sa invatam germana impreuna

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by AlinaPopa

[quote]Originally posted by Adela

La ce ora? Pardon: Um welche Uhr?

Sper sa nu va suparati pe mine ca intervin si eu, dar nu se spune cum e mai sus scris, ci 'Um wieviel Uhr?'. Eu una asa stiu.

Alina


vezi Adela, asta ne-a invatat pe noi la curs: cand nu esti sigur, spune altfel. Daca spuneai "Und wann?" filosof ramaneai:))) Si eu stiu ca Alina!
ce bine e cand ne pune cineva la ordine! hai, invatatuuuu! :)

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by corail

, bafta la examenul de marti!!!



danke!!! sa fie!!!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Mai fetelor, voi cum faceti, ce metoda aveti ca sa invatati cuvintele noi? Si mai ales sa tineti minte articolul?

De exemplu, in exercitiile astea sunt multe cuvinte noi, eu le traduc, le scriu pe o foaie separat, si cand mai sunt la fitness pe bicicleta le mai repet ca sa nu ma plictisesc.

Sau mai notez eu pe biletele cuvintele pe care nu le stiu, atunci cand mai vorbesc cu sotul meu.

Dar fir-ar sa fie... acum nu mai stiu o multime de cuvinte si ma apuca nervii mai ales ca stiu sigur ca unele le-am tot repetat si repetat.





Le scot pe-o foaie si ...ma uit pe ele...poate mi-or intra in cap! In genere ma bazez pe memoria vizuala la invatatul limbii germane!!

~~Adela&Julia (1an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

Adela, scuze, nu mi-am dat seama ca aia era o gluma.

Cristina, multa bafta la examen marti.

Iar eu cred ca cea mai buna metoda sa inveti cuvinte noi, este sa citesti cat mai mult, nu conteaza ce, ziare, carti (nu prea dificile) si vei observa ca la un moment dat incep sa se repete cuvintele si pana la urma le inveti.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babee spune:

printre picaturile lasate de bebe Phillip, ma primiti si pe mine???
Eu una nu stiu ce am, dar la scris is picata rau in freza.Timp prea mult de aprofundat gramatica limbii germane n-am avut, am invatat cat de cat sa vorbesc si sa pricep asa, din mers, si s-au adunat o gramada de lacune.Asa...eu ce sa fac??Una bucata sot nu vrea nici sa-l pici sa vorbeasca cu mine in germana,a ca deh, de-aia si-a luat nevasta romanca sa vorbeasca in casa romaneste, si am zis ca incet incet si mai mult decat sigur voi invata cu bebe.
Cristina...bitte bitte---de unde o iau de la zero..c-asa simt ca trebuie cu gramatica??>Ajutati o nestiutoare....
grüsse

'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.'

http://www.unet.univie.ac.at/~a0209879/botez.html
Iubi si Phillip (6.02.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Fetelor sper sa va fac o bucurie.
De aici
www.roindex.com/germana/adverbialsaetze.zip

va puteti da jos tot capitolul cu tot cu raspunsuri.Din pacate s-au cam facut 2 Mega si ceva.

Acum, eu nu pot participa alaturi de voi la facut de exercitii.Am enorm de mult de la scoala si trebuie sa insist pe subiectele pe care le avem active.De ex saptamana viitoare facem Konjunktiv I asa ca asta voi lucra.Plus esee, compuneri, povesti etc etc
Oricum sper sa ne ajutam una pe alta.Eu imi imaginam ceva de genul sa venim cu exemple concrete despre ce nu am inteles si poate aici gasim explicatia.Zic eu ca nu e musai sa lucram toate aceleasi exercitii.

Crystine roindex.com e un domeniu cumparat de noi (moi si sotul)pentru super aplicatiile pe care le vom face si care ne vor aduce o gramada de bani.Din pacate pana acum nu am miscat un deget dar insistam.Da, amandoi suntem softisti.
Cum faci upload-ul? Exista o aplicatie, Total Commander ii spune, cu care te conectezi prin ftp si lucrezi pe server ca la tine local pe disc: creezi directoare, stregi, adaugi fisiere etc etc

So fetelor spor la treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

babee, chiar la inceputul subiectului am pus linkuri cu exercitii online pe nivele de dificultate, incearca sa vezi ce ai tu nevoie. bafta!


aaaaaa, mi-am prins urechile in exercitiile de la monica. Ce inseamna la ex.2/pag.195 sa facem Kausalsaetzen Praepositionalanganben?? adica ce sa le facem la propozitiile alea?

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by monicaa

Eu imi imaginam ceva de genul sa venim cu exemple concrete despre ce nu am inteles si poate aici gasim explicatia.
So fetelor spor la treaba.



pai ramane valabil, monica. Asta cu exercitiile este tocmai ca sa lamurim ce nu intelegem, doar ca trebuia sa avem o baza comuna, cel putin pana ne mai descalcim. Si daca o sa exersam in continuare nu-i nimic, muncim cu spor:)

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Cristina pe pagina 194 ai insirate raspunsurile posibile la intrebarea Warum?
Prepoziitile sunt: wegen,auf grund etc etc
E la ex 2 pag 195 trebuie sa transformi propozitia asa incat sa scrii cauza cu una din prep. astea.
Ex:

Heute entscheiden sich viele Frauen gegen Kinder, wegen vieler instabiler und häufig wechselnder Partnerschaften.

Exercitiile astea de transformare sunt cele mai super dar si cele mai grele.asa ceva se da la DSH.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Alina ma bucur sa fiu corectata si nu ma supar, Doamne Fereste.

Uf, eu n-am reusit sa fac toate exercitiile... Poate le termin azi... vad eu. Monica bine ca ne-ai dat si solutiile sa-mi corectez bazaconiile.

pup,

~~Adela&Julia (1an si 10 luni)

Mergi la inceput