certificat nastere romanesc, copil nascut inCanada

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MJord spune:

Laura,
In Alberta se completeaza Registration of Birth, dar noua nu ne-au dat nici un exemplar . Abia acum ma gindesc ca ar fi fost fain sa facem noi o copie xerox sa avem amintire. Sotul meu, mai inspirat, i-a facut o poza, si m-am uitat acum la ea.
Alta: noi avem amindoi pasapoartele romanesti expirate.
O sa ii rog pe ai mei (Bacau) sa se intereseze despre asta, sa vedem cu ce informatie se prezinta! Ceea ce nu imi place in RO, e ca trebuie sa dai "atentii" peste tot, m-am dezobisnuit. Si apoi nu-mi suride sa irosesc zilele din RO umblind aiurea pe drumuri.
Probabil ca neavind nici un drum in estul Canadei pina plecam in tara, o sa apelam si noi la obtinerea certif din RO.
Uff!



Gabriela & Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

quote:
Originally posted by MJord


Alta: noi avem amindoi pasapoartele romanesti expirate.
O sa ii rog pe ai mei (Bacau) sa se intereseze despre asta, sa vedem cu ce informatie se prezinta!



E foarte bine daca poate cineva sa te ajute ca sa afli dinainte procedurile acolo. Asa vei salva mult timp!

Eu a trebuit sa-mi scot aici, prin consulat, pasaport romanesc nou (cel vechi expira iar eu nu sunt deocamdata cetatean canadian). Este mult mai simpla procedura comparativ cu cea pentru a obtine un certificat de nastere si mi s-a trimis prin posta, dar am auzit ca in tara costa mai putin, plus ca se poate obtine si in regim de urgenta -aici am platit $125 si a durat 3 luni pana mi-a venit acasa.

Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput