Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, dar nimic n-ati mai scris, pai se poate?
Petra, te tot asteptam cu retetele alea... Pina la urma le-am cautat si-am gasit ce ai postat in capitolul trecut:

Pest spray - insecticid

200 ml. ulei vegetal
1 lingura detergent de vase.
Se amesteca energic, si pentru a putea fii pulverizat pe frunsele afectate, se pun 1,2 linguri din acest amestec in 200 ml. apa. Se amesteca din nou si se pulverizeaza.

Aici se atentioneaza ca se da intai pe cateva frunze si se observa 2 zile, daca nu pateste floare ceva se continua tratamentul!

Fungicid "de casa"

1 lingura bicarbonat
1 lingura ulei vegetal
cateva picaturi detergent de vase
4 1/2 litri de apa
Cu acest fungicid, se dau plantele preventiv, inaintea aparitiei daunatorilor, sau imediat ce se observa ca au aparut!

Retetele de mai sus cu notitele respective le-am luat dintr-o carte despre gradinarit, aparuta aici in USA.
Asa ca daca va cheleste vreo planta iubita pe care doriti sa o salvati din fata daunatorilor, nu aruncati cu pietre in mine, sau mai rau sa ma dati vreuna in judecata!!!

M-am saturat de cite musculite gasesc mai ales pe leandrul meu si in ghiveciul in care astept sa-mi apara leusteanul!

Sunt tare fericita, prima anemona a inflorit si e splendida!!! Roz aprins! Si mai sunt si alti bobocei care sunt gata sa infloreasca, urmeaza unul mov inchis! Poate va arat o poza cu prima mea anemona, ca a fost oLo pe la mine cu aparatul numeric si mi-a imortalizat-o (hei, oLo, daca ma auzi...) Am vazut si bobocei de zorele si mai am niste frumuseti de flori roz cu alb, dar nu stiu ce sunt. Iar acum din 4 crini imperiali 3 au facut tije cu bobocei de flori :)))

Capsuni am din belsug si-s tare bune si dulci!

Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
M-ai salvat! pentru care-ti multumesc multe de tot!
Am promis ca vin cu retetele dar am fost cam ocupata si am intrat si putin pe net. Scuze si in acelasi timp multumiri pentru intelegere si ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:



La mine nimic deosebit prin gradina. Aici ploua cam tare, sunt furtuni si tornade zilnic. Asa m-am saturat de ploaie ca de mere padurete. Azi nu a mai plouat deloc si am mai mers si eu prin gradina, si mi-am vazut floricelele au crescut saracele de la ploaie dar le mai trebuie cateva sile sa dea din boboci flori.
Am si eu 2 crini imperiali, unul a iesit repede de tot, al doilea a iesit ca un pui deci mai micut. Dar creste si el. A iesit si canna, cred ca am pus-o mult prea adanc, dar acum saraca a razbit si face niste grasane de frunze! deocamdata! CAltunasii mei cresc ca nebunii de au acoperit florile ce le erau in jurul lor, mai ales cele din vase. Acumii astept sa mai creasca nitel sa se lase peste marginea vaselor, sa se vada si celelate floricele.
Azi mi-am cumparat un tradafir chinezesc, portocaliu, asa sa inaugurez masa cu scaunele pentru terasa! L-am pus pe masa si tare frumos mai era. Este deocamdata pitic, are 3 lastare in vasul in care le-am cumaprat, dar eu nu stian ca florile lui tin doar o zi si apoi a doua zi iese alta, si cand am vazut mai spre seara ca florile i se inchid si dau semne de oboseala, m-am ingrijorat, si fuga am citit in carte despre el, afland aceasta chestie, m-am linistit.
Acum va las fetelor ca m-am intins cam mult la povesti pe aici.
Dar pe unde or fii celelate fete gradinarese?
Va si eu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna fetelor...am si eu loc pe aici?
eu am venit direct cu o intrebare: mi-am cumparat azi o "musa banana" cca. 1 m inalta...si nu stiu mare lucru despre ea decat: pamanat mai mereu umed, nu soare direct, la caldura si loc uscat

stiti voi cumva mai multe...asa lucruri generale si ce NU trebuie facut?

mersi mult,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Bonjour Otilia si toate fetele!
Pot sa va spun ca am o minune de patrunjel si mi-a rasarit marar din semintele puse anul trecut (dupa ce-am plans toata vara trecuta ca n-aveam fir de marar :(). Am gasit pe cineva care are loboda, la anul ma fac si eu cu cateva fire. Hihi...Voi aveti?
Otilia, imi pare rau de cimbrul tau, dar sa stii ca iese repede, poti pune linistita alte seminte. Si ia ceva ploaie de pe la Petra ca bag de seama ca abunda si inunda pe la ea.Si mie mi-a stricat o veve sau o pasare frumusete de tufa de bachelor's button. :(
Am vazut o floare tare dragutza undeva, intentionez sa o fotografiez si sa v-o prezint spre identificare.
Va pup!
anto
PS. Eu tocesc la semnele de circulatie. Am senzatia ca niciodata nu voi avea curajul sa intru intr-o intersectie...cu volanul in mana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by antoioana
Si ia ceva ploaie de pe la Petra ca bag de seama ca abunda si inunda pe la ea.Si mie mi-a stricat o veve sau o pasare frumusete de tufa de bachelor's button. :(
Am vazut o floare tare dragutza undeva, intentionez sa o fotografiez si sa v-o prezint spre identificare.
Va pup!
anto
PS. Eu tocesc la semnele de circulatie. Am senzatia ca niciodata nu voi avea curajul sa intru intr-o intersectie...cu volanul in mana.




He, he,
Acum nu mai am ploaie la distrectie si daca vreti sa va dau, va dau asa pe pile si afinitati! asa ca ne cunoastem aici si nu va pot refuza!
In sfarsit am mai iesit si eu prin gradina, si vremea este bune sa ma pot buucra si eu de floricelele mele.

Ce ziceai, Anto, ti-a sticat cimbrul o veverita??? Ei lasa ca vin eu sa o sperii, dar sa nu uit sa-mi iau si presul din fata usii!
CAt despre semnele de circulatie, nu trebuie sa ai emotii ci trebuie sa gandesti pozitiv, ca cel mai rau lucru(excluzand accidentul Domane fereste!) este sa blochezi o intersectie si sa iei claxoane!Eu prima data cand m-am bagat intr-o intersectie mare de tot, si era verde, dar veneau masini din fata, eu trebuiam sa fac stanga, am intrat in intersectie si cand era liber din fata puteam sa fac stanga, dar am mers mult, mult prea in fata, si cei care erau dupa mine, faceau stanga de mama focului prin spatele meu!Am plecat eu pana la urma de acolo ca ceilalti nu se puteai baga in mine, dar numai cel de sus stie cate inguraturi am luat eu atunci, Claxoane , nu au prea dat doar suntem intr-o tara civilizata! Ce naiba! Daca mai vrei povesti despre aventurile mele auto, pe PM!, nu de alta dar se iau moderatorii de mine ca sunt off-topic.

Si acum despre gradinarit. Mi-am luat masina de tuns iarba, care are tractiune singura , nu trebuie sa o impingi, si tare-mi mai place. Abia odata a tuns sotul meu iarba cu ea, am incercat-o si eu, si mi-a placut. Efectiv te trage si pe tine, trebuie doar sa ii tii directia. Pe aici pe la noi sunt firme ca vin si-ti taie iarba daca platesti, si in general sunt mexicani, si radeam cu sotul meu ca ma duc sa fac bani pe la vecinii care ii platesc sa le taie iarba, sa la i-au painea de la gura mexicanilor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by petra

Mi-am luat masina de tuns iarba, care are tractiune singura , nu trebuie sa o impingi, si tare-mi mai place. Abia odata a tuns sotul meu iarba cu ea, am incercat-o si eu, si mi-a placut. Efectiv te trage si pe tine, trebuie doar sa ii tii directia. Pe aici pe la noi sunt firme ca vin si-ti taie iarba daca platesti, si in general sunt mexicani, si radeam cu sotul meu ca ma duc sa fac bani pe la vecinii care ii platesc sa le taie iarba, sa la i-au painea de la gura mexicanilor!

Faci si tu ca mine, afaceri! Eu cu margaritarele, tu cu tunsul ierbii! Numai ca mie din 75 de radacini mi-au inflorit doar... 3 margaritare, am auzit ca asa se cam intimpla in primul an. Deci nu m-am imbogatit anul asta :(
Noi cu masina de tuns iarba am rezolvat-o altfel... Am capatat una elecrica ceva mai veche, din aia cu fir ca la aspirator, dar tunde nemaipomenit de bine! Doar ca nu stiu de ce la vecini iarba este verde si la mine este... galbena!



~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Otilia
Doar ca nu stiu de ce la vecini iarba este verde si la mine este... galbena!






Otilia este galbena dupe ce o tunzi sau este asa tot timpul?

Daca este galbena dupa ce o tunzi, inseamna ca ori este prea tare tunsa, ori cand o tunzi este prea mare, o tunzi prea scurt si ramane doar partea unde nu a mai ajuns lumina la ea. Dar dupa aceea se inverzeste .
Daca este galbena tot timpul, inseamna ca necesita niste tratamente, care incep cu un procedeu numnit aerare. Incearca cu o grebla (asa ca alea din Ro. de metal) si grebleza mai apasat un pic iarba. Ve-i vedea ca scoti multa iarba uscata. Trebuie sa faci asta cand pamantul nu este ud, pentru ca risti sa scoti si iarba cu radacina cu tot.
Aici sunt de inchiriat niste masini speciale de aerat, pentru ca daca ai suprafata mai mare cu grebla este ceva mai greu.
Aici sunt trei etape de fertilizare, una dai pentru bucurieni si papadii, una fertilizare propriu zisa si mai una nu mai stiu pentru ce. Incearca sa dai niste fertilizator peste iarba inaintea unei ploi sau dupa ce dai cu fertilizatori o uzi bine cu furtunul.
In orice caz la carte zice ca iarba nu prebuie tunsa foarte scurt, doar o treime sa se ia din inaltimea ei , pentru a nu o stresa!!!! am folosit aici un citat dintr-o carte despre ingrijirea ierbii. Eu mi-am luat carte despre flori si sotul meu despre iarba. Si cate mai scrie acolo ca trebuie sa-i faci , ca imi vine si a rade, gandidu-ma ce gazon frumos are mama mea in curte in Ro. fara nici un fel de aerare, feritilizartor, numai cu ploaie de la mama natura si taiata cu coasa !Eh, dar trebuie sa tinem pasul cu civilizatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by peca

buna fetelor...am si eu loc pe aici?
eu am venit direct cu o intrebare: mi-am cumparat azi o "musa banana" cca. 1 m inalta...si nu stiu mare lucru despre ea decat: pamanat mai mereu umed, nu soare direct, la caldura si loc uscat

stiti voi cumva mai multe...asa lucruri generale si ce NU trebuie facut?

mersi mult,



Bun venit in gradina noastra virtuala!!!Cum sa nu ai loc?

Despre planta ta "musa banana" nu stiu nimic, dar daca zici ca este o planta exotica tropicala, ceea ce ai scris tu ca trebuie facut cred ca este bine. Mai o sa caut prin cartea mea despre flori si vad poate gasesc ceva, ceva!
Te mai asteptam pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:


Bine v-am gasit dragi gradinarese!
Sunt noua pe aici dar subiectul acesta este unul din preferatele mele

Gradina mea este de fapt una mica, mica de tot.... de fapt sunt cele doua balcoane- unul spre nord si unul spre sud. Probabil ca de una mai mare nu as fi avut timp sa ma ocup.
Am o clematita care trebuie sa infloreasca si daca nu o ud in fiecare zi se pleosteste imediat.
Am incercat si eu solutia de udare cu sticla intoarsa cu fundul in sus dar i-am pus un dop intepat in mai multe locuri. Nu a mers. Trebuie gauri mai mari sau nu trebuie dopul de loc
Deocamdata si aici este o vreme tare ploioasa , dar cand va veni canicula va trebui sa apelez la solutia aceasta!
Deocamdata pe balcoanele mele au inflorit panselele, un trandafir, trei cuisoare, cateva petunii curgatoare si muscate.

Voi face in curand cateva fotografii

Va !

Mergi la inceput