Despre gradinarit (4)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Petra,
multam mult pentru raspunsuri. Ieri chiar am fost la Home Depot, dar mare mi-a fost dezamagirea. N-am gasit. Dar ma voi duce azi si voi intreba de lacramioare, ca acum stiu cum se cheama.
Referitor la plantutele mele, toate sunt vii. Asa ca voi deschide o cutie de bere si SPOR LA TREABA!!!
Ciuf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia-daniela spune:

Dragä Ciuf,

mai bine bea berea!!!
Vezi cä la magazinele cu plante si articole pt acestea, trebuie sä existe si un spray pt. frunze...aici este si am cumpärat si eu unul.
Pe al meu aräta o frunzä care strälucea mai tare decit soarele!!!
Intii se curätä frunzele de praf, se sterg sä fie uscate si se stropeste cam de la 20 cm. Vreau sä spun cä am fost tare multumitä de el...a tinut foarte mult!!!...nici nu a fost nevoie sä le mai sterg de praf.
Eu am väzut in camera de asteptare la doctor...mä intrebam: "oare ce le-a fäcut frate, de strälucesc asa???"...pinä cind am dat din intimplare peste sprayul ästa miraculos!!

Hai sä vä mai spun ce am auzit...echipa de fotbal germanä trebuia sä räminä peste noapte la Bucuresti, sä viziteze putin pe acolo...au plecat imediat la aeroport si la ora 1 erau deja in Germania!!!
Vräjealä pe ei...au campionatul in cap si nu s-au concentrat la meci!!!...ce mai...au subestimat tare de tot echipa Romaniei si au luat-o in bot!!!...hihihi...
Ahhh...azi nu am luat bätaie!!!...dar nici nu am väzut vre-un vecin!
Pupici de la Cami.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Aha, buna treaba si cu spray-ul ala pentru plante. Acum mai am o chestie dupa care sa ma uit!!!

Camelia,
Ai grija mare, cand te mai intalnesti cu vecinii ! Sa nu chiui si atunci de bucurie ca au castigat romanii. Asa le trebuie la nemtii aia infumurati, ce nu stiau ca romanii sunt buni la fotbal???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Fetelor, ce sa mai. M-ati corupt si pe mine cu mesajele voastre. M-a apucat o dorinta de gradinarit nebuna. Am fost la magazin sa gasesc lacramioare si tot nu am gasit fir-ar ea sa fie de treaba, dar nici cu mana goala n-am plecat. M-am ales cu niste crini orientali, capsuni si Chinese lantern - portocalii (cresteau prin padurile de acasa), un sac mare de pamant si vase. Cum nu am inca gradina, casuta mi-e plina acum de vase. Citeam la crini ca trebuie sa beneficieze de un program scurt de frig, asa ca peste noapte i-am scos in magazioara si au fost 33 F, putin peste 0 C. Sper sa fi fost in regula cu bietii de ei.
Sotul meu deja facea baza de mine de dimineata ca mi-au iesit capsunile. Nesuferitul!!! Iar eu am pus atata suflet...
Pupicuri, Ciuf
Multam mult pentru spray. Voi cauta si eu. Pana atunci pot incerca cu berea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by camelia-daniela
Ahhh...azi nu am luat bätaie!!!...dar nici nu am väzut vre-un vecin!
Pupici de la Cami.[/green][/i]



ce obiceiuri proaste au vecinii tai! sa te aperi, auzi, sa nu-i lasi numai pe ei sa dea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Uite ca m-a intrebat o prietena de aici: cum sa faca ea sa omoare niste gandaci de gradina, cica sunt gri, care traiesc la umezeala. Cred ca stiu unde i-a vazut ! In casuta de lemn din gradina in care nu s-a umblat de ani de zile (Deh! sta in casa cu chirie ) si cand a deschis usa colcaiau pe acolo ...
Poate stiti de un spray sau praf cu care poate sa-i omoare ????

Si m-a mai intrebat ceva si nu am stiut dar am uitat acuma ...

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonab spune:

Eu am pe laterala casei o fasie de pamint care din cauza fundatiei "peluzei" (nici nu stiu daca-i spune asa) nu are prea multa adancime caci vine si casa vecinului alaturi.
Deci ce pot planta eu intr-un pamint care are cam 15-20 cm adancime ? Eu am pus iarba si la colturi am pus pansele. E pacat sa nu folosesc si bucata asta mai ales ca bate soare frumos si mult acolo. Parca as vrea sa pun si altceva in afara de flori - ma refer la legume ?

Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by ciuf

Fetelor, ce sa mai. M-ati corupt si pe mine cu mesajele voastre. M-a apucat o dorinta de gradinarit nebuna. Am fost la magazin sa gasesc lacramioare si tot nu am gasit fir-ar ea sa fie de treaba, dar nici cu mana goala n-am plecat. M-am ales cu niste crini orientali, capsuni si Chinese lantern - portocalii (cresteau prin padurile de acasa), un sac mare de pamant si vase. Cum nu am inca gradina, casuta mi-e plina acum de vase. Citeam la crini ca trebuie sa beneficieze de un program scurt de frig, asa ca peste noapte i-am scos in magazioara si au fost 33 F, putin peste 0 C. Sper sa fi fost in regula cu bietii de ei.
Sotul meu deja facea baza de mine de dimineata ca mi-au iesit capsunile. Nesuferitul!!! Iar eu am pus atata suflet...

Ciuf draga, contaminare placuta!
Uite despre crini: mi-a adus si mie anul trecut cineva 4 acrini imperiali portocalii, i-am pus in gradina dar nu au inflorit anul trecut, insa anul asta au rasarit niste frunze falnice... Pina cind au ajuns franjurite rau de tot! Exista niste bestii mici si rosii care maninca de preferinta frunzele crinilor... Asa ca i-am cules (cu radacini cu tot) din gradina si i-am pus in ghivece, protejati de bestiile mici! Iarna au petrecut-o afara in pamint si... au rezistat!
Hihi, ma faci sa rid cu sotul tau!!! Al meu a fost si mai si, cind am pus rasaduri pentru ridichile mele cireasa mi-a facut o farsa si la vreo saptamina numai mi-a pus niste ridichi prin cutie... M-am cam mirat eu ce repede au aparut!!! Hehe, dar a trecut, acum am ridichile mele afara, nu prea multe ca au fost aventuriere rau, dar de-o salata tot iese. Chiar, trebuie sa le recoltez!
Va pe toate, si Cami, asa e, nu te lasa, bate-i si tu pe vecini!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Cleo si Otilia,
Nu o instigati la violenta pe Cami, pentru ca ea a chiuit si sarit in sus , in timpul meciuclui cu Ro!( cand ei saracii sufereau!)

Ciuf,
Vorba Otiliei: "contaminare placuta" aici printre noi la gradinarit.

Hai nu ma speriati cu crinii imperiali, ca si eu am pusi 2 in pamant in gradina, inca nu au iesit pentru ca i-am pus nu demult, dar sa prind eu vreo ganganie la ei ca aia sunt!
Prin gradina mea nimic deosebit, doar ca a plouat si este un pic mai rece azi. Ieri mi-am facut niste cosulete cu flori in mijloc am pus un fel de iarba ornamentala cu frunzele ascutite si lungi, pe margine, am pus petunii batute, si fucsia rosii. Sper sa fie frumoase toata vara.
Cam atat, pe azi,
Spor la treaba si la toate fetelele harnice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Fetele!!! Astazi o sa maninc prima salata cu ridichi din productia proprie!!! Nu au iesit prea multe... dar destule incit sa fiu incurajata si la anu' sa fac mai bine!
Pentru cine vrea sa-mi admire prima ridiche culeasa din prima recolta productie proprie:
http://community.webshots.com/user/laadelita
albumul: flori; poza: webmon1radis!
Eh, ce ziceti? Ridichea am scanat-o direct in marime naturala, fara sa treaca prin vreun aparat (sunt saraca, n-am aparat numeric)
Va , o sa va spun mai tirziu si daca a fost buna!

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput