Despre gradinarit (3)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Mai Otilia m-ai facut sa ma tavalesc de ris cu margaritarul vostru!!!!!!sa-mi zici si mie la ce colt de strada te pui sa vinzi sa vin sa-ti fac o poza sa o punem aici pe topic!
Mai ma inebunesti cu florile tale ,pai nu vin eu la vara la voi si o sa-ti fac poze printre ele asa verzi cum sint ele si fara floricele ,
Iar voi fetelor cu semintele prin plic i-mi aduceti aminte de primul meu an in Franta cind plingeam si suspinam dupa mama ,prieteni si aerul de acasa ,si iaca o prietena buna ce-mi zice stai fata ca sa nu mai bocestia atita uite-ti trimit niste seminte de circiumarese sa le pui in gradinita si sa-ti aduca aminte de gradina lu mumata!
Zis si facut trimite fata un plic plin de seminte ,le pun eu in gradinita ,orientata sud cu soare mult si incep si le ud in fiecare seara ,mai si incep si cresc ,florile mele ,si cresc ,si cresc si tot astept sa infloreasca ,si mi se parea mie ciudat ca nu prea semaneau frunzele cu cele de circiumarese si cind sa inceapa sa faca flori .......Hop surpriza..mai aveam in gradina niste STIR frumos de mama focului ,stiti voi ce este STIRUL?iarba pentru porci care creste la tara pe marginea santului.......Am crezut ca o s-o omor pe prietena mea de nervi dupa atita luni de asteptare...............

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Dar ce taifun a fost pe la tine pe acolo de a smult lalele din pamant??? DAr a fost nu gluma! Imi pare rau pentru munca ta in zadar, dar poate mai salvezi cate una alta de pe acolo.
LA mine crinii imperiali nu au iesit inca, abia ce i-am plantat dar toata ziulica pazesc locurile unde am semnata sau plantat cate ceva. Acum in dupa-amiaza asta a tras o ploicica buna de tot si sper sa rasara ceea ce am pus eu in pamant.
CAt despre experientele cu rasadurile sub sticla nu stiu ce sa zic, tu inseamna ca au rabdare, eu nu cred ca mai incerc pentru ca mi-am pus atatea sperante in semintele de anul asta si nu am avut succesul scontat. Tu daca vrei sa mai faci rasaduri din seminte si la anul, pe langa tehinica cu sticla mai cauta si niste cutiute asemnatoate cofrajelor de oua din Ro.(alea din hartie) unde pui pamntul si cand transplantezi rasadul il pui cu tot cu cutioara respectiva care putrezeste in pamant, si astfel nu deranjezi radacina!
Eu acum mi-am plantat niste lumanarele astfel puse, si nu au nici o treaba, s-au prins bine.

Aurelia,
buna glumita prietenei tale. S-a gandit ca daca tot vrei ceva rustic, rustic, iarba de la tara este ce-a mai indicata! Si eu cred ca as fi luat-o la pe prietena mea daca-mi facea asa! DAr am scapat! Eu daca ii trimit Cameliei seminte ii trimit care trebuie pentru ca ma tem de bataie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Hehe, Aura, nu ai cum sa-mi faci poze vinzind floricele la colt de strada, ca la o adica il trimit pe barbatu-meu, sunt jmekera!
Nu-i destul ca eu sunt "producatorul"? Sa faca si el ceva!
Petra, viscolul mi-a smuls lalelele, dar numai florile, adica le-a rupt tulpinile, nu si radacina, din fericire... Asa ca la anu' iar o sa am lalele, mai frumoase! Irisii au rezistat... Am recuperat vreo 4 floricele rupte din gradina si le-am pus in apa... Asta e, vremea asta! Si nu era munca mea, lalelele le-am mostenit, nici nu stiam ca am!
Aura draga, hai ca m-ai facut curioasa cu circiumaresele alea! Cum arata? Hai sa cautam si sa punem de-adevaratelea! Cit despre gluma prietenei tale... hmmm, cam nesarata!
Va mai odata, ma duc la culcarica acum...

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Ma bag si eu peste Aura acum!
Carciumaresele nu sunt florile alea singure pe o tulpina, de diferite culori, si au frunzele aspre-paroase? Eu parca asa le stiu. Prin carti le mai zice si "zinnia".

Otilia,
Pacat si de florile lalelor, dar asta este nu te poti pune cu D-na Natura!

MA duc si eu acum la culcus, cu toate ca nu-mi prea este somn, dar sunt terminata dupa o durere de cap insuportabila avuta in dupa-amiaza asta!
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emoison spune:

Aura, circiumaresele tale nu-s dalii, cumva? Ca eu m-am uitat acum pe niste poze si mi s-a parut ca seamana tare cu daliile, iar dalii gasesti si aici, doar ca nu se inmultesc prin seminte, ci prin tuberculi (dar nu cred ca-ti spun ceva nou...)
Otilia, si noua ne-a hartanit vintul lalelele...sper sa vina caldura o data, eu suport destul de greu ploile si vintul de aici...
Iata ca ma laud si eu cu ce-am mai facut prin gradina. Am plantat un gutui japonez, ca sa-mi aminteasca de cel pe care-l aveam in Romania.
Am transplantat patrunjelul si tarhonul pe care le aveam, in pamint, inainte le aveam in jardiniere dar nu le placea. Am semanat ciboulette si marar, care au inceput sa iasa.
Am inceput sa plantez rasadurile de craite, gura-leului si cafelute (lupin),dar mai cu mila, inca nu le-am pus pe toate, pt. ca nu e inca destul de cald! (asta e primul an cind facem rasaduri)
Am semanat saptamina asta si rosiile si dovleceii pentru rasad.
Am si o azalee (in ghiveci, in casa) frumoasa, am primit-o acum vreo 2 luni, a stat inflorita pina acum 2 saptamini, dupa care a inceput, o data cu florile, sa-si piarda si frunzele. CUm n-as vrea s-o pierd, ati putea sa-mi spuneti ce sa fac?


Cu bine,
Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Fetelor,

Azi mi-am cumparat niste trandafiri pentru plantat in gradina, dar au tijele date cu ceara! Ce sa fac cu ele, sa le las asa sau cu grija sa dau ceara aia jos de pe ele. Mugurii au mai iesit si prin ceara aia sau pe unde nu sunt ceruiti! La capitolul trandafiri sunt cam incepatoare chiar daca imi plac la nebunie. Am unul plantat in fata casei care l-am acoperit asta asta iarna cum am stiut eu mai bine, si a scapat cu bine, acum are niste muguri si niste frunze faine!
Dar acum am de lucru cu astia ceruiti!

Mi-am semanat caltunasii(nasturium) si mai niste nalbe, ca ales din rasduri vai si amar de capul lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

Sa nu atingi trandafirii Petra lasa-ia sa cu ceara aia !!!!!!vad ca aici asa se face si frunzele ies prin ea ,am vazut la multa lume asa si mi-am pus si eu doi tot asa dati cu ceara rosie inca si eu i-i ud in fiecare zi scrie pe cartonasul lor ca in primul an trebuiesc udati bine ,cind i-am pus in pamint abia se zareau mugurii prin ceara aia sia cum au asa niste frunze mari ca mi-e mai mare dragul de ei.
Cit despre circiumarese asa este ma fetelor sint florile acelea multicolore ,vreau sa spun ca pot avea diferite culori fiecare floare iar tija si frunzele sint asa mai paroase si de un verde mai sters ,nu foarte viu ,sa stiti ca prietena mea s-a jurat ca n-a pus seminte de stir apoi mi-a spus ca maicasa culesese semintele alea .....eu ce sa mai zic acum .....asta este ,aici nu stiu cum se numesc circiumaresele otilia sa ma uit asa la pozele de pe pliculete poate gasesc ceva asemanator ,tot ma duc azi pe la magazinul de flori,mine adica ca inchide peste 20 de minute si baiatul meu tot doarme inca....ma uit si va spun!
Mai Elena nu sint mai dalii ca daliile le cunosc bine si aveam si dinastea la mama ...

Aura&Luca,2 ani si 2 luni!
"Daca dragoste nu e nimic nu e"
http://yamafoto.com/?ref=6538

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pomeanm spune:

Buna fetelor!

Carciumaresele se numesc, stiintific vorbind desigur, zinnia.
Exista o multime de varietati dar toate sunt zinnia .....
Si va multumesc pentru numele popular caci eu am semanat dar nu-mi mai aduceam aminte cum le numea bunica.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

quote:
Originally posted by pomeanm

Carciumaresele se numesc, stiintific vorbind desigur, zinnia.
Exista o multime de varietati dar toate sunt zinnia .....
Si va multumesc pentru numele popular caci eu am semanat dar nu-mi mai aduceam aminte cum le numea bunica.
Mirela

Merci, Mirela, esti o scumpa!
Hei, Aura, esti salvata!!! Am gasit deja zinnia pe primul site pe care am intrat! De care vrei... Se vind seminte si daca te grabesti mai ai timp sa le pui anul asta si sa ai flori la vara:
http://www.willemsefrance.fr/moteurRecherche/resultatRecherche.asp?motCle=zinnia
Si nici nu-s scumpe, 0,99-1,49€ plicul cu seminte!
Poate ca gasesti si la magazine de gradinarit de pe linga tine, ca sa nu platesti mai mult livrarea acasa si sa mai si astepti...

Fetelor, eu azi am iesit in oras, adica la magazine de gradinarit si mi-am luat... 2 cercelusi (fuchsia)!!! Diferiti... Unul e inflorit deja, cu bobocei pe el!!! Si mi-am mai luat dafin, o garofita de China si o Dalie!!!
Aha, si am luat si pozele... in citeva se vad lalelele, o sa le scanez si o sa le pun in curind pe net.

Si tot nu mi-ati spus, cum vreti sa se numeasca partea urmatoare la subiectul nostru?

Va

~Otilia&LaAdelita~ www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Otilia,
Eu propun sa se numeasca:"Despre gradinarit(4)"!!!!

Mergi la inceput