Alaptatul - Help Line-

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Adina Iulia,

initial nu vazusem data de nastere a puiului... si nu stiam ce sa zic... dar puiul tau e prea mic ca sa se intarce. Saracul nici nu s-a adaptat de tot la alaptat.
Eu am facut o pauza in alaptat din cauza unei pietricele la rinichi si am avut parte de destul tam-tam din partea puului. Parerea mea e sa lasi suzeta si biberonul si sa incerci sa moi putin sanii inainte de a incepe alaptarea. Cum s-ar putea face... cum i-am spus putin mai sus si lui Claudelu.

De asemenea Cricor are dreptate cu pozitia aceea alungita in pat.
De asemenea cand simti ca are loc o ejectie puternica de lapte poti sa intrerupi putin puiul. Uneori jetul de lapte poate fi ca de fantana arteziana. Pui un prosop langa, lasi sa curga si apoi repui puiul la san. Cand mai creste va fi ok. Pana atunci saracutzul bebe risca sa-ti faca si tie rani. Daca laptele curge prea puternic brusc ori se va inneca usor ori suparat in loc sa inghita se va agata de san si hatz isi va incepe diversificare cu putina carnitza de la mami...

Multa bafta,


Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Fetelor, multumesc!
Acum parca a stat mai mult la supt...adica vreo 5 minute. Am incercat si pozitia culcat, e bine la inceput, dupa care iar plange. Totusi am senzatia ca ba ii vine jet prea puternic, ba nu are deloc...
Am incercat din nou si pozitia aia ciudata, a gemenilor...m-a ajutat si sotul meu...e criminal, nu pot s-o chinui asa. S-a inrosit toata de plans si chinuiala. Vrea sa traga, nu cred ca e intarcata, are bunavointa...dar cred ca e ceva cu jetul (ba e, ba nu e!).
Mai perseverez...dar e groaznic cand plange; oricat de echilibrata as fi, ma sfasie cand o aud. E un plans special, foarte nervos, se ineaca de plans...nu pot asa...
Sper totusi sa fi supt ceva in cele 5 minute...

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Adina tu ai mult lapte si sanii usor rigizi de plini ce sunt?

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Servus mamici

Am si eu o intrebare, inainte de a pune copilul la san, trebuie sa dezinfectez mamelonul? Daca Da, cu ce faceti asta fetelor?mai ales pt prima data. Eu tre sa devin mamica dintr-o zi intr-alta si tot citesc ce si cum despre lactatie si alaptat

bun , am inteles ca trebuie sa stau deoparte de suplimente si biberon, dar atunci cum ii dau ceaiul? nu tot din biberon il dau?
Mai am o intrebare. cand trebuie sa-i intoduc apa in alimentatie?
numai cand trec pe mancare solida, sau cand? cat ceai pot sa-i dau la o masa, sau dupa masa i-l dau, sau cand

Cricor ce i-ai dat pt colici? eu am gasit ceai de Fennel si stiu ca sunt ceva picaturi pt colici care nu le-am luat deocamdata. Ce ai mai folosit in Canada? ce recomanda ei?

V-am puput si BB-ei mancaciosi va doresc

Corina si burtica





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Corina mamelonul nu trebuie dezinfectat inainte de alaptare. Trebuie clatit si uscat dupa alaptare. Trebuie sters inainte de alaptare doar daca folosesti ceva creme gen Bepanthen. Cu lanolina nu-i nevoie sa faci asta.

Daca tot esti inainte de bebe. Dati cu laptic hidratant simplu gen Nivea pe varfurile sanilor ca sa fie in forma buna cand apare galusca sa traga de ei.

Pucku puiul nu are nevoie de apa sau ceai, setea si-o potoleste din laptic. In general puii alaptati sunt ceva mai norocosi cu colicile daca tu nu mananci ceva care sa-i deranjeze. Incearca insa orice inainte de a te apuca de ceai. Controleaza-ti tie alimentatia si apoi copiii plang daca au aer ramas in stomac. Gazele se pot scoate ajutand puiul sa ragaie. Il ridici in sus pe tine si-l bati pe spatuc. Gazele apar cand incepe sa pape mai multisor din a doua a treia zi.
Daca nu poti scapa deloc de chinul asta ceaiul incearca sa i-l dai cu ligurita...sau eventual cu biberonul. Un biberon AVENT cu tetina de nou-nascut..dupa masa.

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caro spune:

Corina, nastere usoara!... tot nu m-ai sunat.
Pentru colici in canada: Gripe Water. Mai greu sa gasesti chimen si anason, pentru ceai, dar poate-ti trimite cineva din tara. Cu ceaiul - unui copil hranit la san, nu-i trebuie ceai. Daca aveti probleme cu alaptatul in primele zile, te vor ajuta lactation consultants de la spital (ziceai ceva de Mount Sinai Hospital?). Tot de la spital poti sa inchiriezi pompa pentru 2-4 saptamani (cam scumpisor, dar merita). Eu in primele saptamani nu i-am suplimentat lui Thomas cu canita sau lingurita ci cu un furtunas din seringa, care furtunas se poate pune pe deget sau lipi chiar pe san.

mai mult un pic mai traziu, ca ma cheama datoria (adica Thomas)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Multumesc frumos si eu pentru sfaturile voastre!
Eu de asta noapte am pus puiul la san...si a tras. Nu foarte mult, dar e un inceput sa revenim la alaptarea la san.
Pucku, eu am incercat toate produsele posibile pentru colici si in final m-am oprit la ceaiul de chimen si anason, pe care i-l dau inainte de masa cu aprox. 1 ora, cam 20 ml la fiecare masa. Asa cum a spus si AC, poti sa ii dai cu biberonul sau cu lingurita, cum iti este mai simplu.


Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Multumesc de raspunsuri fetelor.

Caro incerc sa ma montez sa te sun......dar stii cum e cu telefoanele in Canada.

ma duc sa ma dau cu crema pe sfracuri, multam fain de pont

Corina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Saphir, bravo! Wow, a supt Amos!
Andreea, chiar asa de mult lapte nu am. Cand exprim in afara suptului, ies doar 1-2 picaturi. Sunii sunt mari, dar moi. Nu simt nici o tensiune.
Daca o pun la san, trage cam 1 min (cred ca pana declanseaza jetul), apoi daca exprim, de regula, tasneste prin 1-2 orificii iar prin altele musteste. Deci nu ca am lapte prea mult, dar asta care-l am vine in jet.

Acum am incercat din nou s-o pun la san. Mai urat ca acum n-a facut niciodata. N-a supt nici 1 minut. Era si foarte nervoasa...nu cred ca o sa reusim pana la urma...

Adina+ bebe Olivia Karla 04.03.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Adina, nu renunta...asa spuneam si eu pana asta seara. Sunt super fericita tocmai a "servit" o masa completa numai de la san.
Il pusesem la san de control, sa vad reactii...si nu mai puteam sa il dezlipesc.
Ma intreb si eu cum de...?!Sper sa nu il deochi...
Adina, repeta operatiunea de a atasa puitza la san de cateva ori pe zi, chiar si intre mese...merita!
Va pup


Saphir si Amos Daniel (26.02.04)
http://community.webshots.com/user/ClimAmos

Mergi la inceput