Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

petra, te admir ca macar ai incercat, mie imi e mai simplu sa-l pun pe fi-miu la tuns iarba, e mai usor asa

ma bucur ca ti-au placut floricelele mele si rosiile, creca o sa am si de pus la sticla!
in curand imi vor inflori crinii, abia astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Cleomax,
Merci de aprecieri, pase de orice se pot face in cazul meu, intre mine si sot, ca urmasii sunt prea mici(4 ani) si pe deasupra si fata!!! Dar daca a semana cu mine, sa-si bage nasul peste tot, poate in cativa ani(dupa 12!!! ca aici te leaga astia!) o sa aiba si la mine cine tunde iarba! Pana atunci doar sotul meu, eu sau ...mexicanii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ah,
am uitat si la mine vor inflorii crinii, pe care i-am pus in primavara aceasta, dar nu au crescut tulpinile asa inalte cu stiam eu ca ar trebui sa creasca, ci doar de mai bine de o palma, si deja a dat drumul la bobocii florii, inca nu s-au deschis dar cresc mai repede decat tulpina! Poate ca i-am pus eu primavara aceasta , ceva mai tarzior? o sa vad la anul ce vor scoate crinii mei, cica imperiali!
Pana una alta ma laud cu gura leului care a inflorit , cu gazania care acum infloreste dupa ce a suferit din cauza ploilor, si astept margaretele batute sa se deschida. si mai am flori pe care le astept,sa va daca nu or fii zadarnice asteptarile mele!
la tota fetele gradinarese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Salutare, fetele
De mult nu v-am mai "calcat".
Petra, la mine crinii sunt inalti (cred ca i-am pus cam in aceeasi perioada) si vad si boboceii. Peste 2 sapt. plecam in tara asa ca cred ca nu voi avea parte sa-i vad infloriti.
Din cei 7 rizomi de capsuni numai unul mi-a iesit. Asa ca s-a dus recolta mea de capsuni. Sotul facea baza de mine daca am borcane suficiente pentru gem. Nesuferit!
Va pup,
Ciuf
http://community.webshots.com/user/ciufa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ciuf,
Ce bine de tine ca pleci in Romania! Lasa ca o sa vezi crinii la anul, daca nu-i prinzi anul acesta!
Sa mai treci pe la noi inainte de plecare, si daca nu mai ai timp iti doresc drum bun si distractie placuta in Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, si mie imi infloresc crinii!!!
Dar din 4 nu-mi infloresc decit 3... O fi al patrulea mai lenes sau n-o vrea sa-mi infloreasca anul asta?

Da, Petra, am citit si eu ca atunci cind daunatorii sunt prea multi trebuie utilizat insecticid, nu mai merg metodele noastre "soft".
Asta e, am aruncat tot ce am ratat (patrunjelul, cimbrul, leusteanul etc.) si de-abia mi-am eliberat niste ghivece, ca si-asa aveam nevoie si nu mai gaseam la fel. Asa o sa-mi pun lavanda (mi-am cumparat 4 lavande inflorite gata, doar de pus in ghiveci: miroase asa de frumos!!!)

Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna fetelor!
Chiar m-am intristat cand am auzit de-atatea pagube la tine in gradina, Otilia! Printre ierburile mele preferate! :( Sper sa le vii de hac afurisitelor de muste!!!
Si n-am stiut ca veveritele alea mici halesc mararul! Numai sa le prind la mararul meu ca...
In sfarsit s-a dat si oregano al meu la crescut, dar nu mi se pare cine stie ce :(. Credeam ca-i mai parfumat...
Crinii sa va traiasca! Eu nu am :(, dar ma bucur de ai vostri. :)
Petra si Otilia, sa stapaniti sanatoase masinile de tuns iarba! Imi place la nebunie mirosul de iarba!
Numai bine!
anto
PS Va zisei ca invatz sa iau carnet...Ii spun ieri sotului : "Daca nu dau testul luna sta, imi pun pe frunte o eticheta: FRAIERA!" la care el: "A, pai eu pregatesc eticheta!" Auziti la el!
Va pup.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by antoioana
PS Va zisei ca invatz sa iau carnet...Ii spun ieri sotului : "Daca nu dau testul luna sta, imi pun pe frunte o eticheta: FRAIERA!" la care el: "A, pai eu pregatesc eticheta!" Auziti la el!
Va pup.
anto



Anto draga,
Nu-l lasa pe sotul tau sa risispeasca bunatate de eticheta! Mai bine o pui de un borcan de muraturi, dulceata ceva acolo!
Cu cat amani mai mult testul cu atat prelugesti agonia! Nu stiu cum este la voi, dar aici este o simpleala totala, pentru care am tremurat si eu cateva luni! ca fraiera!!!
Te asteptam cat mai repede sa ne zici ca ai luat carnetul si sa faci cinstea cuvenita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Cum se poate una ca asta? Nimeni nu a mai scris nimic pe aici??
Vai, vai ce lene gerenrala!

In fine, eu va dau o veste rea de tot, m-au napadit melcii si mananca tot ce gasesc in cale. Nu in toata gradina ci doar o parte mai umbroasa si unde am si niste tufe cu arbusti ornamentali. Mi-au mancat niste peturnii de le-au ramas doar betele din ele. Si acum trec la caltnunasii meu iubiti si am vazut si niste frunze ale tradafirului piscate. Asta este rezultatul ploilor indelungate ce le-am avut.
Acum sunt in campanie de externimnare a lor si dau cu fel de fel de prosuse contra lor. Treaba ce-a mai complicata este ca nu prea pot da pe sub arbusti pentru ca sunt aproape de tot de pamant si sub ei are cuib si o rata salbatica. Are 6 oua si mi-e mila sa ma bag prea tare pe acolo sa nu paraseasca cuibul cu outele. Mai astept pana ies puii si poi sa vada ce patesc cu mine melcii astia nesuferiti!(din aia mici fara cochilie, care de si ascund mult mai usor!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Petra draga, si eu am parte de limaces de-astea in gradina!
Cel mai simplu si ecologic este sa pui capcane cu bere, nu trebuie sa fie bere de marca, cea mai ieftina sau berea ramasa prin sticle dupa vreo petrecere... Eu am pus putina bere intr-o sticluta de plastic, i-am lasat capacul si i-am facut doua gauri pe parti, in dreptul nivelului de bere. Am lasat-o in gradina, linga flori, iar acuma m-am uitat si e plina cu "melci" de-astia!!! Nu e toxic si-ti lasa florile in pace!
In rest eu n-am mai facut nimic! Acum m-am intors de la plaja... E aici un soare de te topesti iar eu n-am decit cizme de gradinarit, nu mi-am luat saboti, deci imposibil sa mai sap gradina si sa plantez ceva. Daca ar face altcineva treaba pentru mine ce bine ar fi... Sau daca as avea vreun tractor, ceva! M-au napadit buruienile in gradina de zarzavat unde n-am pus decit niste praz pina la urma si mi-e groaza sa ma apuc de treaba, dat buruienile la o parte si sapat pamintul, bleah! Cind il vad pe vecinu' ce simplu ii e, trece cu tractorul, mor de ciuda!!! Si are un cimp intreg!!! Adevarat agricultor, ce mai!
Va , spor la treaba pentru cele mai curajoase!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput