Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Roxana,
Frumoasa gradina, frumoase florile, si fetita ta este o dulce ! felicitari pentru rausita gradinaritului si sa-ti traiasca fetita!
Tu te ingrijorezi la 10 grade noaptea, dar eu ca sa zic la -5 noaptea?
Au rezistat si floricele mele, in final, si multa lume mi-a zis ca florile de primavara sunt rezistenta si la temperaturi mai joase.



Azi se astepata la mine temperaturi de 20 de grade, si ma bucuram eu de zor , dar de dimineata este innourat si nu prea vad eu sa fie sorare azi.
Acum va pup, va doresc spor la treaba pentru Paste!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

salutare la toata lumea

camelia, mi-a placut enorm povestea orhideei tale, sper si de acum inainte numai asa sa fie

roxana, multumesc pentru pozele cu gradinuta ta, o sa fur niste idei de acolo, mi-a placut mult cosul de rachita cu flori, eu asa cos foloseam pentru rufe dar cred ca-l reciclez acum.
am vazut ca ai o salcie serpuitoare, e batrana? cam cat i-a trebuit sa ajunga la marimea actuala? chiar ma uitam sambata la una mica, e foarte decorativa.
si, sa nu uit, frumusica foc mica gradinareasa din poze

va doresc la toate paste fericit, gradinareala placuta si flori vesele si sanatoase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by valentinag

Buna fetele!

mazare,usturoi,ceapa.Rasadurile mele de rosii au cam 10cm,ardeii si vinete sunt mai micute,dar cresc ele.Leusteanul are frunze mari,deja l-am folosit la ciorba

Mi-au inflorit toate zambilele,narcisele,ghioceii galbeni,floarea pastelui,liliacul are frunzulite cam de 3cm.Abia astept sa infloreasca si el!Trandafirii mai am de asteptat!

Mai spuneti-mi si mie ce sa-i fac begoniei mele,k nu mai are decit citeva frunze,nici nu a mai inflorit de 2 ani?

Valentina



valentina, te invidiez pentru mazare, usturoi, ardei, vinete si liliac! mie aici nu-mi cresc, ori e prea cald, ori solul trebuie mult imbunatatit, nu stiu sigur. am incercat sa pun seminte de gogosar si nu mi-a iesit nimic. de begonie nu stiu, asta e singura din ce ai tu careia ii merge bine la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomax spune:

quote:
Originally posted by Otilia
M-am saturat si eu de cite buruieni de-alea cu flori galbene culeg (ochiul boului sau basina porcului, cum se cheama...)


nu e ochiul boului, alea-s flori frumoase, dar cealalta, desi stiu cat e de greu sa scapi de ea, stii ca are frunze foarte gustoase de pus in salata? si benefice ficatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by Cleomax

nu e ochiul boului, alea-s flori frumoase, dar cealalta, desi stiu cat e de greu sa scapi de ea, stii ca are frunze foarte gustoase de pus in salata? si benefice ficatului.
Bleah, n-as minca asa ceva! Si-asa nu ma omor dupa salata... Dar daca tie iti plac vrei sa ti le pun deoparte?
Mai sunt niste salate salbatice prin curte (una se numeste pissenlit, adica pipi in pat, cica e diuretica) dar le arunc si pe alea. Vai ce fraiera sunt, acum m-am uitat intr-o carte si e una si aceeasi!
Si fructele se fac... papadiute! (scuze papadie daca citesti pe aici )
Utilizare:
Culinara: tinerele frunze se maninca crude in salata iar frunzele mai batrine se pun in supa. Le puteti fierbe si minca cu unt, ca spanacul. E delicios cu putin filet de peste. Marinate in alcool, florile ajuta la prepararea vinului
Medicinala: faciliteaza digestia, usureaza tranzitul intestinal, favorizeaza eliminarea toxinelor si fortifica organismul. Compozantii amari ajuta la drenarea ficatului si a vezicii biliare, stimulind secretia biliara.
Cosmetica: citeva frunze proaspete in apa de baie purifica pielea.
Domestica: putem folosi radacinile uscate pentru a fabrica diverse culori magenta sau brun.
Ca sa vezi ce de calitati si eu le vinez peste tot ca sa le distrug!

~Otilia&LaAdelita~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanak spune:

quote:
Originally posted by Cleomax


am vazut ca ai o salcie serpuitoare, e batrana? cam cat i-a trebuit sa ajunga la marimea actuala? chiar ma uitam sambata la una mica, e foarte decorativa.




Ei, cu salcia aceea e poveste lunga. Cand ne-am mutat aici (acum trei ani era deja in gradina). Din cate stiu eu blocul e construit la inceputul anilor 90, deci salcia nu cred ca are mai mult de zece ani.
Mi-a placut si mie cand am vazut-o, mi se parea decorativa, dar acum nu mai stiu cum sa scap de ea. In primul rand imi face multa umbra, nu-mi ajunge de la gardul de tuia inalti de 2,5m, mai trebuie sa faca si ea umbra. In alta ordine de idei, cum bate un pic vantul cum trebuie sa ma apuc sa strang toate frunzele din iarba si de pe terasa pe care le scuipa doamna salcie. Am incercat sa o tundem pe cat putem, dar nu avem scara si sotul meu se tot chinuia cu un ferastrau cu prelunire, dat tot nu poate sa taie tot. Acum am zis sa o lasam asa, sa vedem cat mai creste si in toamna o taiem iarasi la jumatate. Ma surprinde cat de repede creste si se intinde coroana.

Pentru decorarea gradinii mai am unele idei, dar nu ma incumet momentan sa le punin practica, pentru ca nu am materialul necesar. Cred ca ati vazut in magazine ghivece de flori pe picior inalt de jumatate de metru. Mie imi plac foarte mult, dar sunt destul de scumpute. M-am gandit ca pe o buturuga (inaltimea poate fi de la 30 la 50cm), as putea sa pun un cos de nuiele mai mic decat cele pe care le am acum. Buturuga sa o invelesc intr-o impletitura tot din paie sau iarba uscata. Eu cred ca ar arata bine si ar fi un pic mai rustic decat ce se gaseste prin magazine.

Am uitat sa va spun si nici poze nu am facut, sotul meu a plantat cateva tufe cu zmeura, afine, iar eu mi-m mai pus si o fortisia mica care astept sa creasca la anul.

Va pup si va multuemsc ptr. aprecierile despre gradinita mea si despre gradinareasa cea mica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Andreutza

Petra...
La cana, asa ii zice si popular si stiintific(Cana indica).....



Andreea & Octaveatza



Andreutza,
Cana este o planta perena sau nu? Ca e cutia ei nu scrie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Fetelor va tot citesc si nu indraznesc sa scriu ,caci eu desi am gradina e plina de ......muschi si n-am deci mare lucru in ea ,dar in schimb am si eu o "bubita" pe suflet si indraznesc sa va intreb pe voi caci va vad mai pricepute asa :
A-ti reusit vreuna vreodata sa faceti sa infloreasca a doua oara o orhidee dinasta cu flori mari cumparata in ghiveci care tine cite doua-trei luni ?
Ca eu nu am reusit pina acum si tare mi-ar fi drag sa o vad ca mai infloreste inca o data la anul,pe toata lumea pe care am intrebat pe aici mi-a spus ca orhideea cumparata in ghiveci asa nu mai infloreste si mai toata lumea dupa un timp de asteptare au sfirsit prin a arunca-o la gunoi!
Eu nu vreau sa o arunc la gunoi ! dealtfel nu am aruncat niciodata o planta atita timp cit a mai fost ceva din ea viu! cum sa o arunc? ca ma doare sufletul ,dar cum sa fac sa reinfloreasca din nou ca nici asta nu stiu!

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoioana spune:

Buna Aurelia! Eu am aici o prietena care are orhidee si-i infloreste de 3-4 ori/an :))). Dupa ce ii cad florile cica trebuie taiata 1-2 cm mai sus de locul de unde s-a desprins floarea. Un timp arata ciudat...asa, numai betze :)), dar daca ai rabdare, iar te rasplateste cu niste splendori...O uda o data/sapt. si vara foloseste si un fertilizator. Tocmai mi-a facut si mie o orhidee cadou, sa vad daca m-oi pricepe sa o ingrijesc. Cleomax, unde esti? Deci asta-i cu taiatul. Sper sa nu va spun gresit sa fugiti pe urma cu foarfecele dupa mine! :))
Numai bine la toate fetele!
anto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

anto merci mult i-mi da sperante ceia ce spui tu !,un singur lucru insa nu prea inteleg eu "1-2 cm mai sus de unde a cazut floarea" pai florile la a mea sint 9 si sint dinspre virf in jos mai sus de locul unde au crescut nu am cum sa tai o fi oare de fapt mai jos cu 1-2 cm? poate asa nu? merci inca o data si cu fertilizantul ,asta mi-am luat deja si scrie pe el si in ce luni se pune la flori de udat si eu o ud o data pe saptamina o las sa se balaceasca bine in apa nu foarte rece si apoi o scurg ca asa scrie pe eticheta ca trebuie scursa apoi ,vad ca este fericita la mine in casa o am de o luna si jumatate si sper sa mai tina iar apoi incerc tratamentul dat de tine sa vad ce se intimpla ,inca o data merci mult din suflet! aurasu
P.S. si o veste de ultima ora mi-a a doua oara leusteanul de la mama!!!!!uraaaaaa! abia astept sa fac o ciorba ca acasa si sa-i pun leustean pe deasupra !

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput