Despre gradinarit (5)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns thalia spune:

Am primit acum vreo 10 ani de la parinti un ficus . A crescut foarte mare . Taiam ramuri si dadeam cadou. Eu stau la casa si totusi crescuse mare de tot . M-am hotarat sa-mi opresc un puiut si eu. In aceasta primavara am facut niste modificari si ficusul nu mai avea ...loc. Ne-am hotarat sa-l dam la o institutie sau cuiva care are loc. Si iata ca vine intr-o zi o cunostinta pe la noi. Ficusul era scos in curte. L-a admirat si cand i-am spus ca il fac cadou s-a bucurat nespus. Dupa cateva zile a venit cu sotia lui dupa ficus.Cand l-au scos din curte , eu stateam la fereastra dupa perdea si priveam cum se departeaza de casa. Mi-a venit sa plang. Parca pleca un prieten. A fost martorul nostru la atatea si atatea.Mi-am ceut in gand iertare de la el . Azi ii ingrijesc puiutul si ma gandesc sa fiu mai inteleapta , sa-l modelez altfel ca sa nu mai creasca atat de mare ....ca mama lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Ionela, stratul acela alb se datoreaza sarurile din apa. Ideal ar fi sa uzi plantele cu apa de ploaie sau fiarta si racita. Sigur ca e cam complicat, asa ca musai trebuie sa le uzi cu apa pe care ai lasat-o in sticle de pe o zi pe alta, sa se mai depuna din saruri (in sticla).
Oricum, ia un cutitas si faramiteaza crusta aceea alba.

In rest..mi-am cumparat duminica o Calathee si o Maranta. Sunt superbe. Am citit insa pe net ca as putea avea surprize neplacute..adica exista posibilitatea sa nu se adapteze in casa.

In gradina mi-am luat o hortensie superba si mi-au inflorit daliile pitice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by thalia

Am primit acum vreo 10 ani de la parinti un ficus . A crescut foarte mare . Taiam ramuri si dadeam cadou. Eu stau la casa si totusi crescuse mare de tot . M-am hotarat sa-mi opresc un puiut si eu. In aceasta primavara am facut niste modificari si ficusul nu mai avea ...loc. Ne-am hotarat sa-l dam la o institutie sau cuiva care are loc. Si iata ca vine intr-o zi o cunostinta pe la noi. Ficusul era scos in curte. L-a admirat si cand i-am spus ca il fac cadou s-a bucurat nespus. Dupa cateva zile a venit cu sotia lui dupa ficus.Cand l-au scos din curte , eu stateam la fereastra dupa perdea si priveam cum se departeaza de casa. Mi-a venit sa plang. Parca pleca un prieten. A fost martorul nostru la atatea si atatea.Mi-am ceut in gand iertare de la el . Azi ii ingrijesc puiutul si ma gandesc sa fiu mai inteleapta , sa-l modelez altfel ca sa nu mai creasca atat de mare ....ca mama lui...



Frumoasa povestea ficusului tau! Si eu am primit cu ani multi in urma un pui de ficus, a dat radacini foarte repede si a crescut foarte frumos in timp. M-am casatorit si nu am putut sa-i iau cu mine si a ramas la mama mea, care are si acum grija de el. Apoi am plecat si mai departe de casa si anul trecut cand am fost in Romania, am regasit ficusul meu, la mama, parca imbatranit si el. de fapt mama mi-a si zis ca nu mai creste asa repede cum crestea odata.
Plantele astea se lipesc la suflet. Acum am un alt ficus mic, de ala cu frunzele patate cu alb, a stat o perioada si nu a dat nici o frunza, iar acum a inceput cu cate una la 2 saptamani, creste frumos si o sa am si eu grija de el sa nu o ia razna prea tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Petra draga,
stiu ca tu ai violete de Parma. De ce fel de lumina au nevoie? Directa sau filtrata? Cum ai observat ca le merge bine?
Ai dreptate cu craciunitza. Daca-i schimb locul, imediat da semne de oboseala :(. Trebuie sa ma mai inveti una alta :).
Numai bine la toata lumea!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetelor, eu am niste flori frumoase in gradina si de abia astazi am aflat cum se cheama: GODETIA.
Le puteti vedea aici:
http://www.sunriseseeds.com/Godetia.0.html
http://nature.jardin.free.fr/annuel/ma_godetia.htm
http://www.jardin-ofildpages.com/site/godetie.php

Stie cineva cum ii spune pe romāneste?
...chiar, unde o fi disparut Andreutza???..............

Adriana, begoniile le-am cumparat inflorite gata si eu doar le-am pus in ghivece, m-am interesat cum trebuie sa ma "comport" cu ele si vad ca le merge tare bine! Si da, ies din bulbi... Peste iarna nu stiu exact cum o sa le pastrez, dar oricum sunt flori vivace (care traiesc mai multi ani), asa ca sper sa le am mult timp. Pina la iarna ma mai interesez eu ce trebuie sa fac, dar banuiesc ca se pastreaza ca toti bulbii...



~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina spune:

Anto, violetele de Parma nu trebuie sa stea in soare direct. Se pateaza si se ofilesc frunzele. Uite aici:
http://www.efamilia.ro/arhiva/gradina/1/violete.htm

Otilia, si eu am avut mai multe begonii..si le-am pierdut :(( Sunt deosebit de sensibile. Pentru ingrijirea lor, uite niste sfaturi:
http://www.efamilia.ro/arhiva/gradina/1/flori_apartament2.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianam spune:

Am violete cam de sapte ani pe pervazul camerei deinspre nord si le merge foarte bine. De vre-o trei ani am pus si in camera dinspre sud cateva ghivece pe un birou in dreptul ferestrei astfel incat sa aiba cat mai multa lumina dar sa nu le atinga soarele. Si aici le merge foarte bine.

Otilia, si eu am avut begonii dar nu am reusit sa le aflu secretele.
Vreau sa mai cumpar acum un pui deja inflorit. Ce fel de lumina ii place: soare direct pe frunze sau si un pic de umbra? Sa se usuce pamantul intre doua udari?

Adriana si Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by adrianam

Otilia, si eu am avut begonii dar nu am reusit sa le aflu secretele.
Vreau sa mai cumpar acum un pui deja inflorit. Ce fel de lumina ii place: soare direct pe frunze sau si un pic de umbra? Sa se usuce pamantul intre doua udari?
Adriana, am cautat informatii despre begonii si citeva secrete sunt: au nevoie de multa lumina, dar niciodata soare direct pe planta, au nevoie de multa caldura, niciodata temperatura sa nu scada sub 16°C (nici macxar iarna!), au nevoie de o atmosfera umeda, dar niciodata sa nu vaporizezi apa direct pe planta, iar de udat eu le ud in fiecare zi dar trebuie sa fiu atenta sa nu ud cumva si planta, numai pamintul.
Uita-te si pe linkul dat de Cristina (merci Cristina :)), la begonii:

"Begonia

Begonia este o planta foarte frumoasa de apartament datorita bogatiei de culori. Florile pot fi cu nuante de galben pal pana la cel portocaliu intens, de la rozul cel mai deschis pana la rosul aprins. Begonia este o planta pretentioasa. Trebuie sa fim foarte atenti de fiecare data cand ii punem apa, cum o atingem. In fiecare anotimp begonia necesita atentie speciala. Toamna begonia incepe sa moara, foarte important in aceasta perioada este ingrijirea bulbului. La sfarsitul lui august este bine sa se inceapa ruperea crengutelor care fac planta sa creasca in inaltime, astfel ea va creste frumos si se va dezvolta mai bine. Begoniile sunt fototropice, ele au nevoie de cat mai multa lumina naturala. In aceasta perioada trebuie sa fertilizam pamantul.

Iarna se pastreaza bulbii in conditii bune pentru a avea o planta sanatoasa pentru urmatorul an. Bulbii cei mici se pastreaza cel mai bine chiar in vasul respectiv, se taie tot ce este deasupra pamantului si se muta ghiveciul intr-un loc cald, unde sa se poata usca bine. Daca bulbii mici sunt pastrati intacti, cu toata radacina lor originala si nu sunt expusi la aerul rece si uscat, vor avea mai multe sanse sa supravietuiasca pe timpul iernii. Bulbii mari se scot din pamant, se curata cu grija si se aseaza in cutii. Pentru a-i curata, este bine sa se astepte 2-3 saptamani inainte de a da jos tot pamantul care ramane pe bulbi. Daca planta a crescut mare este bine sa-i schimbam ghiveciul cu unul mai mare care sa-i ofere mai mult spatiu de crestere."

Sursa: http://www.efamilia.ro/arhiva/gradina/1/flori_apartament2.htm

Sper ca data viitoare sa ai mai mult noroc cu begoniile, dar e normal ca daca nu ai stiut cum sa le ingrijesti nu au rezistat. Acum o sa ai toate sansele!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Anto,
Am vazut ca ti-au mai raspuns fetele pe aici despre violetele de Parma. Eu una le tin intr-o camera mai racorosa, pe pervazul unui geam care are soare mai toata ziua. Este adevrat ca daca frunzele vin in contact cu sticla geamului se ard si se fac maronii. Daca pervazul geamului nu este suficient de lat si totusi frunzele se ating de geam, poti pune pe geam, la nivelul florilor, un pic de hartie alba, sau un vitraliu de plastic, metinadu-le in acest fel un pic de umbra dar si soare. Asa am facut eu cand am stat la cealalta locuinta si nu aveam in alta parte unde sa le pun decat pe pervazul geamului la bucatarie unde era un soare puternic. Prima data am incercat cu hartie, apoi am gasit un vitraliu de plastic autoadeziv(care se lipste prin electrizare! si se da usor jos) si l=am pus pe geam si le-am mers bine.

Despre craciunita, sa stii cam am si eu doua, care mi-au inflorit prin martie, abia dupa ce le-am mutat mai la racoare, pe acelasi pervaz cu violetele. Acum in perioada verii se uda ceva mai des, pentru ca acum cresc lastari noi si frunze noi, dar de cum incepe sa imboboceasca, se reduce udarea,asta se intampla mai inaintea iernii, normal. eu una nu le-am mutat si le merge bine, dar cat le-am mai purtat si eu pe ici- colea prin casa, nu le-a prea mers, au stat pe loc si chiar am mai pierdut din lastari. Oricum su lor le place mult de tot sa stea la racoare si de fapt acesta este secretul inflorii lor- racoarea in perioada cat face flori.

Otilia,
Begonia nu se numeste cumva si "Floarea de gheata"????
Cat despre frumoasa ta floare, am zarit ca ar fii din familia azaleelor. Aici se mai cheama si gardenia! Nu stiu sigur daca este una si aceeasi planta!dar sunt acum in cercetari... stiintifice!

Va pe toate fetele si va doresc flori si gradini de vis!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EdeL spune:

Feteloooor help. Florile mele s-au umplut de paduchi verzi si negrii. Am incercat sa scap de ei cu o solutie de muste ceea ce nu a fost bine deoarece s-au ars si florile desi la 5 min dupa le-am spalat puternic. Apoi am incercat combinatia : apa+detergent vase+ spirt si tot nu am obtinut rezultatul dorit. Nu stiu ce sa le mai fac....... Dati-mi niste sfaturi.
Elena

Mergi la inceput