sa invatam germana impreuna

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by monicaa
[
Mai fetelor lamuriti-ma si pe mine despre ce vorbiti, bitte bitte. Ca modelul de ZMP de pe Goethe de pe pagina zice ca sunt 30 de pct maxime ptr fiecare din capitole :lesen, hören etc.Cum adica am facut 15 din 28? Sau vorbiti de alt examen?
Monica



Monica eu pe asta l-am facut: http://www.goethe.de/i/deitest.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by 1Sanziana

Fetelor,ajutati-ma,va rog cu niste informatii despre cursurile de germana care se fac in Germania.




Eu am facut cursurile la Bildungswerk für Friedensarbeit.Si am fost ff multumita. Am incercat sa schimb dupa Grundstufe 1, in speranta ca poate gasesc ceva mai ieftin, dar dupa ce am testat piata am constatat ca nici unul nu este mai convenabil. In schimb , in Mitelstufe 1 am avut colegi care au plecat de la Goethe, ptr ca nu erau multumiti si mai plateau si o groaza de bani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Crystine mersi pentru link.
Mai fetelor pai testul ala e rasu/plansu.E prea simplist, nu acopera o gramada de chestii si mai spune si prostii. Cica eu sa ma duc la Oberstufe.Pai daca ii spun profului meu asta lesina.Apropos..am facut 27.
Nu stiu cum e pe la voi la cursuri, dar eu am dat de un tip super exigent.E la limita..adica te toaca cat sa nu te descurajeze de tot.Pai de ex daca fac tema , ditamai compunerea si am 2 greseli amarate (de obicei terminatii la adjektive) ma face cu ou si cu otet.Parerea lui: daca nu le pui tot timpul bine inseamna ca nu stapanesti subiectul.Si noi trebuie sa "simtim" germana nu sa ne gandim la scheme si tabele cand avem ceva de facut.
Eu ziceam de examenul propriu-zis care e la Goethe pe site:
http://www.goethe.de/dll/prf/pba/zmp/mat/web/deindex.htm
Daca l-a facut cineva sau il face, astept opinii.Eu inca nu m-am uitat...il las pe post de surpriza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

quote:
[quote]Originally posted by 1Sanziana

Fetelor,ajutati-ma,va rog cu niste informatii despre cursurile de germana care se fac in Germania.Eu locuiesc f aproape de Nürnberg si Erlangen


ok....hai ca situatia ta este asemanatoare cu a mea, pasi de urmat:

1. te gandesti unde ai vrea sa studiezi: Nürnberg, Erlangan-care e filiala de la Nürnberg, sau Bamberg, caci astea ar fi in zona ta

2. cauti la centrul la care l-ai ales...ce profile au si de acolo iti alegi cam ceea ce crezi tu ca ti-ar placea si ai si reusi sa faci

3. suni la ei ( de obicei direct la recoratul profilului [ din propriile telefonae stiu ca Nürngerg-Erlangan-Bamberg-Würzburg- au rectorate pt. fiecare profil in parte], sau poti suna la fac. la biroul de Ausläner, si intreba ce teste de germana iti prebuie pt. a fi admisa la facultate (eu am sunat la Nü-Er. -Bamberg si Wü) si mi s-a spus ca toate accept ZMP, si ma sfatuiesc sa il fac ala fiind mai usor decat DaF, fiindca in primul an de fac. oricum o sa fiu obligata sa fac curs de germana care se face in cadrul fac. si apoi sa dau test DaF,- dar testul DaF mi-au mai spus ca este discutabil, dar cursul in cadrul fac. nu!)

4. dupa ce ti-au spus ce teste iti trebuie, incepi si cauti cursurile pregatitoare, adica sa nu te apuci sa faci unul greu cand puteai rezolva si cu ceva mai usor. Eu am intrebat ca daca fac DaF mai trebuie sa fac cursul in primul an si mi-au spus ca da, la totate cele 4 centre

5. poti intra si pe paginile fac. si sa cauti informatii, si de obicei gasesti cam tot ce ti-am spus eu ca trebuie s ate informezi direct pe pag. asa ca trebuie sa suni doar daca iti apar nelamuriri, sau esti mai sigura asa

de obicei Volkhochschule(VHS), are cursuri de la incepatori la avansati, teste ZMP, DaF, bafta! si nu sunt scumpe, sau la fel de scumpe ca altele.

P.S: apropo, unde stai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_alex spune:

Buna fetelor,
buna ideea cu invatarea limbii germane impreuna.

Crystianne,
si eu am facut cursuri la Bildungswerk für Friedensarbeit si am fost foarte multumita.Cand am citit la tine ca ai facut acolo germana am dat imediat la profil....surpriza, esti in Bonn ca si mine ,si se pare ca am facut germana la aceasi scoala.Pacat ca nu in acelasi timp:).
In cazul meu din cauza lipsei contactului cu nemtii( statul acasa in perioada de sarcina, iar acum cu cel mic)s-a cam dus germana.Vorbesc dar fac multe greseli care nu le faceam inainte, plus ca trebuie sa stau putin sa ma gandesc inainte sa raspund.Am facut germana pana la Mittelstufe 1( inclusiv).
Mi-am propus sa ma apuc iar de invatat numai ca nu prea mai am timp.
Acum ca v-am vazut pe voi ce harnicute sunteti in a invata sau perfectiona germana......mai ca mi-ati dat si mie avant :).

Spor la treaba!
Crystianne sper sa mai povestim ,si poate dam si o intalnire dar nu in germana:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cami_alex, bine ai venit! stii unde am invatat eu germana? cu copilul la Spielgruppe:))

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

si eu tot la Spielgruppe am invatat germana

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Bine ai venit printre noi Cami

Desigur mi-ar face placere sa stam la o barfa. Mai este prin apropiere si Mirunda si Mamicadulce.
Mai cunosc si eu 2-3 fete care sunt din Romania.

Daca vrei facem schimb de nr de tel pe PM.

Mergi la inceput