sa invatam germana impreuna

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Salut, am ajuns acasa. Am crezut ca nu se mai termina, am inceput la 9 dimineata si am terminat la 3. Am avut si pauze dar oricum e mult.
Nu stiu ce sa zic, la Muendlicher Ausdruck a fost cam aiurea, pt unele ex. ai doar 30 sec la dispozitie si e mult prea putin. Sunt 10 ex la care ai intre 30 sec. si 1 min si 45 sec la dispozitie. Si toate vin una dupa alta, a sunat beeep si gata, urmatoarea. Te inregistreaza pe o banda. Totul se da intr-un Sprachlabor f bine utilat, totul e automat si condus de la catedra.
Testul are 4 parti:
1. Leseverstehen - 3 texte, incepe cu niv 3, apoi 1 de niv. 4 si ultimul cel mai greu de nivel 5. De aceea greselile sunt defierit cotate de la un text la altul
2. Hoerverstehen: asculti la casti 3 texte: primele doua doar 1 data, ultimul si cel mai dificil, de 2 ori. Ultimul de azi a fost nasol rau, si proful a zis ca i s-a parut complicat. Cuvinte luuungi si intortocheate ca pana sa le intelegi trecea intrebarea. In timp ce asculti tb sa raspunzi la niste intrebari de pe foi , scriind cuvinte cheie pe care le auzi presarate prin text.
3. Schriftlicher Ausdruck: ti se d ao tema, un grafic si niste puncte de discutat si ai 1 ora la dispozitie.
4. Muendlicher Ausdruck: 10 ex., intre 15-30 sec. la dispozitie timp de gandire, intre 30 sec. si 1 min si 45 sec pt vorbit.
Rezultatul vine intre 6-8 saptamani!!!

cam atat, daca mai sunt intrebari nu ezitati!:)

Si multumesc mult pt ajutor!!!

PS: acum am vazut ce inseamna sa fi facut cursul inainte, erau unii saracii tare dezorientati. Daca are cineva in plan sa dea testul e bine sa faca si un Testedafvorbereitungskurs.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Cristina, nu-ti pierde curajul, gata a trecut!! Sigur ca ai facut bine !Nu am inteles exact la ce se refera acest :
<<4. Muendlicher Ausdruck: 10 ex., intre 15-30 sec. la dispozitie timp de gandire, intre 30 sec. si 1 min si 45 sec pt vorbit.
Rezultatul vine intre 6-8 saptamani!!! >>
Adica mai exact?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

ti se dau 10 teme de discutie, pentru care ai intre 15-30 secunde timp de gandire (depinde de la una la alta) si intre 30 - 1 min si 45 sec. timp sa raspunzi la intrebarea respectiva. Ce spui este inregistrat pe o caseta si corectat, adica ti se pune nota pe cum vorbesti.

Rezultatul - e vorba de rezultatul la test, nota adica.
corectez: notele, pt ca se primeste cate o nota separat pt fiecare parte. In final sunt 4 note, nu se face media.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aquariusrpro spune:

pentru ideea cu germana! O sa salvez ceea ce este postat.. nu de alta dar fii-mea face germana la gradi si io nu stiu o iota! Si acum se joaca, spune tot felul de chestii si se uita la mine mirata "... mamiii.. tu nu intelegi..?"



Roxana&Ruxandra

http://community.webshots.com/user/aquariusrpro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by tinatache

ti se dau 10 teme de discutie, pentru care ai intre 15-30 secunde timp de gandire (depinde de la una la alta) si intre 30 - 1 min si 45 sec. timp sa raspunzi la intrebarea respectiva.
Cristina



Hmmm Cristina, de asta nu am mai auzit aici. Adica, profesoarele noastre de la curs, ne-a tot povestit de testele astea, dar de asta nu au pomenit.
Si ce teme ti-au cazut? Ce faci daca nu stii un cuvant? Ai voie cu dictionar explicativ german?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nu ai voie decat cu pix! nimic altceva, si foile pt ciorna ti le dau ei.
Stai sa vad daca imi aduc aminte toate temele (nu in ordinea asta si timpul de vb. nu-l mai stiu exact ca difera de la una la alta):
1. ai cerut acum cateva sapt. niste inf. la o univ si n-ai primit raspuns, suni si incerci sa afli de ce sau cum poti obtine acele info: 15 de gandire, 30 sec de vb.
2. stai de vorba cu niste colegi straini si care sunt la ziua de nastere a cuiva si unul te intreaba cum se petrece la tine in tara: 15 sec., 30 sec.
3. 2 grafice de descris separat si legatura dintre ele: 1 min si 30 sec de vb (aici am stalcit-o ca e ff scurt timpul, tb sa stii exact ce ai de spus, daca te gandesti 2-3 sec inaintea unei prop. deja nu-ti mai ajunge).
4. ai un desen-schema in care se arata circulatia carbunelui si 3 moduri de utilizare, tb sa descrii ce se intampla cu el : 1 min si 30 sec. vb
5. la o univ s-a afisat la afisier ca se va organiza o intrunire a stud. straini. suni si intrebi ce si cum - 45 sec. vb
6. un prieten vrea sa stidieze psihologia iar parintii il sfatuiesc sa dea la stomatologie, el iti cere sfatul:... nu mai stiu timpul...
7. tu si un prieten tb sa faceti o lucrare de seminar, el nu mai da nici un semn de viata, il suni, nu e acsa si lasi mesaj pe robot ca tb neaparat sa vb cu el, in 3 zile lucrarea tb sa fie gata: 45 sec
8. mai eras ceva ca vb cu un prof dar nu mai stiu exact despre ce...

:(( nu-mi mai aduc aminte... ma mai gandesc si completez

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

E suficient Cristina, mi-am facut o idee. Eu nu stiu daca as fi facut ceva la subiectul asta. Observ ca au vrut sa atinga toate domeniile, deci presupun ca trebuie sa ai un vocabular destul de bogat.

In sfarsit, a trecut! O sa iei nota buna, o sa vezi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Primiti si o romanca ?
Nivel zero.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

monica, si noi suntem romance:)) si sigur ca te primim, numai ca vad ca "zero-istii" nostri nu mai dau nici un semn de viata...

cryss, din pacate la curs nu am repetat mai deloc partea asta si s-a vazut. Dupa cum am mai spus am avut un mare ghinion ca in ultimul moment a zis profa ca nu mai vine si au inlocuit-o alte doua: una bazata dar care venea doar de 2 ori pe sapt., iar cealalta cu pluta care abia la final si-a dat seama ce are de facut dar cam tarziu...

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

Cristina, vreau sa te intreb daca a meritat cursul de Vorbereitung pe care l-ai facut la TUM?
Eu ma tot gandesc si ma razgandesc daca vreau sa fac un master si pt asta am nevoie de TestDaf. Initial am zis ca ma duc direct la examen, apoi mi-am zis ca totusi poate este bine sa fac in prealabil un curs de pregatire.
Acum ca ai trecut de examne, ce crezi ,te-a ajutat cursul?

Multumesc mult!

Mergi la inceput