Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Mie mi-a mancat Capone (catzel, 4 luni, maron, zurliu, tzacanit...) - MAGNOLIAAAAAAAAAAAAAA. Sunt suparata rau fetelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

poate va ajuta:
http://www.bhg.com/bhg/index.jhtml

exista o gramada de planuri de gradina gratuite cu sfaturile corespunzatoare, inclusiv pentru gradini de zarzavat.

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

quote:
Originally posted by Cristina

Mie mi-a mancat Capone (catzel, 4 luni, maron, zurliu, tzacanit...) - MAGNOLIAAAAAAAAAAAAAA. Sunt suparata rau fetelor.

Cristina&Sanziana



Säracu´ Al Capone!!!!
Cristina mamä, ai uitat sä-i dai de päpicä???
Hai nu fii supäratä!! Lasä cä magnolia ta creste mai departe in stomacul lu´Capone...
Mie acum mi-a trecut supärarea si pot sä rid si eu de altii!!! Asa am pätit si eu cu motanu´meu....dar äla are 9 ani!!!...e mai bätrin ca mine si incä nu stia cä florile nu se manincä!!
I-am dat o lectie si de atunci mänincä numai iarba lui!!

Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Am si eu niste lalele frumoase si nu stiu cui sa ma mai laud cu ele. Le puteti vedea pe www.webshots.com unde puteti da "search" liapopescu65 (habar n-am sa va directionez mai usor, sa nu muriti de rasul de mine!). De-abia astept sa apara din nou bulbii prin magazine ca sa ma mai aprovizionez. Am inteles ca cei vechi trebuie scosi din pamant in iunie si depozitati la racoare pana in septembrie cand se ingroapa din nou. Asa este? Am scos toamna bulbii de dalii, i-am pus intr-o punga de hartie , in beci, dar primavara erau toti putreziti. Mai bine ii lasam pe loc, ca poate nu inghetau. Va doresc numai bine, adica soare, ploaie in proportii optime ca sa va creasca floricelele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by lia popescu

Am si eu niste lalele frumoase si nu stiu cui sa ma mai laud cu ele. Le puteti vedea pe www.webshots.com unde puteti da "search" liapopescu65 (habar n-am sa va directionez mai usor, sa nu muriti de rasul de mine!).

http://community.webshots.com/user/liapopescu65
Frumoase floricele, sa-ti traiasca! Dar toata padurea aia e gradina ta? Wow!!!!!!
Bine ai venit printre gradinaresele amatoare de pe site!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lia popescu spune:

Multumesc, Otilia
Nu e chiar o padure, e o livada si uaouuu e chiar a mea. Este undeva la tara, unde in timpul saptamanii locuieste doar mintea mea iar in weekend si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Super lalelele tale, Lia! Am observat si eu ca toate florile pe care le-am scos din bulbi, au fost foarte reusite (irisi, lalele, narcise, zambile), in schimb din seminte nu au iesit decat cateva bine, in rest...tzeapa! Asta va zic din experientza mea de 1 an de cand stau la curte! Oricum, la toamna o sa iau multi bulbi sa pun, in rest primavara direct rasaduri, nu ma mai incurc cu seminte!
Daca vreti sa vedeti plantutzele mele, in albumul de mai jos, le gasiti in albumul "Flori".

Laura si bebitele: Bianca (5 ani si 1 luna) si Ramona (2 ani)
http://community.webshots.com/user/lauratenea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariailin spune:

Nu merge sistemul meu de irigatie. Se goleste toata apa din sticle pana la sfarsitul zilei desi pamantul din jardiniere e ud fleasca.Sa va spun cum am facut poate vedeti voi greseala. Am luat doua sticle de juma de litru (ca sa nu se vada de jos), le-am facut capac in fund, si le-am infipt in pamant pana jos. Am inceput sa le umplu....si le-am umplut, si iar le-am umplut cu apa pana a inceput sa curga din tavita. Si m-am lasat pagubasa ca nu vad greseala.

Si eram asa de incantata.......
Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

am si eu o intrebare pentru voi
cand ati inceput sa va faceti gradina, ati urmat un plan anume? sau ati mai adaugat/schimbat pe parcurs in functie de buget/rezultat/preferinte florale?

Authority Zero

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by mariailin
...... le-am facut capac in fund, si le-am infipt in pamant pana jos. Am inceput sa le umplu....si le-am umplut, si iar le-am umplut cu apa pana a inceput sa curga din tavita.



Maria,
greseala este ca nu trebuiai sa le faci capac la fund, pentru ca in felul acesta se formeaza o palnie, si nu faci decat sa ai rezultatul avut.
Nu mai taia fundul sticlelor, ci doar umple-le cu apa dupa care le infingi in pamant. In felul acest in sticla nu este aer care sa de-a drumul la apa si in felul acesta pamantul isi trage apa singur cand este uscat!pana se goleste toata apa, dar asta in functie de necesitati. Cand este goala sticla v-a arata trasa, pentru ca nu a avut aer in ea, o umpli la loc si ... gata cu sistemul de irigatii.
Incearca metoda asta si sa ne spui rezultatele!Succes!

Mergi la inceput