Comentariu de text

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

departe de mine ideea superioritatii, descintec. Ce spun o spun din ce stiu, ce vad. Fosta gasca in care eram s-a destram in cele patru colturi ale lumii :) Fostii colegi carora le mergea mintea au plecat si ei.
Colegii fratelui meu la fel. Nu toti, e adevarat. Sint si din cei care au ramas. Din cei care au intrat in "sistem" si care profita de el.
Nu am spus ca intelectuali nu mai sint, ci ca nu mai sint intelectuali adevarati: care sa fie altruisti, onesti, sa iubeasca tara si poporul român.





Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

Adela, referirea mea la "placut" e extrasa din celalalt subiect, cu "spaga noastra cea de toate zilele". Acolo am vazut ca ne complacem in coruptie, de unde deduc si interesul fiecaruia de a pastra "sistemul" intact.
Putini sint care se razvratesc, din pacate.




Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Ce ma doare pe mine cel mai tare cand merg in Romania este ca in momentul in care discutia ajunge (inevitabil) la cat de grea e viata, fraza de incheiere este « Asta e, n-ai ce face ! » O aud peste tot si de fiecare data !
Acum doi ani fratele meu era enervat la culme din cauza ca primarul de la noi din comuna facea – ca aproape peste tot – diverse afaceri pe banii din bugetul primariei. Sotul meu i-a spus atunci : « de ce nu candidezi la viitoarele alegeri ? de oameni ca tine e nevoie, tineri, inteligenti si cinstiti» Si atata l-a batut la cap, si atata l-a « indoctrinat », atata i-a reprosat ca sta deoparte din bun simt, in timp ce tupeistii vin in fata fara nici o rusine, incat fratele meu s-a hotarat sa participe cu toate sansele la alegerile din iunie. Saracul, nu s-a bagat niciodata in politica, iar in ianuarie cand ne-a anuntat sa e gata sa ia o hotarare, era chiar rusinat. Pana la urma a zis ca nu, ca el nu mai vrea, si ca de fapt va fi consilier sau asa ceva.
Ce vreau eu sa spun este ca intelectuali sunt in Romania, nu au plecat cu totii. Si nu sunt cu totii « manjiti ». Mai exista categoria celor de felul fratelui meu, care stau in banca lor si nu zic nimic, suporta, si desi situatia nu le convine, nu au curajul (tupeul ?!?) sa vina in fata. Pe astia trebuie sa-i impinga altii de la spate…
Uf ! Avem cale lunga !




« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by lu.more
« Ce vreau eu sa spun este ca intelectuali sunt in Romania, nu au plecat cu totii. Si nu sunt cu totii « manjiti ». Mai exista categoria celor de felul fratelui meu, care stau in banca lor si nu zic nimic, suporta, si desi situatia nu le convine, nu au curajul (tupeul ?!?) sa vina in fata. Pe astia trebuie sa-i impinga altii de la spate…
Uf ! Avem cale lunga !




« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld





E greu sa te lupti cu morile de vint.... din pacate cred ca cei care sint ca fratele tau, resemnati, sint alti sacrificati pe altarul minciunii care domneste acum in ro.




Toulouse, la ville rose

Mergi la inceput