Varsta minima pentru botez?

Varsta minima pentru botez? | Autor: Lauraa

Link direct la acest mesaj

Salut°
Am o intrebare la voi. Care este varsta minima la care un copil poate suporta tot ceea ce tine de botez? ( dus la biserica,lume in jur, mers cu masina in fine - agitatie)
Deoarece mama mea va fi la noi doar cca.- 3saptamani dupa nasterea copilului,vreau sa fac botezul la aceasta varsta, ca ea sa nu piarda evenimentul.Mai tarziu ar fi cam greu, in sensul ca ar trebui sa vina din nou din Ro ceea ce nu e chiar usor (serviciu,costuri,etc). Dar ma intreb daca 3 saptamani nu e o varsta prea frageda pentru un copilas? Din partea preotului exista vreo piedica? Exista o varsta "standard" de la care se poate boteza copilul in biserica?

Ah, uite ca mai am o intrebare: Nasii de botezt trebuie sa fie cununati religios? Nasii nostri sunt o combinatie (ea-ortodoxa, el - catolic) si nu sutn cununati la nici o biserica doar la sfat.) Este vreo problema?

Botezul va fi ortodox.
Multumesc pentru atentie!

Laura si papusica din burtik (38 saptamani)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Laura, din cite stiu eu, botezul se face dupa 40 de zile de la nastere. Despre nasi, am auzit si pareri pro si contra.

Dar, cel mai bine ar fi sa vorbesti personal cu preotul. Oricum trebuie sa vorbesti cu el sa stabiliti data botezului.
Daca nu mai ai timp sa mergi la biserica pina nasti, atunci poti sa-l suni (cred ca este numarul lui undeva pe site, daca nu, pot sa-ti fac rost de el)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamunti spune:

Mai despre nasi daca trebuie sa fie cununati eu iti zic ca nu.Nu trebuie sa fie cununati religios.Nepoata mea o are ca nasa pe sora cumnatului meu si ea era divortata.La botez nu conteaza ca nasii sa fie cununati,la nunta da.Asa ca stai linistita.
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ella spune:

..nici nasii fetitei mele nu au fost cununati(acum sīnt) el evanghelic si ea catolica..nici o problema.Noi am botezat la 4 luni.

Ella

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

Uite ce zice Catehismul:
"La nevoie,Botezul se poate face oricand, si indata dupa nastere.De regula si de obicei se face la opt zile dupa nastere, in orice zi de sarbatoare, dupa Sf Liturghie."
Asta scrie la Catehism.Daca e pe alese, atunci ar fi mai bine sa astepti putin.Pe noi ne-a sfatuit pediatra sa ferim copilul in primele doua luni de aglomeratie, agitatie etc.
Despre nasi, catehismul spune asa:"Nasii trebuie sa fie oameni maturi, ortdocsi, buni crestini.Parintii nu pot fi nasii copiilor lor."
Ar fi bine sa te sfatuiesti si cu preotul care va boteza copilul.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Fetita mea a avut 6 sapt. cind am botezat-o, iar la a doua intrebare nu e obligatoriu ca nasu(nasa) sa fie casatorit(a).Cel putin la ortodoxi asa este!Nu cred sa ai o problema cu fetita doar sa te asiguri ca nu e curent pe acolo, apa sa nu fie rece(sa fie calduta)..aranjezi cu preotul.Sanatate si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Va multumesc pentru raspunsuri!!!
Bombi, am si eu nr. preotului pe undeva dar vreau sa merg sa vb. personal.Daca apuc duminica asta...
Nu imi e frica de frig sau de apa,cred ca va fi incalzita,daca nu, voi cere eu iar in iunie nu va fi frig afara.Mie imi e de toata agitatia care vrand-nevrand va avcea loc. As vrea sa stiu daca pe site mai exosta bebici botezati la asa o varsta frageda!
Multumesc!

Laura si papusica din burtik (38 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebetica spune:

Minim 6 saptamani. Cel mai indicat 10 saptamani.

Ioana si Stefan Dimitri
http://babycenter.shutterfly.com/osi.jsp?i=67b0de21b371605805da

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Freia spune:

eu am botezat-o pe Alexa la opt saptamani. Molifta am facut-o la 40 de zile de la nastere ca la carte.

singura cerinta pt nasi si pt cei ce participa la botez e sa fie si ei botezati. Eu am avut o prietena care nu era si a fost botezata pe loc cum s-ar spune ca sa poata participa.

A, si Alexa a stat cu suzi in guritza si era linistita... a si zambit un pic.


Freia si bebe Alexa

http://community.webshots.com/user/freia_ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

Despre varsta minima la cat se pot boteza bebii nu it pot spune nimic ptr. ca nu stiu, ceea ce iti pot spune este ca la botezul fiicei mele, a venit doar nasa, nasul (adica sotul ei) m-a lasat cu ochii in soare. A avut niste probleme de sanatate grave in familie si a trebuit sa plece de urgenta. Asa ca eu si tot familionul+prietenii ne-am trezit doar cu nasa in biserica, fara nas. Cand a intrebat popa cine e nasul, m-am uitat in jur, l-am luat pe varul meu de mana, ca era cel mai aproape de mine, l-am intrebat daca vrea sa fie nas, a zis da, asa ca i-am pus lumanarea in mana si i-am dat un branci in fata. Nasa si nasul fiicei mele nici nu se cunosteau pana la botez. Ei, asa mi-am ales eu nasii. Socoteala de acasa nu a corespuns cu cea din targ, asa ce ne-am adaptat momentului.

Nastere usoara si multa sanatate si daca simti si iti doresti ca mama ta sa fie la botezul nepoatei ei, fa botezul pana la trei saptamani ca doar nu se intampla nimic. Dupa parerea mea se poate, nu trebuie sa astepti nu stiu cate saptamani. Vorbeste cu preotul si eu zic ca te va intelege, chiar daca in unele carti scrie altfel.

Pupici si nastere usoara.
Nu uita sa ne dai de stire cat mai repede dupa eveniment.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Noi am botezat-o pe Bianca la 3 saptamani si nu am avut nici un fel de neplaceri.Era iarna , botezul a fost pe 24 februarie.Mi-au luat-o nasii si au mers cu ea pe jos pana la Catedrala(5 min).Slujba a fost facuta ca la carte.Singurul repros din partea preotilor a fost de ce i-am pus 2 nume(Bianca si ioana).
Multa sanatate si distractie placuta.
Margot

Mergi la inceput