Pusculita DC si alte conturi deschise

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

draga Mihaela, insistenta ta e cel putin ciudata. Te rog sa fii linisita. Fii sigura ca deciziile care se vor lua vor fi corecte.

iti multumim pentru incredere.




Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Suma de 1USD reprezinta bonificatia acordata de banca pentru depozitul constituit. Nu au mai fost depuneri pana la data mentionata. Cat despre destinatia banilor raspunsul este foarte simplu-beneficiarul este si va fi Cristi nu o alta persoana. Banii nu sunt ai nostri sunt ai depunatorilor cu destinatie unica-Cristian. Asa vor si ramane. De asemenea sunt in curs de perfectionare modalitati mult mai bune de administrare a donatiilor dar este prematura o astfel de discutie si nu are legatura directa cu subiectul de fata. Pentru orice alte lamuriri va stau la dispozitie neconditionat.
Multumesc.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Bani si iar bani !"Asta-i intrebarea !"
Si daca banii strinsi nu pot face nimic pentru sanatatea lui Cristi??
Pina acum,medici cu experiente diferite, din tari diferite(Romania, Franta, SUA si altele ??) au estimat ca interventia este riscanta.
Fata de varianta in Israel dr Neagoe(Constanta) a fost rezervat, mi-a spus ca de fapt este o conferinta....

Dar ce se mai intimpla cu Cristi ? Cum evolueaza starea lui ?
Va fi adoptat?
Macar atit putem afla ???
Multumesc!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Din pacate problema adoptiei sau orice altceva nu tine de noi. Putem sa stim doar in masura in care suntem informati si doar vis a vis de demersurile personale pe care le fac unii dintre noi. Nu avem alte informatii. Suntem ca un tren in gara uneori.

Marius (www.desprecopii.com)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by Cornelia Horoiu

Bani si iar bani !"Asta-i intrebarea !"
Si daca banii strinsi nu pot face nimic pentru sanatatea lui Cristi??
Pina acum,medici cu experiente diferite, din tari diferite(Romania, Franta, SUA si altele ??) au estimat ca interventia este riscanta.
Fata de varianta in Israel dr Neagoe(Constanta) a fost rezervat, mi-a spus ca de fapt este o conferinta....

Dar ce se mai intimpla cu Cristi ? Cum evolueaza starea lui ?
Va fi adoptat?
Macar atit putem afla ???
Multumesc!




Nu stiu.... cred ca am inteles bine intrebarea ta. Cristi a fost adoptat de catre Adelina. A fost mesaj pe forum, pe 21 mai.
Uite:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26445

~~Adela &Julia -2 ani-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Marius, Adela, multumesc de raspunsuri.
Eu as indrazni sa spun ca sintem precum calatorii care asteapta in gara. Trenul mai intirzie sau este anulat, merge mai bine sau mai prost. Si pentru toate astea calatorul asteapta mesajul de la biroul"informatii". Ca noi aici, pe forum.

Din ce spuneti,inteleg ca mai multe stiu eu??? de pe vremea discutiilor cu Adelina inainte si dupa trimiterea dosarului. Iata alte fragmente de dicutie:
- In acte,mama lui Cristi este mama naturala. In 21 mai, in urma unei Comisiei la Dir.Prot. Copil., la care a participat si mama, copilul a fost incredintat spre ingrijire Adelinei. Nu s-a intocmit (atunci) certificat de abandon, nici adoptie. Adelina este mama care se ocupa de Cristi,l-a luat acasa, are grija de el.
Mi-a spus ca are toate drepturile asupra lui, mai putin cel de a pleca cu el din tara. Mama naturala a acceptat sa fie operat in strainate, daca va fi cazul.
Primele zile "acasa" au fost dificile ptr Cristi, la fel pentru Adelina. Reactii si atiutudini normale ptr un copil abandonat(teama de a dormi, de a face baie, stare de agitatie). Apoi mi-a spus ca s-a mai obisnuit.
La un moment dat dorea sa caute un pediatru care sa il aibe in vedere pe Cristi.
Dr. Neagoe mi-a spus( la momentul raspunsului Mecenat) ca in proportie de 90% A. nu doreste sa il opereze pe Cristi, dupa toate raspunsurile primite. Si cam atit...

Mai multe si mai ales, mai noi informatii, nu mai am aici la "birou"
Cu prietenie, Cornelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by Cornelia Horoiu

Marius, Adela, multumesc de raspunsuri.
Eu as indrazni sa spun ca sintem precum calatorii care asteapta in gara. Trenul mai intirzie sau este anulat, merge mai bine sau mai prost. Si pentru toate astea calatorul asteapta mesajul de la biroul"informatii". Ca noi aici, pe forum.

Din ce spuneti,inteleg ca mai multe stiu eu??? de pe vremea discutiilor cu Adelina inainte si dupa trimiterea dosarului. Iata alte fragmente de dicutie:
- In acte,mama lui Cristi este mama naturala. In 21 mai, in urma unei Comisiei la Dir.Prot. Copil., la care a participat si mama, copilul a fost incredintat spre ingrijire Adelinei. Nu s-a intocmit (atunci) certificat de abandon, nici adoptie. Adelina este mama care se ocupa de Cristi,l-a luat acasa, are grija de el.
Mi-a spus ca are toate drepturile asupra lui, mai putin cel de a pleca cu el din tara. Mama naturala a acceptat sa fie operat in strainate, daca va fi cazul.
Primele zile "acasa" au fost dificile ptr Cristi, la fel pentru Adelina. Reactii si atiutudini normale ptr un copil abandonat(teama de a dormi, de a face baie, stare de agitatie). Apoi mi-a spus ca s-a mai obisnuit.
La un moment dat dorea sa caute un pediatru care sa il aibe in vedere pe Cristi.
Dr. Neagoe mi-a spus( la momentul raspunsului Mecenat) ca in proportie de 90% A. nu doreste sa il opereze pe Cristi, dupa toate raspunsurile primite. Si cam atit...

Mai multe si mai ales, mai noi informatii, nu mai am aici la "birou"
Cu prietenie, Cornelia



Cornelia multumim de lamuriri. Imi cer scuze se pare ca eu am inteles gresit.

~~Adela &Julia -2 ani-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Nu, Adela, n-ai inteles gresit, exact asha era mesajul: ca Adelina l-a adoptat pe Cristi. Si chiar i-am urat, alaturi de sute altzi membri dc, toate urarile de bine micutzei familii, etc. Nu stiu, asha cum mai spuneau si fetele, Adelina ar trebui macar la 2-3 saptamani o data sa ne mai spuna si noua ce si cum. Mi se pare incorect sa scrii despre copilash, sa ceri ajutorul, sa-l primesti de la atatzia oameni de bine si sa dispari fara nici un cuvant. Cred ca e o datorie morala pe care o are Adelina fatza de site-ul nostru. Si faptul ca e mamica acum (sau nu e???), n-o scuza pentru lipsa de informatii de care ne priveaza. O admir foarte mult pentru lupta ei, pentru tot ce-a realizat, dar ... asteptam toti si dam din umeri cand suntem intrebati de Cristi. Nu-i prea corect. Asta e parerea mea personala de mama si de om.

Salvati un inger:
www.casa-romanilor.ch/teodora.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia Horoiu spune:

Asa a fost transmis pe forum, asa s-a spus mereu: "adoptie". Asa este din punct de vedere moral, sufleteste, uman,material, etc..
Din punct de vedere juridic ce s-a realizat atunci s-a numit "luare spre ingrijire". O etapa premergatoare adoptiei dar nu si necesara.
Necesar ptr adoptie ar fi ca in acte copilul sa nu aibe parinti, sa fie abandonat.
Cel putin mie, A. asa mi-a spus mereu, ca l-a luat spre ingrijire acasa.Nu s-a exprimat ca l-a adoptat.
Repet, este vorba de termenii juridici.
Intrebarea mea era daca intre timp s-a realizat propriu-zis adoptia, cu toate actele necesare.
Asta nu mai stim.
De fapt ne intrebam unii pe altii si ne dam cu parerea, dar raspunsurile nu sint la noi.

Sustin spusele lui Lorelei: "rasplata" celor care au l-au ajutat din suflet pe Cristi este transmiterea periodica a vestilor despre starea lui.

PS: in toata invalmaseala acestor informatii, cine stie, poate ma insel eu; dar, cel putin ptr. pregatirea acelui dosar era necesar sa stiu exact cine are o anume "raspundere" fata de Cristi. Cind am inceput dosarul, persoana de legatura ptr Mecenat urma sa fie Doctorul din Cta, in final(dupa trimitere) in egala masura Doctorul si Adelina. Iar daca dosarul ar fi fost acceptat, era necesar acordul in scris pentru operatie, la notar, din partea mamei naturale/legale a copilul. Deci ???????
Dar toate astea sint din trecut si nu mai folosesc acum.
De fapt, noi am fi vrut doar sa stim ce mai face Cristi, vesti din prezent si nu sa rascolim trecutul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Subscriu la cele spuse de lorelei. Eu, una, am un gust amar si felul cum este abordata problema spune multe. Un lucru e sigur: transparenta nu e cuvant de ordine in acest caz. sunt aici pe forum mamici cu mai mult de 1 copil, care merg la servici si unele nu au nici un sot acasa care sa le ajute, si totusi reusesc sa scrie 2 randuri pe sapt. Nu cred ca, daca ar dori, Adelina nua r avea timp sa scrie 2 randuri pe luna. Singura concluzie e ca nu vrea.

Cristina

Mergi la inceput