sa invatam germana impreuna

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

Wow da ce repede v-ati organizat!!!!
Eu am facut exercitiile pe care vi le-am dat ieri.Cand sunteti gata va dau si rezolvarile si discutam ce si cum si in ce fel.
Eu tocmai am terminat tema ptr azi la curs si a fost nu gluma.

quote:
nu cer un anume caz: wie, als



Remarca: eu zic ca cer si cer intotdeauna Nominativ.

Completare:

wegen + Dativ gesprochene Sprache wegen dir/mir etc
wegen + Genitiv (corect gramatical) : meinetwegen/deinetwegen/wegen eines Unfalls

aufgrund + Genitiv
dank + Dativ (numai ptr lucruri pozitive)
angesichts + Genitiv (folosit mai mult in scris)
ungeachtet + Genitiv (folosit mai mult in scris)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Cristina cred ca sunt si online ceva exercitii de la em.
Ai chat ? Iti trimit un PM cu id-urile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by monicaa

Eu am facut exercitiile pe care vi le-am dat ieri. [quote]nu cer



Wow Monica! Ce vrednica esti!!!! Mai ai timp sa dormi sau sa mananci ? :-))) A fost o gluma , sper sa nu te superi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicaa spune:

He he ..nici vorba sa ma supar.Gluma e ca le-am facut, da saptamana trecuta o parte, asa ca am avut putin de lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

quote:
Originally posted by monicaa

He he ..nici vorba sa ma supar.Gluma e ca le-am facut, da saptamana trecuta o parte, asa ca am avut putin de lucru.



Asa spune Incepusem sa ma "depresez" ca eu nu sunt capabila

Eu mai am o intrebare, cum facusi de ai pus pe site-ul ala paginile scanate? te pricepi la computere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corail spune:

cristina, bafta la examenul de marti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by tinatache

quote:
Originally posted by Crystinne

Gata, am printat si eu. Pana cand avem termen? Sunt cam multe exercitii (incepu' eleva sa se planga )
Si cine ne spune cum e corect?

Am incercat si exercitiile online.Sunt destul de bune, imbina gramatica si vocabular.

Ptr Mitelstufe 1 eu am 2 CD-uri de la scoala, material ptr "hörenverstehen" dar ar fi nevoie si de carte, adica "em" de la Hueber. Daca este cineva interesat am sa incerc sa vad daca pot pune pe net.



permiteti?:) se cheama "hörverstehen" si eu sunt fff interesata ca am examen marti. Dar nu am cartile:(((
am scris un pic mai sus de solutii la ex. Maine e "der Abgabetermin" (deadline)! :)
Cristina



La ce ora? Pardon: Um welche Uhr?

~~Adela&Julia (1an si 10 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Mai fetelor, voi cum faceti, ce metoda aveti ca sa invatati cuvintele noi? Si mai ales sa tineti minte articolul?

De exemplu, in exercitiile astea sunt multe cuvinte noi, eu le traduc, le scriu pe o foaie separat, si cand mai sunt la fitness pe bicicleta le mai repet ca sa nu ma plictisesc.

Sau mai notez eu pe biletele cuvintele pe care nu le stiu, atunci cand mai vorbesc cu sotul meu.

Dar fir-ar sa fie... acum nu mai stiu o multime de cuvinte si ma apuca nervii mai ales ca stiu sigur ca unele le-am tot repetat si repetat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlinaPopa spune:

[quote]Originally posted by Adela

La ce ora? Pardon: Um welche Uhr?

Sper sa nu va suparati pe mine ca intervin si eu, dar nu se spune cum e mai sus scris, ci 'Um wieviel Uhr?'. Eu una asa stiu.

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by AlinaPopa

[quote]Originally posted by Adela

La ce ora? Pardon: Um welche Uhr?

Sper sa nu va suparati pe mine ca intervin si eu, dar nu se spune cum e mai sus scris, ci 'Um wieviel Uhr?'. Eu una asa stiu.

Alina



Si eu tot asa stiu... Am vrut sa "sune" ca o gluma... dar se pare ca nu mi-a iesit. Mai bine puneam ghilimele.
Oky. Ne "auzim" maine.

~~Adela&Julia (1an si 10 luni)

Mergi la inceput