Taticul la nastere

Taticul la nastere | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

Sondaj propus de Andreutza

Dragi mamici sau viitoare mamici, ati dori ca taticul sa asiste la nasterea micii minuni din viata voastra? Care este decizia luata de voi in cuplu?

Intrebare sondaj:


Dragi mamici sau viitoare mamici, ati dori ca taticul sa asiste la nasterea micii minuni din viata voastra? Care este decizia luata de voi in cuplu?


Rezultate:
1. Da, as vrea sa-mi fie alaturi pana in momentul expulziei   [22%] 44 voturi
2. Da, as vrea sa asiste la intreg evenimentul(inclusiv expulzia)   [66%] 133 voturi
3. Nu, imi este rusine sa ma vada taticul asa.   [12%] 24 voturi


Status sondaj: Inchis  »»   Total Voturi: 201 numarate  »»   Ultimul vot: 08/12/2004 01:20:01 

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns raducu spune:

Propun sa se schimbe pct 3 din sondaj sau sa poata fi adaugat de genul: "Nu ma simt confortabil cu taticul alaturi". Consider ca nu poate fi vorba de o "rusine" faptul ca faci un copil cu un barbat.

Mamica lui Raducu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hollen spune:

Sotul meu a zis inaintea nasterii lui Alex ca va asista la nastere din spate pentru ca nu vrea sa vada totul sa nu cumva sa lesine, iar in ceea ce priveste momentul expulziei a spus: " I'll go do more educational things"...asta pentru ca e cam slab de inima la asa ceva. Ei, stati sa vedeti vorba multa...a fost acolo pentru fiecare secunda de travaliu si cand a venit momentul impinsului el a fost cel ce mi-a tinut piciorul...chiar acolo in linia intai, incurajandu-ma si... ...lacrimi cand l-a vazut pe micutul Alex care pe 18 Aprilie va avea 4 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns azumi spune:

Bey Papa...fain sobeect!Si io si taty am vrea sa stea taty cu noi cand ne-om hotara sa iesim in lume, da` suntem amandoi constienti ca in clipa cand m-or apuca durerile ( nu travaliul propriu-zis ca acolo deja e terminat), taty o sa aiba neste palpitatii de numa-numa si o sa intre in panica.Deci, ca sa se poata oamenii aia ocupa de mine si de Pityk , ar fi de preferat ca taty sa stea pe hol, sa nu incurce lumea lesinand sau vomitand.Prima si ultima oara cand o avut de-a face cu salvarea si l-a mancat o talpa sa se suie si el in spate....a vomitat pe aia pe toti, si o facu si pe asistenta sa vomite.....asa ca se ocupara de alte alea in loc sa se ocupe de paceenta .
Acu e inca tare curajos si sustine sus si tare ca intra si el....da` atunci pus in fata faptului.....paraca vad cum lesina si pierde iesirea.Ne straduim totusi!


va pup


ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luipetra spune:

Nu numai ca nu vad de ce mi-ar fi rusine, dar sotul meu nici nu concepe sa nu fie de fata. Ma bazez ca nu va lesina, avand in vedere ca a asistat vreo zece nasteri, desi totul se schimba cand cineva drag tie e implicat. Ne-am gandit ca e bine sa fie de fata pentru ca in momentul in care vreo lepadatura de moasa mi-ar zice ceva de genul "hai impinge ca ti-a placut sa te f..." (situatie reala), sa poata sa-i traga una, eu fiind ocupata cu travaliul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns symaco spune:

fetelor...al meu sotz a fost langa mine de la inceput pana la sfarsit!
el zice ca a fost o experienta minunata...pt mine a fost `´binisor´´.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gandacelu spune:

dar pe tatici nu-i intreaba nimeni? cred ca e, de fapt, problema LOR! tocmai am stat de vorba cu 2 tatici traumatizati in urma vizualizarii "totale"
eu cred ca e bine pentru toata lumea sa stea doar pe timpul travaliului... "parerea mea"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuella spune:

pe vremea cand am nascut eu (1991) nu prea era la moda ca taticii sa asiste la nastere si cred ca nici accum nu as putea sa-l las sa-mi vada chinul, mai ales ca am nascut f.f. greu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodika spune:

Sotul meu vroia sa asiste la nastere,insa de la spital i s-a spus ca-i mai bine sa mearga acasa,pierde noaptea degeaba caci nu voi naste cu siguranta a doua zi.Insa,la 10 minute de la plecarea lui au inceput durerile insuportabile,iar intr-o juma'de ora am nascut.Foarte usor,a doua zi uitasem...
Nastere usoara viitoarelor mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Eu am doi copii.O fetita de 11 ani si un baietel de 10 luni.
Pe Ioana am nascut-o natural.Sotul meu a stat langa mine pana m-au dus in sala de nasteri, unde nu i s-a dat voie sa intre(si cred ca nici el nici eu n-as fi vrut sa intre).A fost asa de impresionat de travaliul meu ca dupa ce am nascut cand s-a dus acasa i-a zis mamei mele ,plangand, ca daca stia ca-i asa greu....nici nu mai faceam copii!

Pe rares l-am nascut prin cezariana.A stat alaturi de mine...dar nu in sala de nasteri.
Oricum a fost impresionat...si inca este1

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leona spune:

As vrea sa fie langa mine tot timpul,in toate momentele sarcinii!Sa impartim totul,si bucuria si durerea!

Mergi la inceput