Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Maria,
Ma bucur ca ti-a reusit experimentul cu sitemul de udare!

Conchita,

Adevarul este ca aici se merge mult pe sistemul plantarii diverselor flori si arbusti pe margini, iar in mijloc gazon, dar si asa se poate aduce un pic din izul gradinilor englezesti. Si la mine este cam asa facuta gradina, doar ca in mijloc am un rond mare de flori, cu un copacel si niste arbusti mai pitici in mijloc,langa care fostii proprieteri aveau o fantinaita mica artiziana(care au luat-o din pacate!!) iar pe margini fel de fel de flori perene sau anuale. pe langa copacii care sunt plantati sunt puse ghivece mari cu pamant unde se pot pune orice flori, iar acum am pus ochiul sa-mi cumpar o bancuta cocheta sa o pun la umbra intre un brad si un artar! Pe langa toate aranjamentele astea este loc si pentru copii sa se joace, si gazonul verde si fain ingrijit.
Eu una ma gandesc ca este destul de greu si de amenajata si de intretinut o gradina englezeasca, si locul pentru acest tip de gradina sa fie unul f. mare, pentru a avea loc si de alei pietruite, si de flori si de copaci si de fel de fel de arbusti.
Daca ai un asemenea loc, o poti face desigur cu rabdare in timp, daca nu poti lua doar cateva elemente specifice.
Te mai asteptam cu impresiile si amanuntele tale despre gradinarit!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

Petra, din motive obiective s-a schimbat decorul, dar gradina ramane la fel de mare, ba chiar mai interesanta ca forma generala, ca sa ma exprim asa. fac poze cat de curand si o sa vi le arat, ca e mai simplu dupa aceea cu sfaturile, o sa stiti despre ce vorbesc. multumesc vai, ce bine ma simt ca am si eu cu cine ma sfatui!

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Mai fetelor gradinarese,
Chiar nici o noutate pe acest subiect? Dar se poate una ca asta?
I-a sa ma duc dupa catalog si sa incep cu prezenta ca nu se mai poate!!!!!



Singura noutate la mine este ca ploua, iese soarele, si iar de la capat, incat floricelele mele au crescut mult de tot(la fel si buruienile!!) dar nu mai apuca sa deschida florile din cauza ploii.
Acuma sper sa se mai opreasca ploile si sa ma bucur de floricelele mele.
Si la voi ploua??? toate pe unde sunteti??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

mie-mi mananca nush ce vietate toate tufele de marar

in schimb, in cuibusorul din muscata au aparut doi puiuti care, daca ating putin ghiveciul, deschid automat cioculetele . am incercat sa-i fotografiez dar nu iese bine, e prea intunecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Dragutelor gradinarese, puteti sa imi spuneti si mie cum se numeste in romana floarea "hollyhock"? Uite cum arata:

http://www.biomat.com/pages/B.html

Multam' fain,
Irimell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Irimell

Dragutelor gradinarese, puteti sa imi spuneti si mie cum se numeste in romana floarea "hollyhock"? Uite cum arata:

http://www.biomat.com/pages/B.html

Multam' fain,
Irimell



este nalba!!! Creste destul de inalta (creste si pama la 1,5 m.), cu florile dispuse pe tija tulpinii. este perena si foarte rezistenta.
De obicei se pune pe langa garduri pentru a creea "perdele de flori" .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

La mine n-a mai plouat cam demult si ma chinuiesc in fiecare zi cu stropitoarea cite o ora sa-mi ud gradina... Ma rog, principalul...
Am un crin care se pregateste sa faca o floricica, a aparut o tija cu bobocei!
In rest, v-am mai zis ca mi-au mincat nesimtitele alea de furnici cimbrul, si-au facut musuroi in ghiveciul meu! Asta ca sa stii ca nu esti singura, Cleomax!
Au aparut capsunile si vad ca si zmeurii se pregatesc sa-mi dea fructe, mmmmm! Sa vedem si smochinul ce spune...
Si am o gramada de maci de gradina infloriti, de toate culorile, rosii, roz, albi... Sunt asa de frumosi si de delicati!!! Si nu va spun ca am rupt o gramada inainte sa infloreasca, am crezut ca-s buruieni! Asta-i doar ce a mai scapat din ei.

Va , frumoaselor, mai dati si voi bonjour din cind in cind!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Dragi gradinarese,

Sunteti asa de harnice ca nu pot tine pasul cu voi, am si abandonat ideea oricum. Am o intrebare si niste insecte care nu-mi lasa florile in pace. Sunt paduchi verzi si negri, au inavadat toate plantele, ba la una care infloreste acuma (una cataratoarea la care nu am reusit sa-i aflu numele) a provocat mucegai, astfel incat frunzele se ingalbenesc si cad de la nod. Am dat cu spray, numai ca nu mor frate, ba mai mult la regina noptii am ars frunzele si florile de la chimicele din spray.
Sfatuiti-ma ce sa fac, ca nu mai stiu cu ce sa combat afurisitii de paduchi ce mi se imprastie peste tot!

Va pup si astept,

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irimell spune:

Petra, multumesc mult de tot. Stiam floarea de acasa si o gaseai peste tot dar niciodata nu am stiut cum se numeste. Nalba...dragut e ca am intinit denumirea prin poezii mereu...

Multam' fain,
Irimell

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by scarmanus

Dragi gradinarese,

Sunteti asa de harnice ca nu pot tine pasul cu voi, am si abandonat ideea oricum. Am o intrebare si niste insecte care nu-mi lasa florile in pace. Sunt paduchi verzi si negri, au inavadat toate plantele, ba la una care infloreste acuma (una cataratoarea la care nu am reusit sa-i aflu numele) a provocat mucegai, astfel incat frunzele se ingalbenesc si cad de la nod. Am dat cu spray, numai ca nu mor frate, ba mai mult la regina noptii am ars frunzele si florile de la chimicele din spray.
Sfatuiti-ma ce sa fac, ca nu mai stiu cu ce sa combat afurisitii de paduchi ce mi se imprastie peste tot!

Va pup si astept,

scarmanus



O sa caut eu retetele de insecticide naturale, facute in casa si le postez imediat.

Mergi la inceput