sa invatam germana impreuna

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

cora, categoric da. Chiar si asa schiop cum l-am facut il consider absolut necesar. Nu inveti gramatica decat f putin, pe langa, in esenta se fac doar exercitii de care se dau la ex., iti spune ce se cere, etc.etc.
Dar poate tu poti afla dinainte cine preda sa nu patesti ca mine:(

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Fetelor, voi la ce nivel sunteti? Pt ca eu am diploma de mittelstufe 2 de la Uni Oldenburg, si dupa trei ani de pauza am facut acum testul de la goethe pe net si am raspuns doar la 15 din 28, adica mst 1....
E adevarat ca eu am luat contact cu limba doar 8 luni in total...dar sunt tare trista.
Voi unde va incadrati? Poate ne gasim parteneri de nivel!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

sabina, stai sa vad ce note iau si iti spun:)

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Buna fetelor, uite am zis sa va dau si eu site interesant dupa pararea mea care este in cele doua limbi adica Germana -Romana e si grmatica tot ce vretzi acolo gasitzi mai ales pentru incepatori.

http://www.e-scoala.ro/germana/lectii/index.html

MonicaGj,uita-te aici poate e bun si pentru tine...eu sunt sigura ca e bun

Numai bine si bafta la invatat.
Cu drag.


Fabya

http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolada spune:

buna fetelor,

ce ma bucur ca v am gasit,n am apucat sa citesc toate cele 5 pagini,dar le citesc eu maine.am citit o pe prima si m am enervat la culme ca am intrat pe niste site uri din cele recomandate de voi si n am dat de ce vroiam eu.macar am facut un test(ala de la goethe)si tot asa am 15 din 28 ca sabina,dar nu i bai,ca eu abia am inceput in octombrie anul trecut cu germana,fac cursuri la wifi salzburg,acum am ajuns la deutsch 4.chestia e ca nu fac conversatie(teoria i buna,practica ma omoara)cu al meu vorbesc engleza.
ma primiti si pe mine?mai e cineva la nivelul meu(nivelul broastei)



carolada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Ohoho... daca ar fi dupa testul asta ar trebui sa fiu fericita. Dar nu sunt! Ptr ca am raspuns corect doar la 23 :-(((
Cica trebuie sa fac Mitelstufe III. Dar daca m-as duce sa dau testul DAF as fi cizma.

Asa este: teoria ca teoria, practica te omoara. Eu acum ma uit la filme pe DVD cu dictionarul langa mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by ariadna


M-am uitat, si uite asa am aflat ca nu se face media intre note, ceea ce e un lucru bun, as zice eu.
ariadna



din pacate, ariadna, nu prea e o veste buna, pentru ca asta inseamna ca tb sa fii bun si foarte bun la toate, nu poti fi de 5 la citit si de 3 la oral. Aici in Muenchen, de ex., nici o facultate nu iti accepta dosarul daca nu ai minim 4 la toate probele...:-(

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

Pai, stai ma putin, ca nu mai inteleg
Cum adica minim 4? Eu intelesesem ca tre' sa ai nota 1 ca sa te admita in Muenchen la facultate (sau poate e o diferenta intre admitere la fac. si admiterea la masterat, ma refer la cerintele obligatorii de indeplinit). Deci ce intelesesem eu, de ex., este ca pentru Muenchen iti tre' nota 1 si pentru Regensburg ajunge si nota 2.
Please, lamureste-ma si pe mine ca tare sunt in ceata .

ariadna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Intr-adevar nu e o veste prea buna. La ZMP la Goethe Institut se rotunjeste in jos nu cum stim noi,in sus.Adica eu am avut asa (1,2,3,4)
Proba1 : Sehr Gut
Proba 2 : Gut
Proba 3 : Befriedigend
Proba 4 : Ausreichend

Rezultat: Befriedigend

La noi s-ar fi facut media matematica si ar fi iesit rezultatul GUT,dar aici... Deci eu am luat acelasi calificativ ca japoneza de la curs care abia rupe dar a luat notele : 3,3,3,4 . Si tot Befriedigend a primit...

Laura si papusica din burtik (38 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna spune:

quote:
Originally posted by Crystinne
Cica trebuie sa fac Mitelstufe III. Dar daca m-as duce sa dau testul DAF as fi cizma.

Asa este: teoria ca teoria, practica te omoara. Eu acum ma uit la filme pe DVD cu dictionarul langa mine


Subscriu
Chiar azi ma trimitea profa direct la Oberstuffe, ca cica ma descurc la gramatica, da' daca ar fi sa dau DAFu' nu cred ca m-ar multumi rezultatul (prin "multumi" inteleg "ajuta") prea mult.

ariadna

Mergi la inceput