Alaptatul - Help Line-

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Va multumesc din suflet pentru sprijin! Adriana, sigur voi intreba la Sensiblu si la alte farmacii, caci tare imi doresc sa ii dau direct sa suga.
Chiar daca mulg de la mine si ii dau in biberon, tot trebuie sa il mai incalzesc putin, caci intre timp se raceste. Si sa vedeti noaptea, mai ales, cand parca ar da semne de trezire, ca sa pape; eu fug repede sa ii incalzesc lapticul (daca e de-al meu) sau sa i-l prepar, dupa care vin fuga si constat eventual ca a adormit la loc si mai doarme o jumatate de ora sau o ora, timp in care se raceste lapticul, asa ca o iau de la capat...

Pupici tuturor si inca o data, multumesc!

Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

Ela, a intrebat si mama mea la Sensiblu in Brasov si nu au respectivele Multimam. Daca ai carte de credit poti comanda direct pe linkul respectiv si te costa 5 dolari taxele postale indiferent de cate produse comanzi. Sunt cam scumpe, e drept, dar mie mi-au folosit. Nu stiu exact daca trebuie platita si vama. AI curaj si rabdare, ca o sa creasca copiii si o sa uitam de noptile nedormite si stres.

A.

Adriana (24 ani - 10.11.1979) + Adriana jr (2 ani si 8 luni - 21.09.2001) + Andrei (4 luni - 6.01.2004) + Dragos taticutzul (30 ani - 7.01.1974)
http://photos.yahoo.com/apaler

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Adriana, am vazut ca au o adresa in Viena. S-ar putea sa plece niste colegi de-ai mei in delegatie la Viena si poate o sa-i rog sa-mi cumpere ei direct. Daca nu pleaca prea curand, o sa comand direct.
Multumesc inca o data!


Ela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina33 spune:

Helo,am un baietel de 3 saptamini si greu l-am invatat sa suga de la sin. deabia cind abm ajuns cu el acasa din spital cind ne pregateam sa ii dam lapte prf.Ne chinuiam cu mameloane si tot degeaba .Pina mi-a spus o asistenta sa ma spal bine de crema garmastan desi nu are miros si gust s i nu dauneaza bb-ului el nu reusea sa apuce sinul ca il scapa.
Acum am rezolvat prb asta da sugea prea mult timp la s in.1 ora si ma dureau de numa.Acum suge bine noaptea da ziua adoarme si suge numa 5 min si nu cred ca se sa tura. completare nu ii dau ca am lapte.as vrea sa il vad si pe al meu satul si grasut de fiecare data!
Voi ce ati facut ati dat completare?Pe biberon vrea dar asa n-o sa mai suga de la sin daca ma mulg!!!!!!!!!!
Asteptam vesti,Alina si Dragos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simone spune:

Buna, fetelor. Vreau sa va multumesc pt ca a-ti dezvoltat asa un subiect, care pe mine personal m-a salvat de la o depresie si de la a opri alaptatul fetitei mele de numai trei saptamani; si eu am avut parte de tot "ritualul" : furia laptelui, ragade, copil plangacios si somnoros la san, etc. dar acum au trecut; singura problema pe care o mai am este ca un san face lape cat pentru trei bebelusi si e mereu mare si greu iar celalalt e normal, cat sa-i ajunga fetitei mele la o masa. Ce ma sfatuiti? Cum sa echilibrez secretia lactata la ambii sani sa fie la fel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Alina33 sa-ti traiasca baietzelul si sa creasca mare si sanatos!
Eu am un baietzel de 8 luni jumate si inca il mai alaptez. Am avut si eu probleme cu sanii pana pe la 4-5 saptamani: canale infundate de era sa fac mastita, febra, rani de urlam de fiecare data cand il puneam la san dar nu m-am lasat si acum imi pare foarte bine. Sa stii ca atunci cand trebuia sa plec undeva ma mulgeam si ii lasam in biberon si imi manca si de la biberon si de la san. Si mie doctorita mi-a zis acelasi lucru ca il intarc daca ii dau ceai la biberon sau lapte din biberon dar nici pomeneala de asa ceva.
Acum eu stiu, poate depinde si de copil.
Sanatate multa!

Mih

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mih spune:

Simone si eu am aceiasi problema si dupa 8 luni jumate.
Nu am reusit sa echilibrez secretia.
Unul este mai harnic decat celalalt!

Mih

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Simone...
mult curaj mamicutzo!
Se pare ca mai totzi copii au un san preferat. Potzi echilibra dand puiului sa suga intai din sanul cu mai putzin lapte. Cu cat e mai flamand cu atat stimuleaza mai mult.
Eu de atata echilibrat am reusit sa dezechilibrez in partea cealalta. Consultanta de lactatzie mi- a zis asa: la fiecare alaptare incepi cu alt san decat la precedenta. Si cum eu am doar doi:):):) ba unul ba altul:):)

Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Ela... curaj mult, lasa sanii la aer, nu-i spala cu sapun si unge-i cu creme. Eu am rezolvat ranile cu Bepanthen, tataneasa. Si nu in ultimul rand am avut din Frantza o solutzie care usuca ranile: eosine. E colorata si-ti faci sanii de zice ca-s bomboane fondante dar e minunata. Galusca m-a lasat cu semne pe sfarcuri de la rani...in halul acela.



Anne-Sarah si mamica sa Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allya spune:

ELA draga, mult curaj! si la mine a mers sa stau cu sanii la aer cat mai mult si nu am pus sapun pe ei sub nici o forma... am lasat laptele sa se usuce pe ei e ca si o crema emolienta si antibacteriala (contine leucocite), eu nu am fost atat de rau ca si tine dar a curs si la mine olecuta de sange de asta m-am bagat la sfatuit...

Si eu mi-am echilibrat sanii tot asa alternadu-l la san si dupa o vreme si-au revenit...dupa vreo doua luni..

Fetelor am citit in cartea mea de cresterea bebelusului, o carte f buna si cu sfaturi minunate (What to expect in the first year, de Heidi Murkoff, Arlene Eisenberg, Henry Harris md) ca: laptele de mama contine proteine, lipite si calciu si zaharuri suficiente indiferent de alimentatia mamei, insa vitaminele esentiale (esentiale sunt cele care se iau din exterior nu sunt acumulate ca si rezerve in corp si nici nu sunt produse de corp) trebuie luate din alimentatie sau prin supliment, si deci este recomandat ca mamicile care alapteaza sa ia vitamine si calciu (pt prevenirea osteoporozei si problemelor cu dintii) si sa manace bine si pt laptic ca sa fie imbogatit cu vitamine si mai ales pt ea caci prin lapte se absoarb rezervele ei in ultima instanta...

va pupic,
cu drag,

Mergi la inceput