Locuri frumoase de vizitat in Romania

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cghitescumd spune:

O floare pentru Yasmin si sufletul ei plin de dor !

Mirela & sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Mirela & sotul, multumesc !


Nina & Nina-Cristina (2 ani in ianuarie)
http://www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:


mirela, stau aici ca tampa de minute in sir si nu stiu ce sa raspund. am senzatia ca sunt tratata ca un copil vitreg, sa nu razi, te rog. te-am rugat sa mai relatezi, am sorbit cu nesat tot ce ai scris, am umblat pe acele locuri in timp ce tu povesteai, m-am trezit pe dealurile pe care la un monent dat nu mai sunt copaci, doar niste capele de piatra, am iesit in poienita aia in care tocmai iesise soarele si mi s-a parut la un moment dat ca adulmec chiar aroma afinelor de la podragu si m-am bucurat sa aflu ca traseele sunt grozave chiar si pentru femei mai spre patruzeci de ani,(in treacat fie spus- prag deja trecut de mine de vreo patru ani) dar, pentru ca mi-am tinut sentimentele adevarate pentru mine, ai considerat ca as fi una care are neaparat nevoie de aer conditionat si mult confort? ma intreb ce te-a facut sa ajungi la concluzia asta, fara sa fi schimbat o vorba cu mine. diferenta dintre raspunsul dat yasminei si cel dat mie, sincer vorbind si cu durere in suflet iti spun, m-a ranit foarte tare si am chibzuit mult daca sa-ti spun sau nu. nu e treaba ta sa-ti pese daca ranesti sentimentele unei oarecare intr-o lume virtuala, stiu, dar ma gandesc ca eu as vrea sa mi se spuna daca as face-o.
poate raspunsul meu a fost sec, recunosc, insa e trist ca te-ai grabit sa ma judeci inainte sa stii cine sunt, ai fi aflat ca am cateodata niste complexe foarte mari fata de unele dintre voi care si-au facut toata scoala in tara si care au comanda limbii romane chiar si in somn. la mine in somn, se intampla una din doua: ma visez in curtea liceului unde am petrecut doar primul an, cand am plecat fara ca decizia sa-mi apartina, sau ma gasesc pe aleile muntilor pe care i-am lasat si pe care i-am dorit atat de mult sa-i cunosc mai mult si n-a fost sa fie. cunostintele limbii romane imi sunt limitate, ale unui copil de clasa a noua, cateodata ( mai exact de cele mai multe ori) acest complex ma face sa ma abtin de la cele mai multe discutii si polemici pentru ca va citesc pe voi, oftez de invidie, inghit in sec si tot ce pot sa fac mai bine e sa invat de la voi.
dar, de foarte multe ori, ma lovesc de un zid cumplit, de indiferenta, ma simt exclusa si in afara unor putini prieteni, observ cu durere ca mie nu-mi raspunde mai nimeni. sau, cand o face, e de maniera raspunsului tau . rece, taios si aproape rauvoitor.
sper sa nu te fi deranjat prea tare ceea ce ti-am scris. citesc destule forumuri romanesti, ce sa fac, si mie mi-e dor, dar e prima oara cand mi se tranteste usa in nas cu asa tarie, m-a lovit urat, mi-au dat lacrimile, dar, spre binele meu, sper ca m-a trezit din visare.
te las cu bine si incaodata multumesc pentru cele deja relatate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cghitescumd spune:

Pentru Cleomax:

Imi cer scuze ca te-am ranit, nu a fost cu intentie si nici nu era cu adresa spre tine, pur si simplu ceea ce am spus despre confort era doar cu rol informativ. Daca ma crezi sau nu, asta este acum, dar sa stii ca aici este primul forum pe care imi exprim vreodata electronic ideile, asa ca pur si simplu mai am de invatat. Uite, o sa reeditez ceea ce ma scris ca sa fac mai inteligibil si mai clar ceea ce am vrut sa spun. Pur si simplu ceea ce am zis despre locurile pe unde am fost, era pentru toata lumea , asa ca si raspunsul meu a fost pentru toata lumea. Am folosit citatul din ceea ce ai spus tu, doar pentru a "corija" putin o lauda la adresa mea care mie mi s-a parut ca nu o merit. Nu mi s-a parut ca as fi descris frumos ceea ce am vazut, doar am incercat sa pun un strop de culoare pe fundalul acestui subuiect.
Ceea ce este adevarat, este faptul ca de la o virsta incolo fiecare ne dorim ca anumite lucruri sa se desfasoare intr-un anumit mod. Nu este nici o problema (din punctul meu de vedere), daca oamenii gusta in mod diferit aceleasi senzatii. De aceea lumea este atit de diversa si de aceea exista atitea optiuni pentru a face un lucru. Cu atit mai mult ma bucur cind aflu ca altcineva priveste lumea prin ochi aproape la fel ca ai mei, dar asta nu ma face sa ma intristez fiindca altii abordeaza problemele intr-un mod care mie nu-mi este caracteristic.
Uite, in semn de pretuire pentru ceea ce mi-ai spus am sa -ti dau adresele a doua siteuri unde poti sa te bucuri vizual (macar) de frumusetile paminturilor pe linga care cu atita indiferenta majoritatea rominilor de aici din Romania trec.

http://www.alpinet.org/bin/foto/index.php?lng=ro

Mirela & sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandra spune:

Cleomax, sa stii ca tu folosesti foarte corect limba romana, imi place cum te exprimi, asa ca nu ai absolut nici un motiv sa iti faci complexe pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salmida spune:

Fiecare loc despre care ati scris aici, stiut sau nestiut, umblat sau neumblat de mine dinainte, mä face sä imi doresc sä il sträbat in lung si-n lat, sä-l simt, sä-l admir ...
Frumusetea naturii poate pätrunde in suflet panä räscoleste lacrimile ... chiar dacä pare copiläresc, dar eu asa am simtit ... nu de putine ori ...

Mirela & sotul o mie de ...
Chiar dacä adresa ta a fost cu dedicatie eu nu am rezistat ispitei Fotografiile sunt grozave, pline de culoare, semnificatie si märetie. Multumim!


Inima are ratiuni pe care ratiunea nu le cunoaste.(Blaise Pascal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

mirela, ma bucur ca nu te-ai suparat pe mine, am avut mustrari de constiinta toata noaptea. e asa usor sa apesi pe "trimite raspuns" si sa regreti dupa.
multumesc pentru link, alpinet e unul dintre siturile mele "de suflet". acolo am descoperit, acum cativa ani,o poza a unui loc de vis undeva langa baia mare, o cabana pe malul unui lac inconjurat de cei mai frumosi copaci. se numeste mogosa. din pacate n-am reusit sa ajung acolo asta vara, insa o fata cunoscuta pe net era intamplator din baia mare si cand a fost acasa a facut o poza special pentru mine. din pacate nu mai gasesc poza pe alpinet intre miile de fotografii.

casandra, multumesc , problema mea e legata de o exprimare anevoioasa, sa-i zic asa, si de un vocabular limitat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cghitescumd spune:

Fetelor, ma chinui sa caut al doilea link promis, dar nu stiu pe unde l-am pus asa ca pina il regasesc, scuze!
Linkurile pot fi folosite de oricine, zic eu.
Si..... Cleomax, nu ma supar pe oamenii de treaba si incerc sa nu fiu pripita (nu intotdeauna reusesc)! Esti o persoana interesanta, asa ca as vrea sa ne spui mai multe despre tine, daca tu consideri ca poti sa o faci. Si la urma urmei, de ce nu ne povestesti ceva despre locurile pe unde ai fost tu, chiar daca ele nu se afla in Ro? Mie una n-o sa-mi cada nasul ca tu ai vazut de exemplu Tennerifele si eu nu.

Mirela & sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cghitescumd spune:

Mai intii vreau sa-mi cer iertare pentru un lucru. Am facut o confuzie vis-à-vis de ceea ce vroiam sa va povestesc: de fapt cind am spus despre afine si poduri suspendate, era vorba de cabana Negoiu, nu Podragu. Au trecut ani buni de atunci si le-am incurcat numele. La cabana este relativ usor de ajuns sub raportul diferentei de nivel, drumul pina acolo este insa destul de lung. De la cladire inspre fundul caldarii glaciare de sub virful Negoiu se intinde o carare pe peretele lateral, carare care se intrerupe ades, si pentru a putea continua, a fost gasita solutia unor podete metalice suspendate peste marginile unor fisuri din in peretii vaii. Cararuia se afla destul de sus fata de zona pe unde curge firul apei, intra in padure strecurindu-se printre brazi, ca mai apoi sa iasa la loc deschis brusc dupa un cot, urmat de un perete vertical. In acesta se iteste o crapatura pe unde cu multi ani in urma cineva a aruncat o punte deasupra bolovanilor plini de mushi aflati citiva metri mai jos . Privind in lateral, vezi firul apei suspendat peste morene. Inchipuiti-va ca pina la baza peretelui de sub virf, pe un drum de vreo ora (sau o ora si jumatate, nu mai stiu), sunt multe asemenea poduri, vreo 12-15. Ele sunt mai lungi sau mai scurte, unele sunt bine ancorate de perete, altele necesita putna echilibristica. Tot drumul insa este o adevarata feerie. Daca vrei, atunci cind ajungi sub virf, poti cobori pe firul apei, si sa urci apoi la cabana din vale. Daca ai norocul sa ajungi in sezonul afinelor, poti sta tolanita la citeva zeci sau sute de metri de cladiri (sunt 3), si in acelasi timp in care lenevesti la soare sa culegi dupa chef boabele al caror gust nu se compara cu ceea ce gasesti la piata pe taraba. Si daca ai cu adevarat dorinta si putere, poti sa sui in creasta si trecind de virful Negoiu, sa cobori la Lacul Caltun, locul din Fagaras care mie mi-a placut cel mai mult. Inchipuiti-va ca am avut norocul ca intr-un amurg linistit fara vint si ploaie, avind pe deoparte imaginea muntilor care coborau pina spre Cimpia Romina, sub picioare clipocitul unui lac glaciar si deasupra crestele de piatra, sa vad norii cum se itesc de dupa stinci si-si rostogolesc valatucii in apa lacului, fuioarele lor alergind pe deasupra undelor apei sa prinda din urma soarele. A fost o senzatie pe care si acum o am in mine foarte vie, si pe care sper sa nu o uit vreodata. Oricum, pentru mine cele 7 zile petrecute in Fagaras acum 8 ani, au fost unele dintre cele mai frumoase din viata mea. Nume precum Cabana Negoiu, Lacul Caltun, Fereastra zmeilor, Strunga Dracului, se asociaza pentru mine unor amintiri al caror parfum sper sa nu il uit prea curind. Sotul meu spune ca spera sa ajungem din nou cindva, in creasta Fagarasului, de data asta sarind capra de la Negoiu prin Caltun spre Muntii Fruntii, si de acolo coborind mai apoi spre Vidraru. Ar fi foarte bine sa ajungem sa facem treaba asta, dar anii trec si noi suntem din ce in ce mai ocupati, iar obligatiile cresc…………. Bine ca macar el a apucat sa vada tot Fagarasul de la Plaiul Foii la Valea Oltului, ca eu…… Oricum, el a fost cel care m-a imbolnavit de umblatul cu rucsacul in spate.

Mirela & sotul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

cghitescumd
Multumesc pentru descrierile tale minunate, multumesc ca mi-ai reamintit cat de frumoasa este Romania, multumesc pentru link... si ma bucur din inima ca tatal meu m-a plimbat de mica prin tara sa vad toate aceste minuni care mi-au ramas in suflet.
cu siguranta sunt multe zone pe care nu le-am explorat.
As vrea sa-l duc pe sot in Apuseni sa vada cat de frumos este (el e mai putin umblat prin tara). indraznesc sa te rog sa-mi spui zone, poate mai ascunse de oamenii obisnuiti...noi vrem sa mergem la Cetatile Ponorului sa vedem pesterile de acolo si daca ne spui tu, poate si alte zone din prejur. Ceva ce se poeta srabate cu pasul fara probleme.de acolo mergem spre Rosia Montana si la Detunata. apoi mai vedem.
Am vazut pozele alpinistilor si sunt minunate, chiar emotionante unele. Stiu ca tara asta e frumoasa si are o incarcatura speciala, pacat de noi ca uitam mereu asta.
Multumesc din suflet

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput