti par gaina cocolositoare dar eu sia cum mi-am pus cursuri numa dupa amiaza (v-am zis ca iar ma duc sa invat sa scriu !!! in franceza) ca sa pot sa stau in pat diminetile cu bebita sa ne alintam ,sa-l tin in brate sa fiu eu linga el cind se trezeste si nu altcineva!


Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://www.yamafoto.com/?ref=10692
http://www.yamafoto.com/?ref=6542

Mergi la inceput