Despre gradinarit (3)

Despre gradinarit (3) | Autor: Otilia

Link direct la acest mesaj

Primele parti ale subiectulor "Despre gradinarit" si "Plante si flori pentru suflet" le gasiti aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=21136
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22729
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20214
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=22467
Continuarea...

~Otilia&LaAdelita~

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by furni

Nu este umbros (am soare dupa-amiaza). Si zorelele unde se gasesc? Le pun seminte? Si ce scrie pe plic? Da, sunt pe dinafara, dar vreau! Speranta mi-e in voi. Va pup.

Eu mi-am luat seminte de zorele agatatoare negre si rosii. Aici le zice "ipomée".
O sa le pun luna viitoare, intii in casa, sub sticla (asa scrie pe plic) si apoi afara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Buna, fetelor! Nu prea am mai putut sa intru zilele astea si iata ca revin! Am stat mult pe afara ca la noi a venit primavara direct cu 25 de grade. E asa de frumos!
Mey, dar ati avut un spor la scris...
Hey, sigur ca se pot creste capsuni la ghiveci! Exista sere care isi folosesc spatiul la maxim si cultiva capsuni pe verticala. Adica, in niste scafe micute (pentru ca nu le trebuie mult pamant) prinse din loc in loc pe stalpi(ca niste cuiburi de pasari). Cand rodesc arata ca niste ghirlande care acopera stalpii de sus pana jos. Am vazut in reviste si aranjamente in ghivece mari agatatoare cu capsuni(spunea la fel cineva de unele cu tomate cireasa).
Capsunile au nevoie de un sol usor, fertil, fara exces de umiditate(fructele sunt f sensibile la umiditate si putrezesc). Cand se obtin pe teren, in jurul plantelor se pune fie rumegus, fie paie pentru ca ajuta solul sa se incalzeasca mai repede si capsunile vor atarna pe aceste substraturi si nu vor mai veni in contact cu solul(vor fi astfel curate si sanatoase, si se vor coace mai repede). Ies greu din seminte si cel mai bine se inmultesc din rasaduri care sunt de fapt stoloni.
Voi reveni!
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Buna tuturor gradinareselor!
As avea si eu doua nelamuriri pe care le supun experientei voastre in speranta de ma lumina si eu un pic in domeniul asta. Iata-le:
A obtinut cineva ceapa din seminte? Parintii mei au pus toata viata arpagic, dar cum eu nu am posibilitatea asta, am cumparat un plic cu seminte. Nu am pretentie la ceapa uscata ci la cea verde. Merge cu seminte? Si cam in cat timp ar fi buna de papat?
Revenind de asemenea la o intrebare mai veche, imi puteti spune si mie cum se face butasirea la liliac?
Multumesc anticipat si pe curand.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOINA SANDA spune:

Buna fetele,harnicutele!
Mirela - nu am auzit pana acum,sa se obtina ceapa direct din seminte.Ceapa se obtine din arbagic,iar acesta din seminte,din cat stiu eu si am vazut pe la bunici.
Era bine sa fi cumparat arbagic,nu seminte,pt obtinerea cepei.Iar de altoit liliacul,nu stiu ca nu am avut niciodata.Cred ca stie sigur Andreutza 'gradinareasa sefa',sau fetele care stau la curte si-l au.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Tra,la,la si iarasi la

ieri a venit si la mine primavara, cu soare si cu o harnicie pe mine de numa'-numa'.
Am reusit de am strans uscaciunile de frunze, am sapat nitel locul unde voi pune flori, am semanat petuniile in niste vaze mari afara, tare harnica am mai fost. Dar azi-noapte si azi pana la prinz a plouat de a rupt si bine a facut ca si pe mine ma cam doare spatele. Numai bine, maine se mai zvanta pamantul(si de fapt este si sarbataoare!!), iar vineri cu forte noi, o sa replantez rasadurile mele.
Voi fetelor ce a-ti mai facut prin gradini si ghivece??
Otilia- care este stadiul ridichilor tale?????!?!?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by petra

Tra,la,la si iarasi la
ieri a venit si la mine primavara, cu soare si cu o harnicie pe mine de numa'-numa'.
Otilia- care este stadiul ridichilor tale?????!?!?
Ma bucur Petra ca a venit primavara si la tine, in sfirsit!
Eu azi am sapat gradina putin... m-am uitat si la ridichi si... cred ca sunt complet ratate! Nici macar nu le-am plantat bine, nu am tasat bine pamintul pe ele si au ramas niste gaurici dupa ploaie... frunzulitele s-au vestejit. In plus a mai geruit nitel dupa ce le-am pus... Asa ca daca vreau ridichi, cred ca va trebui sa-mi cumpar! Mi-a zis un prieten ca ar fi trebuit sa le seman direct afara, nu sa fac rasaduri in casa... Eu am facut complet gresit! Asta e, din greseli invata omul... La anul o sa fie mai bine...



~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Draga Mirela, ceapa se obtine mai repede si mai usor din arpagic decat din seminte, dar se obtine sigur si din seminte. Eu am acasa seminte dar nu am pus inca in pamant(am si de ceapa rosie).
Ca sa obtii un liliac mai repede si mai sigur incearca sa scoti un pui cu radacina(liliacul formeaza in mod natural multi pui in jurul lui). Acum ar fi momentul potrivit pentru aceasta operatiune.
Cu drag,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Liliacul face flori in primul an de la plantare??
si eu am unul, pe care o sa-l pun maine afara in pamant. Zice ca este mov deschis, batut sifoarte mirositor! O fii nu o fii asa, va pot zice decat dupa ce infloreste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Multumesc Andreutza!
Am sa incerc cu unul dintre pui. Eu citisem ca "lucrarile" la pomii care infloresc primavara se fac dupa inflorire, pare logic dar parca mai logic e sa-i atingi acum cand sunt in plina dezvoltare. De-asta v-am intrebat. Si am sa incerc zilele astea sa scot unul dintre ei.
Cat despre ceapa, cum pe aici arpagic nu exista (sau nu stiu eu unde e) m-am multumit cu seminte. Am luat soiul care era gata de papat cel mai repede. Pe plic scrie ca in 5 luni de la semanare. Desigur, cred ca se refera la ceapa matura, uscata dar eu nu vreau decat putina ceapa verde.
Oricum, multumesc si va tin la curent.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Din ce stiu eu, clasic, de la tata care e un impatimit...si mai taran decit Moromete, din semintele de ceapa se obtine arpagic-1 an, in urmatorul an din arpagic se obtine ceapa!

Dar cum stiinta a evoluat, probabil ca au scos niste hibrizi care fac din seminte direct ceapa!

Mergi la inceput