Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Intradevar, tehnologia initiala de producere a cepei continea si etapa de arpagic. Acum sunt soiuri noi care pot fi direct produse din samanta, scurtandu-se astfel ciclul productiv cu un an(ceapa din arpagic este trienala, iar cea din samanta bienala). Exista si alte plante care se produceau in trecut din bulbisori iar acum din seminte(de ex frezia).
Mai pe larg despre liliac. Daca este altoit(atunci cand este un soi deosebit, si de obicei cei cumparati sunt), marcotele (puietii care cresc in nr mare in jurul lui trebuie scosi pentru a proteja planta mama impotriva separarii ei de altoi), marcotele nu se folosesc in acest caz pentru inmultire deoarece nu pastreaza caracteristicile soiului ci pe ale portaltoiului(de ex daca liliacul a fost altoit pe lemn cainesc, il vom obtine pe cel din urma dupa marcotare). Daca este pe radacini proprii(un soi rustic, nealtoit, cum este liliacul cu flori simple lila), atunci se poate inmulti si prin marcote(in acest caz marcotele pastreaza caracteristicile plantei mama).O alta metoda de inmultire in afara de altoire si marcotaj, este inmultirea prin seminte. Toate metodele conduc la puieti care cresc greu, deci nu se prea inmulteste in gospodarie. Daca il cumparati, mai mult ca sigur ca are cel putin 2 ani si s-ar putea sa infloreasca dupa plantare.
Cu drag,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Andreutza, m-ai luminat in d-ale liliacului, dar al meu nu cred sa infloresca anul aceste pentru ca este mititel si sigur, sigur nu are 2 ani!
Dar mai stii, vrabia-i pui , dar naiba stie de cand!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Buna!
Multumesc Andreutza!
Am sa incerc sa vad ce iese. Eu am doi lilieci, nu stiu felul la nici unul caci am cumparat casa in decembrie si nu i-am vazut infloriti. Dupa aspect au multi ani, de-asta si vreau sa-i multiplic, ca sa-i schimb, deci timp ar avea. Intr-o luna cel mult va spun ce si cum cu liliecii mei. Acum nu le-au dat decat frunzulitele.
Multumesc inca o data.

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

mama am ramas in urma!
Fetele am plantat o multime de plantute: panselute, lobelia pendula, micsunele, zambile …
Si maine dupa cum am mai spus ma duc dupa trandafiri. De abia astept sa dea o data caldura sa vad iarasi verde in gradina sis a ma legan in balansoar


Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pojogam spune:

petra eu cand am pus liliacul in curte nu a inflorit primul an. insa am fost rasplatita urmatorul

Mihaela si Flaviu
http://community.webshots.com/user/pojogao

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

Am pus si eu capsuni!!! Azi!
Sunt tare fericita... Sper sa se prinda si sa am cu ce recolta sa ma laud.


Laura
http://photos.yahoo.com/laura00ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

Mai fetelor, pt cele care sunt prin USA mai exact, eu am bai cu gradina mea... :(
In fiecare an patzesc la fel.. pun capshuni (fac rod frumos hi bun o data), ardei, roshi, vinete, ridichi, shi cateva flori in fatz al acasa.. dar mi le ataca ceva paduchi mici shi verzi shi mor toate... shi leushteanu shi patranjeii, shi vitza de vie... ce s al efac sa scap de ei, cu ce s amai storpesc ca nu mai shtiu, shi zau ca vreau sa am shi eu recolta buna... Ma putetzi sfatui in ceva.. cu stropitu asta, ceva care sa gasesc aici in comertz.
Multzumiri anticipate
Gabbriela & Julian

http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/gabbriela_h/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tunad spune:

Pomeanm, pentru ceapa verde, planteaza ceapa(daca nu ai arbagic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

quote:
Originally posted by Gabbriela

Mai fetelor, pt cele care sunt prin USA mai exact, eu am bai cu gradina mea... :(
In fiecare an patzesc la fel.. pun capshuni (fac rod frumos hi bun o data), ardei, roshi, vinete, ridichi, shi cateva flori in fatz al acasa.. dar mi le ataca ceva paduchi mici shi verzi shi mor toate... shi leushteanu shi patranjeii, shi vitza de vie... ce s al efac sa scap de ei, cu ce s amai storpesc ca nu mai shtiu, shi zau ca vreau sa am shi eu recolta buna... Ma putetzi sfatui in ceva.. cu stropitu asta, ceva care sa gasesc aici in comertz.
Multzumiri anticipate
Gabbriela & Julian



Nasol, pentru ca inseamna ca daunatorii sunt mult mai multi decat crezi. Asa a avut o cunostinta de a mea, cand a luat casa, nu prea era ingrijita gradina, s-a apucat si a aranjat-o, dar au aparut daunatorii de care nu mai scapa. A chemat pe cineva de la o firma de landscap-ing, si au rezolvat ei problema cu mai multe feluri de insecticide! si in mai multe etape!
Succes!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreutza spune:

Afurisitii de paduchi verzi se numesc afide si intradevar iti trebuie mai multe tipuri de insecticide(pentru ca se dau pe grupe de plante). Afidele sunt foarte mancacioase si stricatoare. Poti intreba la vreun magazin sau cum spune petra la o firma pentru ca nu stiu ce se gaseste pe la voi in materie de produse.
Succes!
Cu drag,


Mergi la inceput