Sa vorbim limba japoneza

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sorina-Alexa spune:

おはよう!
Ai avut o idee foarte buna Ralucami
Ma inscriu si eu in clasa ta

またね!

Sorina.
"If you respect others,they will respect you!"
http://community.webshots.com/user/sorina1982

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninja spune:

quote:
Originally posted by michiyan

Tsuta sakana esa yaranai.(pestelui prins nu-i mai trebuie mancare)


Beeeep! Wrong answer! Mai incearca o data ca n-ai nimerit-o.

---------------------------------------------------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
www.geocities.co.jp/WallStreet/4076/index.en.html" target="_blank"> The Sea of Japan and Koreans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

Poate ajuta si asta:http://www.thejapanesepage2.com/kanji/ip.htm
Asta pentru avansati ,test level2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Wow fetele,ce harnice sunteti.Habar nu aveam ca exista un asa subiect si il descopar cind deja are doua pagini.
Frumos ,bravo mie
Ce sa zic,tare mi-ar placea sa-mi imbunatatesc nivelul de kanji,azi asa maine asa,uite ca nu vor sa se memoreze singure
Am cite o perioada de elan,mama maaaaamaaa,apoi iar "adorm in front cu arma`n mina"
Cele cu pitici acasa cred ca stiti ce "fain" e sa pui mana pe pix si sa urle graunta ca vrea si ea sa scrie ,dar musai pe cartea ta
Mie imi place sa urmaresc la tv.cind scriu.Stiti ca asa e practica la ei,vorbesc si scriu in acelasi timp.Uite asa mai prinzi cite un kanji.
Si obsnuiesc sa ma "laud" ca o sa invat cind o sa mearga fii-mea la scoala
Va dati seama ce rusine,sa te invete copilu kanji
Sa vad cum o pacalesc si mai fur cite putin timp si pentru invatat.
Spor la invatat .
Nicole&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

voi cum faceti sa tineti minte un semn din ala?? m-am uitat pe cateva la un link dat de voi si oricat m-am uitat tot n-am vazut nici o legatura intre liniutele alea. Macar sa-l recunoasc, darmite sa-l scriu!!! Exista o corelatie intre felul cum sunt desenate si semnificatia semnului? Sa nu-mi spuneti ca va bazati exclusiv pe memoria fotografica!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Nu stiu ceilalti cum fac,dar pt mine ,memoria fotografica este de mare ajutor.
Fiecare kanji are o ordine in care sunt scrise,dar fiecare la rindul lui se "citeste"in mai multe feluri.
Un kanji "luat" singur inseamna ceva,intr-un context acelasi kanji se poate citi altfel si poate insemna altceva.Depinde de semnul (kanji)pe care il are alaturi.
Vai de explicatiunile mele
Draga Cristina nu stiu daca ai inteles ceva,dar asa reusesc citeodata ,nici eu nu inteleg ce vreau sa zic
Sa stii ca sunt multi japonezi care au invatat si care stiu asa mai cum sa zic "papagaliceste",cum sunt si multi care citesc pe ghicite.
Si au multe semne pe care nu le stiu dar din context inteleg in mare despre ce este vorba.
Cred ca iar te-am facut sa intelegi Azi e una din zilele mele super faine.
Nicole&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Cristina, unii kanji provin din desene primitive simplificate pe parcurs (ex. munte 山, rau 川, soare 日、gura 口.
Altii provin din semne . Kanjii care reprezinta numere, se folosesec degetele sau alte semne ( de la 1 la 3, cate un deget 一, 2 二 respectiv 3 三, pentru patru sunt mainile unite cu cate 2 degete de la fiecare 四).
Unii kanji care reprezinta idei abstracte ce nu pot fi ilustrate prin semne sunt reprezentati cu ajutorul liniilor si punctelor (ex. sus, de la o line cu un punct deaspura a evoulat la 上, jos, de la o linie si cu un punct dedesubt a evoluat la 下 ).
Alti kanji sunt de fapt o combinatie de kanji (ex . din kanji-le pt soare 日 si cel pt luna 月 reiese 明 cu intelesul luminos ).
Nu stiu cat de inteligibile sunt explicatiile mele, o sa incerc sa caut niste poze pe internet (sau o sa le fac eu) cu evolutia unor desene/semne in caractere.


"Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti."
Eli, in 22 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michiyan spune:

Daca am gresit,de ce nu ma luminezi tu Ninja,poate tu ai traduce printr-un proverb romanesc,eu l-am tradus mot a mot dupa cum mi-a fost mie explicat in engleza.Si daca tot esti asa tare la traduceri, cum ai traduce TEISHYU GENKI DE RUSU GA II?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninja spune:

Bre adminule, fi-ti-ar baza de date! Asa, unde ramasesem, pai ori e iranai ori yaranai? Nu-i mai trebuie sau nu-i mai dai? Proverbul ala nu-l traduc ca o sa-mi sariti iar in cap! Cu el, te-ai dat si v-ati dat de gol. Vi se potriveste de minune!!!

---------------------------------------------------------------
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
www.geocities.co.jp/WallStreet/4076/index.en.html" target="_blank"> The Sea of Japan and Koreans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel_jp spune:

quote:
Originally posted by eli

Cristina, unii kanji provin din desene primitive simplificate pe parcurs (ex. munte 山, rau 川, soare 日、gura 口.
Altii provin din semne . Kanjii care reprezinta numere, se folosesec degetele sau alte semne ( de la 1 la 3, cate un deget 一, 2 二 respectiv 3 三, pentru patru sunt mainile unite cu cate 2 degete de la fiecare 四).
Unii kanji care reprezinta idei abstracte ce nu pot fi ilustrate prin semne sunt reprezentati cu ajutorul liniilor si punctelor (ex. sus, de la o line cu un punct deaspura a evoulat la 上, jos, de la o linie si cu un punct dedesubt a evoluat la 下 ).
Alti kanji sunt de fapt o combinatie de kanji (ex . din kanji-le pt soare 日 si cel pt luna 月 reiese 明 cu intelesul luminos ).
Nu stiu cat de inteligibile sunt explicatiile mele, o sa incerc sa caut niste poze pe internet (sau o sa le fac eu) cu evolutia unor desene/semne in caractere.


"Daca stai sa ii judeci pe oameni, nu mai ai timp sa ii iubesti."
Eli, in 22 saptamani

[center][/cent





Ai perfecta dereptate..fiecare kanji semnifica cate ceva ..rau ape pomi..dealuri,munti si etc..asta este usor ,mai greu este pentru partea "2" ..si alte cele...astea nu le-am invatat inca ...ma straduiesc..totusi!

Mergi la inceput