Sint asa de deprimata...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Fetelor,va multumesc foarte mult,cuvintele voastre de incurajare m-au facut sa nu ma mai simt asa de singura.Stiu ca ii fac rau lui bebe cu depresiile mele dar cateodata simt ca nu mai pot.Dar sint convinsa ca starea asta o sa treaca.O sa incerc sa ies mai mult in natura macar in week-end pentru ca in timpul saptamanii lucrez.
Try,da,aici posnatalul este de trei luni si dupa aia ma duc la serviciu cu siguranta si sper din toata inima sa pot sa o aduc pe mama aici sa aiba grija de pui.
Va pup inca o data si multumesc tuturor celor care s-au gandit la mine.

Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Draga Mate, nici nu vreau sa ma gandesc ce rau e sa fii in pielea ta.:)Starile tale sunt perfect normale, si eu am trecut anul trecut prin depresiile pre nateale. Acum trec prin depresiile post natale :)Uite cum m-am, gandit sa rezolvam singuratatea ta!Si noi trebuia sa emigram in NZ la unchiul sotului meu dar din cauza ca am ramas gravida, Andrei sotul meu a decis ca e mai bine sa ramanem acasa inca o vreme.Unchiul lui e acolo de doi ani impreuna cu sotia si cele doua fete. Sunt niste oameni super draguti, f. comunicativi si dornici de prieteni. Stiu sa-ti spun ca ei tin legatura cu o multime de romani din Auckland si dau mereu petreceri si isi fac sarbatortile intre romani.Daca vrei adresa lor de mail sau adresa din Auclkland scrie-mi un PM.Cred ca ti-ar prinde bine niste romani prin preajma.Mariana, matusa, chiar ti-ar putea fi de folos pt ca la ora actuala face niste cursuri de nursing si babysitter.E o tipa super>Te pup, fii curajoasa si nu uita ca nu esti singura. Ai o multime de prieteni pe site!!!Astept vesti si te felicit ca vei fi mamica!Daiana si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Salutare - sint convinsa ca toti cei care am plecat am trecut prin starea asta... ati inceput o viata noua, esti ingrijorata de viitor, ai indoieli, e perfect normal.. e o reactie responsabila.
Dar gindeste-te cita lume de acasa si in general nu ar da orice sa fie in locul tau: sa aiba sansa asta unei vieti noi intr-un loc atit de frumos ca Noua Zeelanda, sa aiba posibilitatea sa-si ia o casa si... mai important decit orice, sa astepte un bebe !
Si stai linistita, depresia ta nu il afecteaza pe bebe - treci prin stari hormonale normale, vezi-ti de treaba.


Miruna,
Horia si Martin, 26 August 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmen24 spune:

Ufffffffff ...prin aceeasi stare trec eu acum.Saracul sot se si gandea ce scoala sa faca in Romania ca sa aiba un servici cat de cat bunicel...deh,sotia a innebunit si vrea ,si vrea in Romania.Nu sunt in masura sa dau sfaturi lui mate,ci voi adopta sfaturile pe care le-ati oferit ei.Sper sa nu va suparati.Draga mate nu ne cunoastem ,dar sper din tot sufletul ca perioada prin care trecem sa fie cat mai scurta.Acum i-am spus sotului ca nu sunt singura care trece prin aceeasi situatie...si am vazut in ochii lui o licarire mica de speranta,spunandu-mi in acelasi timp ca:nu mai mergem in Romania,nu-i asa?!pupicioi la toate fetele de la karmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rodica spune:

Felicitari Oana, felicitari Karmen!!!!
Multa rabdare, toate trec si in curand vin altele.
Oana, tu esti de mai mult timp in NZ, dar se poate si mai "bine". Fina mea, in 4 luni, a plecat pe alaltaieri in USA ca-i expira viza castigata la loterie inainte de a ramane insarcinata. Acum sta cu sotul intr-o camera de trecere, in casa cumnatei, cu toate valizele intr-o debara, deabia se dezmeticesc si vor incepe sa-si caute de lucru.....si are aceleasi stari...
Ai rabdare, toate trec.
Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns debby spune:

In primul rand felicitari pt care o sa vina .

Si eu am perioade dintr-astea si poate sunt ajunsa aici de doar o luna si mi-e un dor nebun de casa 2 cum ii spun eu . Dar totul trece de la sine , in timp , facand balanta si realizand ca de fapt in Ro mai mult de 2 saptamani nu pot sta , dorul de acasa (MC ) e mult mai mare . Sper sa depasesti momentele astea ca nimanui nu-i e usor .

Nimeni nu e perfect ! Diana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

Draga mea, asa-i sarcina, aceasta este inca una din greutatile la care te supune ea, devii extrem de sensibila psihic...

si eu am fost asa, imi era tare greu mai ales ca nu-i zisesem mamei si tatalui meu ca sunt gravida caci nu ar fi inteles, de fapt nici nu stiau ca sunt casatorita (ei nu-l inghiteau pe sot) si bine am facut ca am asteptat caci acum sunt f fericiti si ne-au acceptat de dragul copilului... imi faceam probleme despre cum o sa ma descurc financiar si cu studiile (noi nu am planificat sarcina...) si imi era si f rau tot timpul...apoi m-au speriat medicii ca mi-au gasit hipertiroidism si am citit ce complicatii poate avea asupra copilului si eram disperata, dar am trecut cu bine peste toate! si acum am un baietel f draglas si destept!

deci nu te lasa prada disperarii, bucura-te ca esti insarcinata, esti sanatoasa, ai unde si cum creste copilul, parintii si tara o sa-i vezi! si e normal sa fii mai sensibila o sa treaca totul! daca dupa nastere insa persista si devine incontrolabil e posibil sa suferi atuncea de depresie post-partum si atunci neaparat apeleaza la ajutor specializat medical! nu la psihilog, la medic. Insa nu cred sa fie cazul!

in trimestrul doi al sarcinii ar trebui chiar sa ajungi sa ai sentimente de elatie, bucurie, incredere si incantare, deci mai ai un pic! mai apoi cand devii f greoaie si iarasi isi fac de cap hormonii iara poti sa ai momente din acestea "blue"!

te pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mate spune:

Fetelor,va multumesc inca o data tuturor.Nici nu credeam ca am atatia prieteni pe site.Deja ma simt mai bine,ieri am iesit la iarba verde cu niste prieteni romani pe care deabia i-am cunoscut dar pentru prima data de foarte mult timp m-am simtit foarte bine.Oricum acum sint mult mai increzatoare ca totul va fi bine.Va multumesc inca o data si va pup,Oana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns odaiana spune:

Oana ti-am trimis PM cu nr lor de tel, le-am scris ca esti o prietena de-a mea. Suna-i cu incredere sui cat mai curand sunt oameni tare prietenosi
Au petrecut pastele cu vreo 25 de romani.te pup si mai scrie-i on OM ce faci
Salutari lui bb mic din burtic.:)
Daian si gemenutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Draga Oana abia acum am citit subiectul asta.Vreau sa te felicit pentru veste si sa-ti doresc sa treci cat mai usor peste starea aceasta.Te inteleg si sunt alaturi de tine

Mergi la inceput