Despre gradinarit (4)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Aurelia


.... eu prefer sa le dau granule albastre si sa-mi imaginez ca cei care le-au fabricat au pus in ele substante care-i omoara fara dureri ,in somn eventual !.....


Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538



Da, da Aurelia, eventual granulele alea albastre, sunt facute din substante afrodisiatice si din droguri, intr-o asa combinatie incat melcii mor de ... placere!

Cat despre portectia mainilor la gradinarit, nici mie nu-mi placea sa lucrez cu manusi la inceput, dar cand am vazut cum imi arata mainile si unguule(si asa slabe!) mi-am pus frumusel manusele! Si inca ceva, ai si ele un efect bun, si anume, inainte de a merge la gradina eu ma dau bine de tot cu crema de maini, si apoi pun manusile pe maini(eu am manusi din fibra textila, doar in palme cu un pic de cauciuc, nu de alea de cauciuc, de menaj!)si mainile se incalzesc in manusi, ceea ce este benefic pentru mainile si crema care intra mai bine in piele!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

quote:
Originally posted by Aurelia


ANTO mama teroristilor si a sadicilor! tu esti mey! cu sarea ta! eu prefer sa le dau granule albastre si sa-mi imaginez ca cei care le-au fabricat au pus in ele substante care-i omoara fara dureri ,in somn eventual !La mine in cap inca se mai duce lupta intre fixatia mea de a nu omori nici o fiinta vie si nervii pe care-i am cind i-mi vad florile mincate !



Aurelia draga, acum ca te "aud" pe tine...mi se pare si mie ca eram sadica, dar pe bune: n-am putut sa ma spal linistita pe dinti cu melcu-n ochi...si alt melc strivindu-se cu gratie pe jos...Uf! Da' sa stii ca te admir sincer ca nu vrei sa omori nimic din ce inseamna viatza!
Otilia, ma tot gandesc la "tema acasa"...aia cu titlul...nu-mi vine nici o idee .
Petra, ce mai fac florile tale? Si-au dat toate caciulile jos?
Mai Cami, mi-aduc aminte cum ca al tau sot se simtea nebagat in seama si de aici suparare...da' tu cu el faci poante cum faci cu noi? Ca nu vad sa mai poata fi suparat cineva care se tavaleste pe jos de ras :).
Numai bine.
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Dragelor, am si eu un copacel yucca, nu stiu mai nimic despre el, am citit cate ceva pe net si am inteles ca nu prea e pretentios si totusi a inceput sa se usuce. Am zis ca din cauza ca n-am scos dopul ghiveciului si e radacina uda ca nu se scurge apa. Am scos dopul, acum ca e cald il tin afara pe copacel si tot amarat e, si eu mai amarata ca el ca sunt neindemanatica si nu stiu ce sa-i fac. Daca aveti copacel din asta, poate ma invatati si pe mine.

Si mai am o intrebare: in jurul casei avem tot felul de tufe pe care o sa le scoatem si printre ele am vazut ca au aparut branduse si lalele. Tot aici am citit ca plantele cu bulbi se planteaza toamna. Pot sa scot acum floricelele, totusi, de unde sunt si sa le gasesc alt loc sau musai astept pana la toamna?
Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri,

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Oana,
eu cred ca daca le iei cu mult pamant (sa nu le strivesti deloc radacinile),le poti muta si acum. Totusi asteapta sa vezi ce spun si fetele...ca sa nu ma bati numai pe mine :).
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ika spune:


Frumoase flori Otilia!
Mai ales aceea cu numele Adelita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Oana eu numai pentru yucca pot sa-ti raspund ,am si eu unul si l-am avut si eu afara ,dar se pare ca nu-i place afara!desi este apropae un arbore este planta de interior ,se intilneste cel mai des in holuri de institutii ,cabinete medicale si in incaperi in general ,al meu merge bine de cind l-am bagat in casa iar de udat i-i pun un pahar de apa pe saptamina nici prea mult nici prea putin ,insa in casa el se simte cel mai bine ,am vazut si la dentistul und emerg eu ,au unul asa de mare in sala de asteptare ce a ajuns pina in tavan!

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Pentru YUCCA, trebuie asigurate conditii de umiditate reduse, semiumbra, nu in actiunea directa a soarelui, si totul merge bine.
Am avut si eu o yucca, in Romania,o scoteam pe balcon vara dar sa nu bata soarele pe ea direct. Nu trebuie udata prea tare, adica pamntul sa nu fie mereu ud, pentru ca-i putrezesc radacinile si moare. Si acum o yucca, nu o tin nici macar in fata geamului unde bate soarele si o ud cand vad ca pamantul este uscat -uscat.
Mi-e imi place foarte mult aceasta floare.

Anto,
ehe, caciulitele de la flori le-am dat jos de mult tare, cu fularele si manusile a fostr mai greu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Va multumesc din suflet fetelor nu va dati seama ce bucurie mi-ati facut ca m-ati luminat
milioane de
ma duc sa-l bag in casa.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Oana,
Yucca ta este de aia cu frunzele late si tulpina groasa sau cu frunzele subtirele si dese?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Cred ca din aia, il cheama yucca elephantipes sau common name spineless yucca. Stai sa caut ceva poze pe net:
http://plantsdatabase.com/showpicture/733/
Asta-i, numai ca e mai mic si mai chel saracu' acum, de fapt sunt doua intr-un ghiveci.

Si mai am un ponytail palm, aluia ii merge bine, ii pun apa foarte foarte rar, trupul lui e ca un butoias si acolo strange el apa. Sa pun si o poza:
http://www.geocities.com/RainForest/Vines/7025/ponytail_palm.html
al meu are "parul" mai lung

Oana_B

Mergi la inceput