ce prenume frantuzesc pentru copilul meu?

ce prenume frantuzesc pentru copilul meu? | Autor: ccrala

Link direct la acest mesaj

Buna,

Astesptam (familie mixta, eu romanca, taticul, francez) un baietel sau o fetita la sf toamnei si cum nu prea sintem adeptii prenumelor duble, ne tot gindim ce ar putea ilustra dubla apartenenta.

Voi, care traiti in franta, ce alegeri ati facut pt copiii vostri. Merci pt ideile pe care mi le veti da,

Clara

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns debby spune:

Noi nu avem copii , prietenul e italian dar dupa cum vezi locuim in Monaco . Noi am ales deja in caz ca vom avea o fetita un nume care pentru amandoi e neutru dar ne place la nebunie . Deborah !

Nimeni nu e perfect ! Diana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bidiloi spune:

Dar daca sintem din Canada,...se poate? Te intereseaza numai nume frantuzesti ptr. fetite si baietei, sau si din alte tari?Raspunde ca sa stiu daca sa-ti scriu sau las locul numai fetelor care traiesc in Franta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

In orce caz trebuie sa-i pui doua nume ca asa e traditia ,mai ales daca il botezati aiic intr-o biserica catolica ,francezii au doi nasi de botez ,deci copilul trebuie sa aiba cel putin doua nume pe al nostru de exemplu il chiama Luca si Mickael,o alta prietena de-a noastra (de pe linga Laval ,tot familie mixta ca si noi)la botezat scurt doar Fabien ,asta le-a placut la amindoi si i-a durut in cot de traditie asa au vrut ei asa au facut,
si la voi la fel vezi ca gasesti pe toate site-urile despre copii franceze (ma grossese ,pempers ,etc)topuri pentru numele in voga in Franta ,gasesti deasemenea o lista de nume franceze pentru fetite si baeti in almanahul de la Posta (pliantul acela de carton care se distribuie la inceput de an gratuit in toate cutiile postale

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccrala spune:

Multumesc, fetelor,

Problema nu e ca nu am avea idei, ci ca nu prea mi se pare ca se potriveste asocierea intre doua prenume, unul frantuzesc si altul romanesc; de ex mie imi place f mult Juliette pe de o parte si Ioana pe de alta parte, dar combinatia celor doua, ;o((

Bineinteles ca intrebarea mea e generala si o mai pot inca generaliza, asa ca si celelalte mamici de pe glob care se confrunta cu dubla cultura pot interveni
pe curind,
clara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

intre Juliette si Ioana, io as spune Joana, care e de origine catalana sau Iulia, care e un prenume latin.




Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

Fetita: Adéle - Adela (daca as fi avut fetita, as fi botezat-o Adela, de unde si nick-ul)
Baietel: Georges - George (ca pe fiul meu, din pacate se pronunta diferit si pe suedeza)

Doar o parere....si lipsa de imaginatie



"Un om nehotarat ajunge la fiecare pas pe pragul unei alternative, adica in situatia de a vedea ca este intr-adevar o fiinta libera. Un om hotarat este lipsit de acest neajuns."
Lucian Blaga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Ce zici de "Noemi", s-ar potrivi cu un nume romanesc .... zic si eu.
L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oLo spune:

Emma pt fetitza :) E international, se pronuntza la fel in orice limba ;)
Alexandra e la fel si-n romana si-n franceza
Clara idem

pt baietei:
Cezar, George(s), Marius, Virgil(e) ;), David sunt la fel in ambele limbi. Sau poti sa-i spui: Romain ;) Ca e nume frantzuzesc... care aduce cu roumain ;)

Pupici,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Am cazut din intamplare peste acest subiect si am decis sa raspund totusi,chiar daca nimeni nu a mai facut-o de mult timp.
Noi suntem o familie de romani, locuim aici de ceva timp si avem un vaietel de 10 luni. Cum copilul este nascut aici si va urma scoala aici, ne-am gandit la un nume mai frantuzes, dar care sa fie usor de pronuntat in ro pt. bunici, prin urmare l-am numit Sébastien ( Sebastian). Si cum am vrut sa aiba si un nume de sfant dupa traditia ortodoxa, al doilea numa este Mathieu (Matei).
Pt fetita noi ne gandim la Anna.

http://community.webshots.com/user/delphinoi

Mergi la inceput