Medicamentele si administrarea lor

Medicamentele si administrarea lor | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Ati administrat vreodata vreun medicament copilului dvs fara sfatul medicului?

PS Daca este cazul va rugam explicati ce tipuri de medicamente administrati dvs fara indrumarea doctorului.

Intrebare sondaj:
Ati administrat vreodata vreun medicament copilului dvs fara sfatul medicului?

PS Daca este cazul va rugam explicati ce tipuri de medicamente administrati dvs fara indrumarea doctorului.


Rezultate:
Nu (am folosit numai cele recomandate de medic)   [24%] 22 voturi
Citeodata (daca sint bine informata asupra medicamentului)   [68%] 61 voturi
De cele mai multe ori eu decid ce medicamente are nevoie   [8%] 7 voturi
Intotdeauna (eu sint "medicul" in familie)   [0%] 0 voturi


Status sondaj: Inchis  »»   Total Voturi: 90 numarate  »»   Ultimul vot: 21/06/2004 18:46:24 

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Julie spune:

Eu - "cateodata".
Ma refer la administrarea de paracetamol sau picaturi de nas - iar asta de obicei o fac pana sa ajung la medic, pe care il informez ca i-am dat, cand si cat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carina spune:

Medicamentele pe care i le dau au fost recomandate la un moment dat de medic (medicamente gen: nurofen, novocalmin, picaturi de nas) iar daca vad ca simptomele sunt aceleasi atunci i le dau, mai ales daca in momentul respectiv nu pot ajunge la medic (noapte, weekend). Dar nu i-am dat niciodata antibiotice de exemplu fara sa o vada medicul si fara analizele de rigoare.

Anda si printesuca Carina (1 an si 5 luni)
http://community.webshots.com/user/andamihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Si eu cateodata, ex. supozitoare, Smecta, etc

Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

o singura data i-am dat Andrei un supozitor de paracetamol pt care nu am intrebat medicul, in rest pt absolut orice prefer sa intreb.

Un Paste Fericit!
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitub spune:

Raspunsul meu nu prea stiu unde sa-l incadrez.
In sensul ca medicul m - a sfatuit sa ii dau Mirunei o lingurita de paracetamol sau Nurofen si sa ii pun picaturi in nas daca 'da semne' de raceala, ca ii pot da Smecta daca mi se pare ca are scaune moi o zi intreaga, treburi de genul asta.
Deci le administrez la sfatul medicului, dar acesta nu o vede intotdeauna inainte de a-i da cate ceva. In nici un caz nu dau copilului antibiotic fara sfatul medicului sau chestii de genul asta.

Va pup,
boga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

eu sunt un pic nebuna, in sensul ca incerc sa le evit cat mai mult si sa le dau numai cu avizul medicului; am dat si eu antitermice fara avizul medicului, dar cam la asta se opresc lucrurile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Si eu le dau copiilor antitermice, pana ii vede doctora. Chiar si asa, de cele mai multe ori ii dau telefon sa ii spun ce si cum am facut.

http://community.webshots.com/user/adrianacalin
http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/
http://www.babiesonline.com/babies/a/antim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria spune:

Se pare ca, pana acum, eu sunt cea mai nebuna!!!
Sigur ca le dau copiilor antitermice, antidiareice, picaturi de nas, sirop de tuse, chiar fara sfatul medicului - cel mai mult lu' BigBrother, cu Tudor inca ma reped la Dr, chiar daca am acordat eu 'primul ajutor'...
Cel mai dur este, insa, ca eu fiind - asta-i o lege nescrisa, "medicul familiei", hotarasc si sa NU dau copilului medicamente, chiar recomandate de medic... o fac oarecum 'la sfatul medicului', adica Dr pediatru "de incredere", fiind in Bucuresti, deci mai greu de ajuns la el, mi-a explicat cum sa tratez racelile sau virozele obisnuite, pana la 4-5 zile... si asa fac, ma duc totusi la pediatrul de la circa sa asculte la plamani, sa nu apara complicatii... daca imi recomanda, ca de obicei, antibiotice pt 'usor rosu-n gat', nu le dau!

daca dragoste nu e, nimic nu e!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

...cateodata,la fel ca Julie:-))))))

Ortansa-deX mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

I-am dat ocazional paracetamol si nurofen, dar dupa ce in prealabil medicul ne explicase cand si cum sa-l administram fara a vedea copilul inainte. A, si ser efedrinat.
Cu drag,


Mergi la inceput