sa invatam germana impreuna

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

heeeiiii, cred ca v-am speriat cam tare, nici eu nu-s as, stati linistite!!! la cursul de pregatire iti arata exact ce se cere de la tine si e de un real ajutor.

cu notele: de fapt reprezinta nivele, deci e invers ca la note: TDN=testdafniveau: TDN5, TDN4, TDN3, sub 3 nu-ti mai da nota ca esti la furat.
aici aveti mai multe detalii: www.testdaf.de

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Camelia spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Ohoho... daca ar fi dupa testul asta ar trebui sa fiu fericita. Dar nu sunt! Ptr ca am raspuns corect doar la 23 :-(((
Cica trebuie sa fac Mitelstufe III. Dar daca m-as duce sa dau testul DAF as fi cizma.





Parca m-ai descris pe mine! Si eu, conform testului aluia, ar trebui sa fac Mittelstufe III.Pai eu n-am terminat inca nici Grundstufe! E drept ca profu nostru lucreaza cu noi la un nivel mai avansat (ca "suntem copii destepti", ca sa-l citez pe el ).Dar chiar asa mare diferenta??? La DAF nici nu indraznesc sa ma gandesc inca!L-am programat pt anul viitor.
No, acuma gata cu povestile !Ma apuc sa-mi fac temele si sa mai invat ceva.

Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osolita spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

Intr-adevar nu e o veste prea buna. La ZMP la Goethe Institut se rotunjeste in jos nu cum stim noi,in sus.Adica eu am avut asa (1,2,3,4)
Proba1 : Sehr Gut
Proba 2 : Gut
Proba 3 : Befriedigend
Proba 4 : Ausreichend

Rezultat: Befriedigend

La noi s-ar fi facut media matematica si ar fi iesit rezultatul GUT,dar aici... Deci eu am luat acelasi calificativ ca japoneza de la curs care abia rupe dar a luat notele : 3,3,3,4 . Si tot Befriedigend a primit...



Laura, nu se face media aritmetica, ci nota finala se stabileste in functie de intervalul in care se afla punctajul total. De ex. pentru nota 1 trebuie sa ai in total 4 sau 5 puncte. Nu stiu sigur cum sunt intervalele care urmeaza, problema e ca pentru 1 si 2 intervalele sunt mici iar pentru restul notelor sunt mai mari. Pentru befriedigend am impresia ca intervalul este intre 10 puncte si 14. Din cauza asta si tu si japoneza aveti in final acelasi calificativ. In scoli se mai face totusi o diferentiere, adica cei de la capatul de jos al intervalului au 3+ si cei de la marginea superioara 3-.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Intrebare : Daca iei o nota care nu-ti convine, poti sa mai dai inca o data testul? Aveti idee din cat in cat se organizeaza?

Bine , imi dau eu seama ca mai platesti inca o data, dar daca sa zicem iti trebuie nota mare la facultate...

E cineva pe aici (care nu a invatat de mic) caruia ii place limba asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

se da de 4 ori pe an, poti sa-l dai de cate ori vrei, dar daca faci curs de preg. profa iti spun daca are rost sa te prezinti sau nu, ca sa nu cheltui bani degeaba (costa 110 eur).

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Din cate stiu eu, DSH ai voie de 2 ori. Test-Daf de cate ori vrei tu.
Da, sigur ca imi "place"
Cand eram inca in Ro speram la o tara vorbitoare de engleza, caci engleza a fost, este si ramane iubirea mea dintai. Da' n-a fost sa fie
Acu' tre' sa-mi bat capu' si sa-mi omor timpu' invatand prepozitii, verbe cu prepozitii si Nomen-Verb Verbindungen si etc etc etc......

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Fetelor,ajutati-ma,va rog cu niste informatii despre cursurile de germana care se fac in Germania.Eu locuiesc f aproape de Nürnberg si Erlangen,asa ca presupun ca se oragnizeaza si aici.Cum sunt preturile si cam cum este programul de cursuri?
Este vreo sansa sa urmez o facultate in Germania?Asta intr-un viitor indepartat pt ca deocamdata cunostintele mele de limba sunt asa slabe.
Cum si care din atestatele de limba te ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

sanziana, uita-te pe www.vhs.de. Cat despre certificate, depinde de facultate, cerintele difera de la una la alta.

completez tot aici: daca vrei sa studiezi, aici tb sa o iei de la coada la cap, adica intai te hotarasti ce vrei sa faci, te uiti sa vezi ce conditii are facultatea respectiva si apoi te pregatesti pt testele cerute.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 1Sanziana spune:

Multumesc mult,Cristina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

quote:
test(ala de la goethe)si tot asa am 15 din 28

quote:
Ptr ca am raspuns corect doar la 23 :-(((



Mai fetelor lamuriti-ma si pe mine despre ce vorbiti, bitte bitte. Ca modelul de ZMP de pe Goethe de pe pagina zice ca sunt 30 de pct maxime ptr fiecare din capitole :lesen, hören etc.Cum adica am facut 15 din 28? Sau vorbiti de alt examen?
Danke.
Eu inca nu am incercat sa il fac.vreau sa imi fac timp intr-o zi sa simulez in timp real.asa am facut si cu ZD, si ce am facut acasa cam asa am facut si la examen.

Monica

Mergi la inceput