Varsta minima pentru botez?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

pe scurt: minim 8 zile, maxim 40 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Va foarte multumesc tuturor! Ma asteptam la mai multe raspunsuri de la mamici (si tatici) cu pui botezati la varste mai "fragede" de 6-8 saptamani dar se pare ca ori ju exista,ori forumula sta cu botezurile si nuntile nu e vizitat de cei care deja au terminat cu respectivele treburi :))) .
@ Margot, mi-ai dat o speranta,daca zici ca fetita ta a fost botezata la 3 saptamani... DUpa aceea ati factu chef la restaurant sau ati fugit acasa la nanica?
@ Joxy , multu de raspuns, iar a fost dfe ajutor!


Laura si papusica din burtik (39 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

Eu mi-am botezat doi dintre copii la 4 saptamini si nu a fost nici o problema.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirela Anca spune:

Pe baiatul meu l-am botezat la 7 saptamini. Nasii nu trebuie sa fie cununati ,dar cred ca trebuie sa fie de religie ortodoxa ,amindoi.
Cred ca preotul o sa-ti boteze bb -ul si la trei saptamini ,dar in cazul asta tu nu poti sa asisti la botez .Molifta se citeste la 40 de zile ,pina atunci tu nu ai voie in biserica .Nastere usoara si un bebe sanatos !

Mirela si Cosmin 1 an si 7 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana76 spune:

Botezul se face intre a 8-a zi de la nastere si 40 de zile. Noi am botezat-o pe Andreea la 35 de zile.

Iuliana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana_ spune:

Pe Andy l-am botezat la 2 luni jumate. Am fi vrut la 6 sapt dar eram in post....stiu ca se poate si in post dar parintiilor nu le-a placut ideea ...


Dana&bb Andy(1 an si 2 luni)
http://community.webshots.com/user/danaiakob

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Dupa botez, cheful de rigoare la restaurant.Eu stiam ca la botez nu poate sa raceasca asa ca am stat fara nici un stres.
Margot

Mergi la inceput