Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Aurelia,
Multumesc pentru sfaturile legate de trandafiri! M-am mai uitat odata la ei si eram cam migalos sa le dau ceara jos, si am vazut ca si prin ceara a iesit in mugurel mic!
O sa-i plantez cred sambata, pentru ca unde vreau sa-i pun sunt puse acum piericele, si am de munca cu datul deoaprte, pus pamant mai bun acolo, ingrasaminte etc. si trebuie sa-mi cooptez si sotul la actiune pentru ca el a vrut tare mult trandafiri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Flori, flori, flori....
dar pomi, arbusti nu va tenteaza?
as vrea sa stiu la temperatura care e acum in Ro mai pot planta vreunul? sau trandairi cataratori? exista vreo sansa sa se mai prinda? ca nu vreau sa "pierd" anul asta si nici sa arunc banii aiurea pe butasi/pomisori. Una e sa nu se prinda ca 'asta e'! si alta fiindca fortez eu momentul cind le plantez!
Daca exista macar un soi de pomisor, ornamental, ca fructiferii cred ca deja nu se mai pot pune acum, va rog imi spuneti si mie? sau gard viu!
Multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Si io!si io! mi-am luat dalii ,unele albe cu capul mare batute si ......latoase au un nume turcesc ,ceva caci e greu de pronuntat si un soi misto pe care nu l-am mai vazut pina acum .
Oti m-am uitat ieri dupa circiumarese si am vazut decit dinalea pitice si batute asa galbene si portocalii ,oare s-or numi tot circiumarese? Sa mai cumpar ?.....as mai vrea eu dar nu mai am unde sa le pun la mine este multa peluza ,mai bine spus in gradina din spate desi sint cam 200 m patrati e numai peluza doar o camelia mare majestuoasa am acolo pe care am mostenit-o de la cei de la care am cumparat casa si un mar paduret pe care ti-am povestit ca mi l-am pus eu singura in ianuarie ,ieri m-am uitat mai atenta la el si am vazut ca este plin de bobocei rosii deci sarmanul nu numai ca s-a prins si a facut frunze din ianuarie pina acum dar a si inflorit!
Asa deci acolo nu am unde sa pun flori ,in fata casei tot peluza doar dealungul gardului am pastrat o fasie unde am pus flori ,sub balcon,inca una si linga scara unde este plin ,nu mai am loc ,nu stiu efectiv unde sa mai pun mai ales ca acum trebuie sa si sapam o transee pentru conducta de gaze caci ti-am zis ca am pus gaze si schimbam incalzirea centrala ;
Ce sa mai.....i-mi musc degetele si mai astept si eu sa terminam cu lucrarile de la gaze dupa aceia mai gasesc eu loc ,acum ma tenteaza tare sa iau muscate rosii ,am vazut ieri ca costa 5,55 le 10 godetes ,adica 10 ghivecele mici cu cite o planta in fiecare ,erau si inflorite deja ,si am eu doua jardiniere goale in garaj ....tare mi-as lua si pe alea......ce sa mai sint neam prost la flori eu ,mai cer si pe la vecine ca nesimtita cind vad pe a mea vecina ca le rareste si le arunca mi-e mila asa ca.....da-mi -le mie draga decit sa le arunci....Azi ma duc la Gam Vert sa caut o vesta de vinatoare pentru berbatul meu ,cine stie cu ce ma mai intorc de pe acolo ,va spun eu ......mai tirziu!


Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Aura draga, si eu am tot peluza si o dau la o parte acolo unde vreau sa pun ceva. Care-i problema? E cam greu de sapat peste iarba, dar am o "piosa" zdravana si o sapa si pina la urma merge!
Madalina, sigur ca vorbim si despre arbusti si pomi! Eu am plantat anul trecut un smochin, care din fericire a trecut iarna, desi nu l-am protejat de frig... Apoi mi-am cumparat cercelusi (sunt arbusti), si lavanda e considerata arbust... si liliacul... Dar ce am vazut si as vrea sa-mi iau este bambus! E foarte rezistent (rezista pina la -20°C), creste mare si nu-l atinge nici o boala!!! Se planteaza din februarie pina-n mai, deci mai e o luna... Ii convine orice tip de sol si da un aer "exotic". Uite doua varietati:
http://www.willemsefrance.fr/boutique/masque105.asp?reff=750570&reffMere=5057&zonePrix=&xtor=
http://www.willemsefrance.fr/boutique/masque105.asp?reff=1558238&reffMere=5823&zonePrix=&xtor=

Azi am dat o raita prin gradina sa distrug buruienile (am luat RoundUp Spray) si... surpriza!!! Am vazut o ridiche mica-mica!!! Nu am cules-o, o las sa mai creasca!
Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Aurelia, nu s-ar putea ca cele mici sa fie craite?
(sau budience, sau stiintific(?¿) tagete)

Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Nu stiu Mirela ,am vazut ca pe etichetaz scrie ceva care se traduce ,garofite de INdia ,Otilia problema e mare ca fiumiu joaca mingea cu taicasu exact acolo pe peluza din spatele casei ,plus ca daca nu le pun la adapost risc sa treaca cu masina de tuns iarba peste ele ,tu stii cum e masian noastra odata ca prinde avint e greu sa faci 8-uri cu ea sa ocolesti ceva !!!!!e ! e complicata treaba la mine ........

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Sa stii ca craite sint, Aura, oeillets d'inde, sau roses d'inde, noi punem in fiecare an (le semanam intii in cutii ca sa facem rasaduri), cica poti sa le pui printre rosii (anul asta o sa plantez si legume, sper!), ca le face bine (asa am citit undeva).
Noi facem borduri pentru flori, pe linga gard, sau pe linga aleile din curte, ba am mai pus si grilaj, sa ferim florile de catei! Si in mijloc am lasat gazonul, am un barbat maniac caruia ii place sa tunda iarba...Sau eventual o sa poti pune flori dupa ce termina aia de sapat, sa profiti ca e deja sapat acolo(glumesc)

PS CU privire la posibilul titlu al subiectului, ce parere aveti de "Universul verde" (sau altceva pe baza de "verde")?

Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

A propos de titlu, m-am gadnit la Lumea plantelor sau Planeta verde, asa ca parafrazare a lui Animal Planet si legat de ce zicea emoison
Fetelor, asa sunteti de harnicute ca abia pot tine pasul cu voi. LA mine in balcon s-a sfarsit inflorirea lalelelor, le-am mutat intr-un vas, mai inghesuite stau, nu-i vorba, pana mor si frunzele si pe urma transfer bulbii in frigider. Bine fac? Nu de alta dar nu am speranta sa-i tin in viata pana la toaman cu 40 de grade afara vara.
Am o narcisa galbena si grasulie, parfumata de te imbata, abia a facut tulpina ca a si inflorit victorioasa.
Eu am mai plantat niste regina noptii (nicotiana) in locul lalelelor, dar cu regret va anunt ca nu miroase nici pe departe ca cea de la tara, de la bunica.
Va dau o idee, mai ales ca aveti gradini multe dintre voi. De ce nu plantati si floarea-soarelui, e o floarea asa de prietenoasa si frumoasa, plus ca trageti si foloase culinare de pe urma ei, seara in fata tv-ului. Si eu mi-am plantat, macar ca n-am decat un balcon si deja sunt semete plantutele mele!
Va pup,

scarmanus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by emoison

Am semanat ciboulette si marar, care au inceput sa iasa.
Am si o azalee (in ghiveci, in casa) frumoasa, am primit-o acum vreo 2 luni, a stat inflorita pina acum 2 saptamini, dupa care a inceput, o data cu florile, sa-si piarda si frunzele. CUm n-as vrea s-o pierd, ati putea sa-mi spuneti ce sa fac?
Elena, si eu am pus ciboulette intr-un ghiveci mare si mi-am luat si marar, dar nu stiu daca asta trebuia... Eu am luat fenouil gigant, tu ce ai luat ca marar? Sunt mai multe tipuri...
Vezi ca patrunjelul nu se transplanteaza, nu suporta... Trebuie puse semintele pe locul in care ramine.
Despre azalee: (sau rododendron de sera)
Epozitie: clara pina la semiumbra, atmosfera umeda si bine aerisita
are nevoie de multa apa, de ingrasamint si trebuie chiar vaporizata
Ingrijire: trebuie udata din belsug si ajutat ingrasamint o data pe saptamina. Toamna se mentine mai uscata pina cind ii apar bobocii. Pune-o in casa intr-un loc insorit si racoros incepind cu luna septembrie. Vaporizeaza din cind in cind. Pune-o intr-un loc ceva mai cald cind bobocii sunt destul de mari si cind florile incep sa apara. Suprima regulat florile uscate. Azaleele nu suporta camerele incalzite decit foarte putin. Incepind cu luna mai: "enfouir les pots des azalées défleuries dans la terre du jardin. Supprimer les pousses qui se forment pendant la floraison ou juste après. Pincer les plantes à plusieurs reprises au printemps. Ne rempoter que dans la terre de bruyère."
Paraziti si maladii: paienjeni rosii pe timp uscat sau pe caldura mare. In caz de atac de muste albe "rabougrissement des feuilles". Caderea bobocilor in caz de caldura precoce.
Utilizare: magnifice plante cu inflorire iarna pentru camere sau gradini de iarna reci.

Sper ca ai inteles...
Uite si un link: http://www.aujardin.info/plantes/azalee.php

Fetelor, ce fac cu varza, o pun direct in pamint sau fac intii rasaduri?

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Ups, mai aveam cite ceva de spus...
Eu mi-am luat oeillets de Chine, tot craite sunt?

Si despre titlu... Pina acum propunerile sunt:
- Despre gradinarit (4)
- Universul verde
- Lumea plantelor
- Planeta verde

Cu care votati? Ce propuneri mai aveti? Ziceti repede ca am ajuns pe pagina 10 si se inchide!!!

Mergi la inceput