Alaptatul - Help Line-

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns allya spune:

AD_RISNOV Bravo!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

buna fetelor!!!

vin si eu cu o mare problemaa!!!!!!!

s-o iau usor cu inceputul...
am nascut prin cezariana (stiam data probabila) si dorindu-mi f mult sa alaptez incepusem cam cu o sapt inainte sa trag cu pompa din san chiar daca nu curgea nimic.....asa ca la numai 5 ore dupa cezariana mi-am pus bb la san si mi-a si venit lapticul....
in afara de micile rani care mi le-a facut la inc si care au trecut usor nu am avut prob ....
pana mai acum vreo 4 zile de cand ma dor sanii ingrozitor de tare de la radacina (baza) la sfarc....
plus ca puiul meu a inceput sa suga si la 2 ore si ceva de la 4 - 4h 1/2....
trage si 1/2 ora ...scoate sanul afara si apoi dupa 20 min iar plange...... nu mi-a adormit aproape niciodata la san, doar ca dupa 10 min de tras continuu incepe sa se joace cu sanul (scoate sfarcul afara si-l trage imediat inapoi plus ca ma musca ingrozitor--mi se fac sfarcurile mov-grena)

aseara m-am muls , apoi l-am mai pacalit si am mai tras vreo 1h 1/2 de timp sa mi se incarce iar sanii...i-am dat intai de la ambii sani si a tras 1/2 h apoi la 10 min de pauza i-am dat si biberonul cu lapticul muls si l-a baut pe tot (_120ml)....dupa ce a terminat papa m-am muls iar sa vad daca mai curge ceva din sani si surpriza : lapte mai aveam berechet...

VA ROG DIN SUFLET SPUNETI-MI CARE E PROBLEMA????

si DE CE MA DOR SANII ATAT DE TARE ???? (nu doar cand alaptez ci si in rest????)

nu mi-am imaginat ca poate fi atat de greu sa alaptez , mi se parea ceva extraaaordinar ..si este.....dar chiar trebuie sa sufar in halul asta (si nu ma alint ..ma dor ingrozitor de tare tot timpul)
tot incerc sa-mi adun fortele sa nu cedez si sa trec la lapte praf , dar cand vad ca vine ora alaptarii mi se ridica parul-n cap....

scuze daca am fost mai incoerenta , si astept raspunsurile si parerile voastre ca tre s-o scot cumva la capat!!!
va pup


http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:

buna fetelor!!!

vin si eu cu o mare problemaa!!!!!!!

s-o iau usor cu inceputul...
am nascut prin cezariana (stiam data probabila) si dorindu-mi f mult sa alaptez incepusem cam cu o sapt inainte sa trag cu pompa din san chiar daca nu curgea nimic.....asa ca la numai 5 ore dupa cezariana mi-am pus bb la san si mi-a si venit lapticul....
in afara de micile rani care mi le-a facut la inc si care au trecut usor nu am avut prob ....
pana mai acum vreo 4 zile de cand ma dor sanii ingrozitor de tare de la radacina (baza) la sfarc....
plus ca puiul meu a inceput sa suga si la 2 ore si ceva de la 4 - 4h 1/2....
trage si 1/2 ora ...scoate sanul afara si apoi dupa 20 min iar plange...... nu mi-a adormit aproape niciodata la san, doar ca dupa 10 min de tras continuu incepe sa se joace cu sanul (scoate sfarcul afara si-l trage imediat inapoi plus ca ma musca ingrozitor--mi se fac sfarcurile mov-grena)

aseara m-am muls , apoi l-am mai pacalit si am mai tras vreo 1h 1/2 de timp sa mi se incarce iar sanii...i-am dat intai de la ambii sani si a tras 1/2 h apoi la 10 min de pauza i-am dat si biberonul cu lapticul muls si l-a baut pe tot (_120ml)....dupa ce a terminat papa m-am muls iar sa vad daca mai curge ceva din sani si surpriza : lapte mai aveam berechet...

VA ROG DIN SUFLET SPUNETI-MI CARE E PROBLEMA????

si DE CE MA DOR SANII ATAT DE TARE ???? (nu doar cand alaptez ci si in rest????)

nu mi-am imaginat ca poate fi atat de greu sa alaptez , mi se parea ceva extraaaordinar ..si este.....dar chiar trebuie sa sufar in halul asta (si nu ma alint ..ma dor ingrozitor de tare tot timpul)
tot incerc sa-mi adun fortele sa nu cedez si sa trec la lapte praf , dar cand vad ca vine ora alaptarii mi se ridica parul-n cap....

scuze daca am fost mai incoerenta , si astept raspunsurile si parerile voastre ca tre s-o scot cumva la capat!!!
va pup


http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MALUBA spune:


SCUZE CA S-A TRIMIS DE 2 ORIIIIIII

MII DE SCUZE

http://community.webshots.com/album/125065060nZxywh

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

KLAVIER Spirulina mi-a fost recomandata chiar de pediatra. Cea de la hofigal e cea mai buna, ca are concentratia mai mare si costa si mai putin. Eu am luat la cate o cura o cutie intreaga cate 4 tablete pe zi, doua dimineata si doua seara. La trei luni de la nastere am luat pentru marirea lactatiei acum mai iau doar pentru mine, pentru ca ma intareste. Daca nu gasesti de la Hofigal poti lua si de la alta firma, numai sa fie romanesti, cele straine sunt foarte slabe si foarte scumpe. Uite ca fac si romanii ceva bun.

Camelia si bebe Rares (1 an si 10 luni)

http://community.webshots.com/user/cameliac
``````````` Just hope ```````````

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

pt Maluba:

si pe mine m-au durut ingrozitor sanii vreo 2-3 saptamani, cand avea Andrei vreo luna, o luna jumate, nu mai stiu exact. fara motiv, am avut chiar si frisoane plus febra de la durerile alea, cand il puneam la san ziceam camor, la pompa nici nu am mai incercat dupa prima secunda ca era mult mai rau decat la san, si ma dureau tot timpul, nu numai cand sugea. ceea ce m-a contrariat era ca nu mi se parea ca as fi avut cine stie ce lapte, deci am eliminat varianta unui blocaj de lapte (cand ti se umfla sanii si sunt tari si durerosi si nu iese decat foarte putin pentru ca s-a blocat reflexul acela al laptelui).

l-am lasat sa suga in continuare, cat am putut, si nu am gasit motivul durerii. o asistenta de aici mi-a spus ca s-a uitat in toate cartile ei si nu a gasit asa ceva, si banuieste ca singura chestie ar putea fi o gripa care s-ar fi localizat cica si la sani (avusesem o vaga gripa chiar inainte). dar ca asta nu ii strica bebelusului.

mai rabda putin ca o sa iti treaca! (stiu ca suna sadic, dar asa mi-a fost si mie)

si da-i bebelui cat de des vrea, o fi in vreun salt de crestere si ii trebuie mai mult. oricum dureaza cateva zile pana se normalizeaza productia.

A.

Adriana + Adriana jr (2 ani si 7 luni) + Andrei (3 luni) + Dragos taticutzul
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:

Maluba, te-ai uitat in gurita lui sa vezi daca nu cumva are niste puncte albe? Nu stiu exact cum se cheama in romana ... este ca o ciuperca care apare in gura la nou nascuti si pe care o poti avea si tu la san. Asta ar putea fi motivul pentru care te doare sanul. Stiu ca pe bb il ustura in gurita ( si chiar si pe gat daca ciuperca este extinsa ) si de aceea nu vor sa suga sau plang.
Camelia& bb Daniele (30.10.2003)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaS spune:

quote:
Originally posted by ad_risnov

L-am cantarit de dimineata pe bb si mi-a luat intr-o saptamana doar 140 g!

Sunt tare suparata. Oare nu-i ajunge lapticul meu? Acum trebuia sa ia minim 200 de grame.


Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov





Adriana nu mai fi suparata. Nu stiu unde ai citit ca trebuia sa ia 200g. Nu toti copiii sunt la fel ( nici noi nu suntem toti la fel de inalti, grasi, slabi etc ). Poate ca a crescut mai putin in greutate dar s-a lungit mai mult. Poate ca saptamana viitoare va lua mai mult in greutate dar nu se mai lungeste atat de mult.

Important este ca bb sa fie activ , sa ude 5-6 pampersi pe zi si sa faca kk.

Camelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ad_risnov spune:

Camelia si Andreea,
Multumesc mult pentru sfaturi!
Mai bine nu aveam cantar in casa si nu ma mai agitam atat.
Nu ma mai gandesc la cat a luat bb, important este sa fie sanatos.
Il alaptez in continuare si stiu ca este cel mai sanatos pentru el.
De ieri am inceput si eu sa iau spirulina si cred ca deja a dat rezultate. La mine si-a mai facut efectul si Vitamina E. Oricum laptic este si bb se satura cu siguranta.


Adriana - mamica lui bb Rares (13feb.2004)
http://community.webshots.com/user/ad_risnov

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andruska spune:

Dupa ce la inceput am avut probleme cu sanii -noduli la ambii sani - acum s-a reglat lactatia in functie de cat vrea Matei - acum ii pot spune pe nume cu sufletul impacat ca doar este crestinat baiatul meu.

Am sa incerc sa iau si eu Spirulina, oricum rau nu are ce sa fie. Eu am avut senzatia ca nu prea am avut lapte cum trebuie mai ales ca un ultimele 2 zile nu prea m-am alimentat deloc - stresul cu botezul.

Oare trebuie sa mancam ceva anume ca sa avem lapte consistent? Ca si laptele trebuie sa fie bun nu apa chioara, nu?

Intreb si eu ca nu stiu si la primul nu imi puneam probleme din acestea !!??



Andra mamica lui Matei (6.02.2004) si Andrei (18.09.1999)

Album Andrei:
http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=954&cid=448

Mergi la inceput