Este normal ca un copil de 3 ani sa nu asculte?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

Desi Ana are 4 ani si 4 luni, pot spune ca nu am avut astfel de probleme cu ea.Evident a trecut prin perioada "Nu vreau" si "Ba nu", dar nu a tinut mult ,pentru ca in momentul in care ea imi cerea ceva si eu ii raspundeam la fel.Si asta s-a intamplat o data,de doua ori,de trei ori,pana a vazut ca eu nu glumesc. Apoi exista pedeapsa interzicerii privitului la televizor. Sau la noi inca mai functioneaza :" Merg la gradinita si spun copiilor ce faci tu".Pentru ea este cel mai urat lucru.Nu suporta sa fie certata de fata cu copiii de la gradinita.
Dar cu ridicatul mainii la parinti,cred ca ar trebui sa faceti ceva.Eu una nu sunt de acord cu asa ceva. Fiica-mea a avut asemenea tentative cu bunica ei, dar inca de mica ii tot spuneam ca nu-i frumos, ca nu are voie sa faca asa ceva, nici cu bunicii si nici cu noi, si acum nu avem astfel de probleme. Cu aruncatul pe jos am avut si noi probleme,dar cand proceda asa noi o ignoram. Si daca a vazut ca nu este bagata in seama s-a potolit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladosmina spune:

Mai, ce tot vorbti voi, ca al meu de un an jumate procedeaza tot asa.
E normal sa ne loveasca pe noi, pe parinti, pentru ca, dupa cum am citit, aceste rabufniri au loc in prezenta si asupra persoanelor in care copilul are incredere.
Cred ca pe la 3 ani au loc schimbari majore in viata copiilor nostri si se simt total debusolati. Voi chiar nu va mai amintiti cum va simteati la aceasta varsta, ca eu imi amintesc foarte bine cum era pe la 3 ani jumate-4, si sincer nu era usor?
Normal ca trebuie sa le explicati ca nu e bine sa va loveasca si sa fie rauti, dar incercati sa nu va pierdeti cumpatul ca o sa treaca si faza asta si vine alta:))!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sumisa spune:

Mihael incearca sa-i povestesti ce simteai tu pentru ea cand a fost in burtica la tine. Sa-i povestesti in asa fel incat sa inteleaga ca intre voi este o legatura pe care nici o mie de fratiori/surioare nu ar putea-o rupe.Ca ea a fost prima si ce ai simtit tu atunci nu vei mai simti niciodata. Pe de alta parte nu-i refuza intoarcerea la stadiul de bebelus. Aratai cum ii cantai, cum o purtai in brate . La noi toate astea au tinut si crizele de furie pe care si le revarsa mai ales pe mine in primele luni de sarcina au disparut ca prin farmec.

Mergi la inceput